Kesä lähestyy ja olisi tarkoitus lähteä autolla keski- ja etelä Eurooppaan tuossa heinäkuun alussa. Käytiin pari kesää sitten reitti HKI. – Via balttia – Puola – Tsekki – Itävalta – Sveitsi – Ranska – Saksa – Tanska – Ruåtti – HKI. Matka onnistui silloin hyvin, osaksi myös teidän avulla, kiitos siitä. Nyt olisi tarkoitus mennä reittiä HKI. – Via balttia – Puola – Tsekki – Itävalta – Italia – Etelä- Ranska – (ehkä Pohjois-Espanja) - Saksa – Puola – Via balttia – HKI.
Nyt kaipaisin vihjeitä hyvistä ja edullisista majoituksista. Samoin hienoista nähtävyyksistä.
ps. Tsekki ja Saksa yllättivät positiivisesti.
Kesä lähestyy....
2
355
Vastaukset
- elina
Olen lähdössä asunto-autolla nyt keväällä keski-Eurooppaan.Kerropas sinä kuinka kauan aikaa varasitte tuollaiselle lomallenne? Itse olen varannut 2,5-3 vkoa ja suunnitelmissa olisi Ruotsin, Tanskan ja Saksan kautta Sveitsiin ja sieltä Ranskaan, ehkä Italiaankin jos ehtii. Olenko varannut tarpeeksi aikaa? Paljonko sinulla kului matkalla rahaa..en meinaa ostoksia ja ruokia, pelkät matkakulut vain? Onko järkevämpää ajaa via Baltikaa kuin Ruotsin kautta? Itse haluan lähteä jo nyt keväällä, jotta välttäisin kamalan kuumuuden (joka on autossa tympeää), sekä kesän turistiruuhkat. Kiitos jo etukäteen jos voit neuvoa noviisia.
- petekki1
Viimeksi kun oltiin reissussa matkaan meni 2 viikkoa ja ajettiin n.6500km. eli turhan pitkiä matkoja. Rahaa meni kahdelta hengeltä 2000-2500€ yhteensä ja tähän kuului seuraavat:
-Ylitys HKI-Tallinna
-Bensat koko matkalle (halpaa balttian maissa)
-Majoitukset, halvin 30€ ja kallein 100€
-Ruuat ja juomat (pari kaljaa illassa)
-Tuliaisia matkan varrelta ja Saksasta takaluukku täyteen juomia ;O)
-Isobeltin silta maksu
-STO-HKI laiva
Halvempaa on mennä Via Baltiaa, samoin paluu. Tosin reitti on aika tylsä, mutta eipä se Ruåtti ole sen häävimpi.
Oletko liittynyt Autoliittoon?? http://www.autoliitto.fi/
Suosittelen liittymään koska heidän kautta saa jonkin verran alennusta ja samoin alan kirjallisuutta. Tänä kesänä otamme mukaan Navigointi laitteen, helpottaa ajamista tällaisella matkalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4032237Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122099Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501425Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821089Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel581005Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia403973Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41868- 152863
- 56829
- 79805