Onko jollain joskus raskaustestin tulos ollut väärä? Tein maanantaina testin, se oli negatiivinen mutta kuukautiset ovat jo 4 päivää myöhässä...eivät ole siis vieläkään alkaneet. Olen jännätyn ehkäisyn pois 4 kk sitten.
Kuinka luotettavia apteekin testit ovat?
Kuinka luotettavia apteekin testit ovat?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ovat luotettavia,jos ne tekee vain oikein. pakkauksessa lukee ohjeet,miten testi tulee tehdä. Tressi voi lykätä kuukautisia ihan hyvin,jos kovasti toivot vauvaa ja jännität alkaako vai ei,niin se voi hyvin vaikuttaa hormooni tuotantoosi ja vaikuttaa siihen,että tulevat myöhässä. Tosin voi myös olla,että virtsassasi ei vielä ollut riittävää määrää raskaushormoonia,johon testi voisi reagoida ja sen vuoksi,tulos oli negatiivinen. Voithan mennä ja ostaa uuden testi, olla virtsaamatta pariin tuntiin ja koittaa onnea uudestaan. Mikäli ei vieläkään ole postitiivinen, odota paripäivää lisää ja tee uusi,tai pyydä lähete labraan verikokeeseen,siitä selviää ainakin sitten varmasti odotatako vaiko et. Plussa onnea ja iloista kevättä!!
joskus kuukautiset jotain kolme viikkoa myöhässä, vaikka aina yleensä melkein kellon tarkkuudella alkoivat. Mutta silloin jännäsin olenko tullut raskaaksi, niin se varmaan vaikutti. Tein varmaan kymmeniä testejä. Sitten kun olin tullut oikeasti raskaaksi riitti se yksi ja ainut testi.