Kysymys Sulolle

Itsekin näitä keskusteluja seuratessani on tullut mieleen asia: Usko on varmaankin hyvä asia ja auttanut monia parempaan elämään epätoivoisessa tilanteessa, mutta...Oletko esim. Sulo etsinyt käsiisi rikostesi uhreja ja pyytänyt heiltä anteeksi "face to face" pahoja tekojasi..usko sisältää myös äärimmäisen nöyrtymisen ja aidon halun pyytää anteeksi syntejään..Pelkästään se, että julistaa kovaan ääneen olevansa uskossa ei mielestäni vielä anteeksiantoa takaa..
6504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sinäkö se nykyään antelet syntejä anteeksi ja päätät toisten taivaaseen menosta? Sinulle ei kukaan ole mistään tilivelvollinen. Meniks jakeluun puupää?

Äänestä
  • ÖÖ..suosittelen jotakin kurssia, jossa opetetaan luetun tekstin ymmärtämistä ja sisäistämistä, Eikkaseni.
    Vai vastaisinko äskeiseen: olen kylpyammeessa kumiankkani kanssa ja on kivaa...

    Äänestä

vaikka ei menisikään anelemaan anteeksiantoa uhreilta. joiltakin uhreilta se ei enää onnistuisi kun he ovat taivaassa. ja sitäpaitti varmasti sulonkin uhrit lukee tätä palstaa ja näkee tätä kautta sulon uskoontulon! ja samoin jhonnyn! jhonnyn velkojat varmasti lukevat tätä palstaa ja ymmärtävät jhonnyn näkemyksen velkojen maksamisesta "kohtuudella". eihän jhonny tehnyt rikoksiakaan kuin "kohtuudella" niin miksi korvaukset pitäisi maksaa täysimääräisenä???

kyllä näille pojille pitää antaa anteeksi.

Äänestä
  • Paikalla olevienkin uskovaisten kirjoittelukumppaneidemme uskon perusteella taivaaseen pääsee vain synninpäästön saanut uskovainen. Toivon todellakin että kaikki uhrit ovat sitten "ehtineet löytää" tämän "vaaditun asian" ennen aikansa äkillistä loppumista.

    Ai että "kohtuudella" voi tehdä rikoksia ettei tarvitsisi täysimääräisinä maksaa korvauksia? Heh, mitähän tälläkin nyt tarkoitetaan varsinaisesti. Sitä paitsi, ei mitään tehtyä rikosta voi edes "korvata"...aiheutettu vahinko, oli se sitten minkä suuruinen tahansa ja keneen/mihin kohdistuva, on kuitenkin silloin tapahtunut. Tekijä voi käydä kärsimässä siitä saadun rangaistuksen mutta eihän se itse tehtyä rikosta "korvaa".

    Äänestä

Sulo vastaa!

Äänestä

fyysistä rikosta, anzzyn suurin rikos on tyylitajuttomuus ei perkele kukaan enää ammattiyhdistysviiksiä pidä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katumus kirjoitti:

Itsekin näitä keskusteluja seuratessani on tullut mieleen asia: Usko on varmaankin hyvä asia ja auttanut monia parempaan elämään epätoivoisessa tilanteessa, mutta...Oletko esim. Sulo etsinyt käsiisi rikostesi uhreja ja pyytänyt heiltä anteeksi "face to face" pahoja tekojasi..usko sisältää myös äärimmäisen nöyrtymisen ja aidon halun pyytää anteeksi syntejään..Pelkästään se, että julistaa kovaan ääneen olevansa uskossa ei mielestäni vielä anteeksiantoa takaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu