Huoltoasemilta pääkaupunki seudulla varastavat heimot vievät kaljaa, tupakkaa ja bensaa tuhansien eurojen edestä. Poliisille on tehty ilmoitus monia kymmeniä kertoja varkaista löytyy videokuvaa itseteossa ja rekisteriotteetkin ovat tiedossa. Samat varkaat tekevät jokapäivä samaan aikaan varastelu kierroksen. Milloin poliisi puuttuu tilanteeseen?
T:kummastelija
T:kummastelija
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huoltoaseman pitäjä ei tee muuta kuin ilmoittaa poliisille. Ei muuta kuin mittarit korttikäyttöisiksi, muuten saa tulla ensin sisälle maksamaan. Usein huoltoaseman sisätiloissa kassa on takaseinällä ja vain 1 myyjä tiskin takana. No onko rosvolla vaikeaa vain kantaa haluamansa tavarat ulos.
Tällaisia ilmoituksia tulee poliisilla varmasti satoja koko suomi laskettuna. Miten videokuva auttaa kun tekijää ei pysty hienon kuvanlaadun takia tunnistamaan?
tehdä mitään. Jos erehtyy ottamaan rosvon kiinni, joutuu maksamaan rosvolle valtavat summat rosvon henkisistä kärsimyksistä.
Tämä on nyky-Suomen oikeuskäytäntöä.
Huoltoaseman tehtävänä on tarjota palveluita autoilijoille. Eri ketjujen ja yritysten välillä on tiukka kilpailu. Kilpailussa menestyminen vaatii korkeatasoisia tuotteita ja palveluita.
Neuvostoliitossa bensiinin varastaminen oli osattu tehdä vaikeaksi. Ensin huoltoasemalle jonotettiin pitkässä autojonossa. Kun päästiin bensiinipumpulle, käveltiin kassanhoitajan luokse. Hänelle maksettiin käteisellä halutun bensiinimäärän edestä ruplia. Koska vain käteinen kelpasi, katteettomien tai varastettujen luottokorttienkin käyttö pystyttiin estämään.
Ennen maksua piti kyetä arvoimaan tarvittava polttoainemäärä (esimerkiksi 40 litraa). Jos maksettu aine ei mahtunut tankkiin, se tuli kuitenkin "väkisin" letkusta ja valui maahan aseman pihalle.
Yllä kuvailemani tankkausprosessi on 1970-luvun Leningradista. En halua, että Suomen polttoaineasemat toimivat tuolla tavalla.
Haluan ajaa asemalle ilman jonoa, tankata autoni, käydä pesemässä kädet, tehdä pikkuostokset ja juoda kupin kahvia viihtyisässä ympäristössä. Haluan maksaa polttoaineen ja muut hankinnat samalla kertaa samalla maksuvälineellä. Jos tämä ei jollain asemalla onnistu, vain tankkauspaikkaa.
Poliisin näkökulmasta vika voi olla yrittäjässä. Siitä huolimatta poliisin tehtävänä on selvittää anastajan henkilöllisyys, anastetun omaisuuden arvo ja saattaa rikos syyteharkintaan. Toivottavasti poliisi hoitaa tämän tehtävänsä mahdollisimman hyvin.
Suomalainen yrittäjä maksaa verovaroin turvallisuudestaa. Poliistointa pidetää verovaroin yllä, jotta saisimme turvallisuutta ja rauhassa elää.
Poliisin tehtäviin kuuluu myös rikosten ennaltaehkäisy ja kansalaisten turvallisuus.