Löytyisikö tällä kuvauksella asiallista arviota kuinka paljon kannattaisi maksaa pikku-Mersusta: A140, vm. 1999, 25000 km, todella siisti sisältä ja ulkoa, ei ilmastointilaitetta, ei lohkolämmitintä, hyvät stereot, kahdet hyvät renkaat, met.väri.
Käytetyn pikku-Mersun hinta
MattiS
101046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
25000 Liiraa
A ei ole oikea Mersu, siitä voit olla varma. Halvat muoviosat, kehno talvella, etuveto. A-sarjoihin on jouduttu alle 100 tkm ajettuina vaihtamaan vaihtomoottori, se kuluu luvattoman nopeasti (makaava-asentoinen). ESP temppuilee talvella, pyöräkotelot keräävät sohjolumen ja tukkiutuvat. Lämppäri on hidastoiminen ja tuulilasi aukeaa huurusta hitaasti. Tilat ovat rajalliset.
Osta hyvä mies mieluummin muutamaa vuotta vanhempi C-Mersu,jos mersun haluat! Muussa tapauksessa katsele sitten muita merkkejä pykälää-paria isommissa kokoluokissa. Sitäpaitsi Aakkosen hintapyynnöt ovat vielä järjettömät...
Katsele ennemmin luokkaa isompaa E-mersua tai vielä muutaman vuoden vanhempaa S-mersua.
Muutaman vuoden vanhat pienet C-mersut eivät ole mersuja.
Ihan uudet C:t EHKÄ on??
Fiksuinta olis ostaa 20 vuotta vanha W123-diiseli, Se on MERSU, myös ajettavuudeltaan! Ja halpoja kilometrejä!
:))
Ajattelin hanilla hommata talveksi Aapelin...mutta jos ei edes ikkunat kirkastu kunnolla noinkin uudessa autossa niin anti olla.
Ilmankos niitä on niin paljon myynnissä, ja kuulemma vaikeita myydä. Ostoilmoituksia ei pörssissä näy ainuttakaan yleensä. Se kertoo aina paljon. Hinnat on tulleet kyllä reilusti alas vuodessa. Halvimillaan olen nähnyt jo vanhalla seiskalla alkavia pyyntejä, jopa A 160 puoliautomaatilla.
Mene kuule mielipiteinesi vittuun pelle.Osta sinäkin kunnon Mersu.Älä ROMUN omistaja hauku muita,mun mielestä toi sun asentees on PELLE ihan perseestä.
..mutta taisi kalikka kalahtaa...
En halua tosiaan aiheuttaa mitään riitaa täällä.
Enkä oikeesti pidä pikku ja C-mersuja mitenkään huonoina. Oikeita mersujahan ne on...
Olisin odottanut "k-jatkeelta" vastausta, koska sille tämä kevennys oli tarkoitettu.
Onhan mulla vähän kieroitunut huumorintaju...sorry vaan..
Eihän edes S-mersussa ole riittävästi tilaa, eikä se siten ole "se oikea" merssu. Eihän tosin 20 vuotta vanha 508:kaan ole, mutta on siinä sentään kunnon tavaratila. Lisäksi saa kunnon ajoasennon ja -ominaisuudet. Ja hinnat ei nykyään päätä huimaa!
Minä voin myydä omani kympillä.
Kaupat tehty. Kiitokset näistä asiallisista vinkeistä. Oli todella helppoa sanella kaupankäynnin ehdot näiden perusteella.
Vehon kotisivut. Sieltä löydät lukuisia A-mersuja (kaikkien Vehojen autot listattu) hintapyyntöineen. Osaat sitten arvioida, että mikä olisi käypä hinta Vehon ulkopuolella.