Miten tuo valaisimien kotelointiluokitus nyt meneekään.. Jos hommaan valaisimen kylpyhuoneeseen, mistä on kulku saunaan: kotelointiluokka ip54 (roiskeveden pitävä, pölysuojattus) ilmeisesti käy ?
ip-luokitus
kylpyhuoneessa
183308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos ollaan yli 2,25 m saa käyttää kuivan tilan varusteita asunnoissa. 1-, 2-, ja 3-alueitten määritys loppuu tuohon korkeuteen.
suihkullisessa kylppärissä käyttää roiskevesisuojattua rakennetta(ip44->), katoossakin on likomärkää suihkussa käynnin jälkeen.
Meneekö tuo luokitus suoraan niin, että mitä suurempi luku, sitä tiiviimpi ?
alueella 1 ja 2, joiden yläpuolella alue 3 jatkuu aina 3,0 metriin tai kiinteään kattoon asti.
sanoo että ne kaikki loppuu 2,25:een
mitenkäs toi ip luokitus vaikuttaa 12v halogeeneihin/ muihin pienjännite valaisimiin, jos muuntaja toisessa huoneessa kuivassa tilassa.
olisi nätin näköinen tuoda valoa suihkun päälle.
suihkun yläpuolellakin. Tosin sinne ei saa asentaa 1 ja 2 alueilla pistorasioita. Kattoon voi asentaa valaisimen suojausluokaltaan IPX1.
En osaa hahmottaa sanomaasi. Kertoisitko esimerkin 3-alueen jatkumisesta 1- ja 2- alueen yläpuolella. Olen laistanut asian aina määräämällä roiskeita sietäviä valaisimia ja juttu on jäänyt hämäräksi. Siitäkin syystä olen määritellyt kunnollisia kotelointeja kun kylppärit usein laskevat aika matalaksi IV-putkien takia.
Ensimmäinen numero ilmoittaa suojaamista työkaluja yms. vastaan ja pölytiiviyttä. Toinen numero ilmoittaa suojaamisen veden sisääntunkeutumista vastaan. Sitten on vielä lisämääritteitä -> kirjain näiden perässä. esim IPxxB
Tuohan alkaa olla jo melkoisen vanha opus, jos takoitat sitä tummakantista sähköasennukset 1:stä??
nyt kannattaisi lukea? minäkin voisin aktualisoida itseni vaikka ei nää jutut nyt ihan työhön liitykään..
SFS 6000 opuksestakin.
Tuommonen opus on ihan paikallaan kuin, SFS-käsikirja 144 - pienjännitesähköasennukset ja sähkötyöturvallisuus 2005. semmoset kaksi kertaa kookkaampi kuin se sun vanha opus ja sivuja n.560.
joskus lainata..
paljon selventää voi. Katso kuvat 701B, niin asia selviää. Alueiden 1 ja 2 ylpäpuolella on "patja" aluetta 3 3,0 metriin tai kiinteään kattoon asti. Se ei poikkea muista 3-alueista muutoin kun tuon pistorasioiden asennuskiellon (*) osalta, jonka joku jo kertoikin.
Eikös näitä selv valaisimia saa asentaa vaikka kuinka lähelle jos on kyse pienjänniteestä ja muuntajat eivät ole ko tilassa
pienjännite = < 1000 Vac ja < 1500 Vdc
pelv ja selv = extra low voltage ts. suojajännite
< 50 Vac ja < 120 Vdc. PELV:ssä toisiopiiri maadoitettu. SELV:ssä toisio maasta irti.
koskevat myös pienoisjännitejärjestelmiä ja -asennuksia.