Mitenkäs se ilmapallotehtävä meni? Paljonko tuli kiihtyvyyttä?
Entäs virtapiiritehtävä?
Entäs virtapiiritehtävä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
mulla oli kiihtyvyyttä johonki 4-5 paikkeille. ja virtapiiristä 1.5% eli varmaan meni pieleen.
sit harmittaa, ku koloses käytin kuperaa peilii ja se ku tein sen todistusjutun varmaan väärin, unohdin hitausmomentit ja sensellaset. toivottavasti ees läpi menee. tuntu kauheen helpolta, että siel pistehaitarin yläpäässä on varmaan tunkua.
Mä sain siihen kiihtyvyydeksi 5.998 m/s2. Mutta paljoko se pisteen A potentiaali oli siinä yhdes laskus? Sain siitä -11MV mutta tein sen aivan ihmeellisesti ja varmaan päin persettä.
Sain ilmapallotehtävästä 5,998m/s^2, virtapiiritehtävästä 11%, peilitehtävästä -18cm, magneettitehtävästä 3,4GV, 12:sta b. 6m/s c)n. 10 m/s d) 160N ja intensiteettitehtävästä 1,7m
sain ilmapallosta 6,0m/s^2, intensiteetissä 1,7m, 12. huippunopeudeks 9,0m/s ja vastusvoimaksi joku -140N, peilitehtävässä suunnilleen 85cm peilin taakse.. eipä nyt tuu muita mieleen.. mutta perseelleen meni luvuista huolimatta :/
Mitä luulette? Varmaan johonki 20 kieppeille tulee a:n raja sijoittumaan?
aan saanee kuudella pisteellä ja älläänkin riittänee joku 40pojoa
Nii siinä varmaa käy, ja sehän tässä oravanpoikaa vituttaakin. Ois ollu vähän vaikeampia tehtäviä tai enemmän mekaniikasta ni olisi ollut mahdollisuudet päästä läpikin, tai no aina sieltä läpi pääsee mut ei oo kauheesti kehumista.... En pahemmin lukenu sähkömagnetismia enkä modernia, ku niist ei yleensä oo montaakaan tehtävää.
Omapahan on vikani eikä se itkemällä parane... Ei muuta ku viihteelle.
Oishan se hienoa jos pääsis läpi 6:lla pisteellä. Muttakun ei varmasti pääse. Itsellä tulee jotain 15-18 pistettä, eli melko varmaan improbaatturia tulossa. Elämä on laiffii.
Tässä joihinkin tehtäviin vastauksia, joita opettajatkin oli laskenu meillä:
3. Kuvan etäisyys -18cm
4.a) noste molemmilla sama
b) 6,00 m/s2 pyöristin sen
8. Potentiaali -45kV. Hitto kun olin tyhmä ja pistin E=1/2mv2-w eli väärällä puolella toi sähkökentän tekemä työ ja väärän merkkinen vastaus tuli.
11. d) 160N
miten voit luulla että 15-18 pojoa ei riittäis läpipääsyyn? Rajat ovat varmasti alhaisemmat kuin vanhanmallisessa reaalissa! Esim 4ensimmäisen kurssin pohjalta kirjottajille ei paljon heru pojoja.
koko fyssan koe. ei tyhmempää koetta vois olla.!
Ja mitäkähän vitun hyötyä on jostain psykologiasta jos hakee esimerkiksi johonki tekniikan ja liikenteen alalle amk:hon. Fyffestä saa pisteitä, psykologiasta ei.
oliko kenties muut oottanu enemmän laskuja niinhin tehtäviin??...mä oon aina aatellu että fysiikassa sais niinku laskee eikä vaan selitellä siihen kokeeseen jotaki, mutta tuo koe oli vaan täynnä selitystehtäviä eikä kunnon laskuja ollenkaa...:(:(
Tais mennä tää koe poskelleen.. Aattelin jotenkin ettei se nostetehtävä voi olla niin helppo ja tein sen sit eri tavalla et 0 pojoahan siitä tulee.. En muistanut miten puoliintumisaika lasketaan joten tein vaan c-kohdan... kasia en ehtinyt tehdä loppuun asti ja sekin oli jotain ihmeellistä yritystä joten max 2 pistettä.. myös lämpöopin II sääntö oli hieman huterassa muistissa... No tästä sitä voidaan vaan nousta ja toivottavasti kemia menee paremmin vaikken oo lukenukaan sitä vielä fysiikan takia.. TKK täältä tullaan..
kiva ku en oo ainut jolla oli pieniä ongelmia...ainakaa tän perusteella mitä lukee näitä kommentteja täälä ei vois olla kovin korkeet rajat ku kaikilla on tuntunu menevän perseelleen..tai sitte tänne vaan me huonoimmat tullaan häjissään kyseleen:):):):)
prkl. meni aivan surkiasti:D
aivan perusjutut hakusessa:D O__o
mut elämä jatkuu