Olen yrittänyt saada kotisivut näkymään soneralla (personal.inet.fi). Ihan vaan harjoituksen vuoksi olen sivustoja rakennellut. FTP:llä saan siirrettyä koko kansion, jossa on kotisivu tiedostot kyseiselle palvelimelle, mutta miksi sivut ei näy vfaikka ne on soneran sivuilla otettu käyttöön???
Kotisivut ei näy Soneralla
***
5340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
siellä index.htm tai index.html -tiedosto ensimmäisenä. Selain siirtyy aina siihen sivuun.
Eikö ne kaikki tiedostot saa olla vaan kansiossa esim. kotisivut??? Ei ilmeisesti...
Kun huomioit sen siinä osoitteessa.
esim. www.saunalahti.fi/rami/koti
näin kun on index.htm tai index.html
siinä koti kansiossa ensimmäisenä.
mutta:
www.saunalahti.fi/rami/koti/talo.htm
Eli jos tuo talo.htm on alotus sivu sen tulee
kirjottaa osoitteeseen mukaan.
Kyllä tiedostot voi olla kansiossa, mutta osoitteessa pitää silloin olla sen kansion nimi (esim. kotisivut) viimeisenä ja aloitussivu on oltava nimeltään index... esim. personal. inet. fi/akt/käyttäjätunnus/kotisivut
Ilmeisesti olet valinnut koko kansion siirrettäväksi eikä vain sen kansion sisällön...??
Silloin palvelin ei tunnista asiaa.
ELI: siirrä vain sen kansion SISÄLTÖ jossa sinulla on kotisivut, ei itse kansiota.
Samoin kuvat, jos ne on koneella esim. kuvat nimisessä kansiossa (joka sijaitsee TOIVOTTAVASTI samassa kansiossa kuin kotisivut...) niin se koko kansion sisältö pitää laittaa myös palvelimella olevaan kuvat kansioon (jos ei jo ole, niin tee se sillä ftp ohjelmalla)!
Jos kuvat on samassa kansiossa kotisivujen kanssa, niin silloin riittää sen kansion koko sisällön siirtäminen.
OK?
:)