Jotkut suosittelevat jarrunesteen vaihtoa parin vuoden välein koska siihen voi kuulemma kertyä vettä ja jarrutusteho laskee. Onko kenelläkään oikeasti käynyt näin? Itselleni ei ole millään autolla käynyt enkä ole edes kuullut että kellään olisi jarrut häipynyt.
Jarrunesteiden vaihto?
mies ja carina
1731377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jarrunesteessä oleva vesi heikentää nesteen kiehumispistettä ja voi voimaakkaassa jarutuksessa aiheuttaa nesteen kiehumisen ja jarrujen katoamisen. ABS-jarrullisissa autoissa suositus esim: Toyota 30000km eli paljon ajavat vaihtavat useammin. Katsastuksessa voidaan mitata nesteen kiehumapiste.
Jarrunesteiden vaihto on yksi halvimmista ja varmimmista konsteista pitää jarrut kunnossa. Jarrunesteeseen kondensoituu vettä ja tämä vesi ruostuttaa ja syövyttää jarruosia sisältäpäin. Pitkänlinjan asentajana olen pannut merkille, että ne autot joihin vaihdetaan säännöllsesti jarrunesteet, niin niissä on ylivoimaisesti vähiten jarruvikoja.
Sitä jarrutustehon laskua en ole varsinaisesti huomannut, mutta ilmeisesti mainitsemasi veden vaikutuksesta syöpyneitä jarrusylintereitä kylläkin.
Olen siis samaa mieltä kuin asentajaksi itsensä maininnut "vastaajakolleega", halpa vakuutus jarruosille, tämä nesteiden vaihto.
Tehokkaassa jarrutuksessa, missä jarrut saattavat kuumeta normaalia käyttöä enemmän,saattaa jarruneste lämmetä myös ja tällöin jarrunesteessä oleva vesi saattaa höyrystyä.Tämän seurauksena poljin voi painua lattiaan ja silloin on leikki kaukana.Asentaja on todella oikeassa,kyseessä on turvallisuus,sekä parempi toimivuus.
Otan jarrunesteistä sen tummentuneen nesteen pois samalla kun vaihdan talvi-/kesärenkaat autoon.Helppo poistaa samalla "huonon" nesteen sylinteristä.Ja ainakin jarrupalojen kulutuspinta on samalla helppo tarkastaa.Joskus palojen sivuttaisliike on jumettunut ja toiselta puolen levyä jarrupala kuluu silloin enempi.Silloin pitää vähän vetristää paikkoja.Jarrurummuistakin voi pölyt samalla poistaa.Carinan käsijarru ei ole koskaan temppuillut.Jotkut kanssamatkustajat ihmettelevät kun pakasella laitan parkkeeratessa käsijarrua päälle.Sitä vartenhan se jarru kaiketi on.Ei kuulemma toimi kaikilla automerkeillä samalla lailla.
Juu, hyviä pointteja, ehkä vaihdan nesteet ettei tulisi ikäviä jarruvikoja. Mutta saanko yksin vaihdettua, tarvinko avustajan vai vienkö korjaamolle, paljonko ottavat vaihdosta?
..konstia, kuin että toinen painaa poljilta ja toinen päästää nesteitä jarru kerrallaan pois ilmausruuvista, kunnes vanha neste on poistunut.
Avusajaksi riittää vaikka minkälainen autoummikko, vaikkapa eukko, mutta sen verran täytyy autoista tietää, löytää nuo ilmausruuvit.
Korjaamolla ottavat korjaamon tuntihinnan, 30e-60e/h? korjaamosta riippuen nesteet, aikaa tuohon ei paljoa mene, ei ainakaan koko tuntia, jos rehellisiä ovat.
Otat muoviletkun joka sopii ilmausruuvin päähän ja letku tyhjään purkkiin ruuvi auki ja jarrua painelemaan. Ensiksi jarrunestesäiliö melkein tyhjäksi ja lisää nestettä, jatkaa että uusi neste läpi. Loput kulmat sama juttu, paitsi alku tyhjennystä niin homma siinä.
Ilmauksen voi tehdä myös niin, että avaa ilmausruuvit, ja antaa nesteen valua itsestään. Takapyöristä joutuu valuttamaan enemmän nestettä, ja toisinaan valuminen takaa on aika hidasta.
Varmuuden maksimoinniksi lopuksi voi ilmata kerran joka pyörän, mutta mitään ongelmia ei ole tullut tällä tekniikalla, vaikka ei ilmausta suoritakkaan.
Tällä tavalla jarrunesteen vaihto on vaivattomin, tosin se on vähän hidasta. Pitää myös muistaa vahtia, että säiliössä on nestettä koko ajan.
Alussa pitäisi lukea JARRUNESTEEN VAIHDON, eikä ILMAUKSEN, tuli pieni moka.
ehkä jonkun mielestä tyhmä kysymys, mutta kaadanko uutta nestettä aina kun yksi jarru on tyhjennetty vai tyhjennänkö ensin kaikki, sitten täytän ja ilmaan yksi kerrallaan...?
Ensimmäisellä kertaa melkein tyhjäksi ettei mene ilmaa ja muissa täytä aina kun vajaa. Älä laske ihan tyhjäksi.
... tapahtuu korjaamolla sellaisella koneella. Ilmausruuveihin laitetaan letkut, löysätään ilmausruuveja ja alipaineella imetään nestettä pois järjestelmästä. Jarrunestesäiliöön laitetaan myös sellainen systeemi, joka täyttää säiliöön uutta nestettä sitä mukaa kun nesteen pinta vajenee. Nesteen vaihdossa ei kyllä mene aikaa reilua varttituntia kauempaa (erittäin kätevä homma), mutta taitavat muutaman kympin siitä kuitenkin veloittaa, ainakin jos se tehdään muulloin kuin määräaikaishuoltojen yhteydessä.
Muuten: Kytkinjärjestelmäänkin kannattaa joskus vaihtaa (jarru)nesteet.
Kytkin usein unohdetaan, vaikka se on ollut jo yli 20v nestetoiminen.
Mitä mieltä olet siitä, että Porin huoltopäällikkö väitti, että kytkimen ja vaihdelaatikon "nesteitä" ei ole enää 2000-luvun autojen huolto-ohjelmassa?
... kytkinnesteiden, ohjaustehostimen ja vaihteistoöljyjen määrän tarkistus kuuluu huolto-ohjelmaan - vaihdosta ei puhuta mitään.
Oma mielipiteeni on, että täällä meidän olosuhteissa nesteitä ja öljyjä olisi hyvä vaihtaa kohtuullisin välein. Talvella esim. vaihteistoöljyn sekaan kondensoituu vettä ja se nyt ei ainakaan paranna voitelua. Öljyähän niihin ei paljon mene, usein alle 2 litraa. Onneksi sentään vaihteistoissa vielä on pohjaproppu, jotta öljyjen vaihtaminen on mahdollista (tosin ainakin Ford on tainnut jo vuosikymmeniä sitten jättää senkin pois)
Kyllä jarrunesteet pystyy vaihtamaan itsekin, Siihen on erilaisia laitteita mm biltema myy taka iskuventtiilillä varustettuja ilmaus pulloja. Mutta itse olen käyttänyt alipaine ilmausta se toimii paine ilmalla elikkä letku ilmausruuviin kiinni ja eikun lisätä nestettä jarruneste säiliään niin alipaine huolehtii loput. laite maktaa 45 - 50 € ja suosittelen omasta kokemuksestani sitä muillekin
osta pilteemasta ilmauslaite. Se on pullo johon pannaan letku jossa on takaiskuventtiili. Letku nippaan ja nippa auki, pumppailua ja uuden nesteen lisäystä tarvittaessa. Tämä joka pyörälle. Ei tarvi ilmata koska ilmaa ei pääse jarruihin takaiskuvent. takia. Vehe maksaa luokkaa 5 euroa. Vanha tnesteet ruostuttaa sylintereitä.