Että näin, uskokaa tai älkää, ni täysi avaamaton öljypänikkä oli vuotanu takapenkin jalkatilaa ja nyt olis sitte hätä saada se öljy sieltä veke.
Ajattelin isoimmat yrittää imeyttää paperiin, mutta onko mitään aineita tai vinkkejä miten sen öljyn sais siitä lattian kankaasta noin suurinpiirtein edes pois???
Älkääkä kysykö, miks se pänikkä oli sielä jalkatilassa!!!!
Ajattelin isoimmat yrittää imeyttää paperiin, mutta onko mitään aineita tai vinkkejä miten sen öljyn sais siitä lattian kankaasta noin suurinpiirtein edes pois???
Älkääkä kysykö, miks se pänikkä oli sielä jalkatilassa!!!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
olla se keltainen Helix-purkki? Minulla vuoti myös, mutta onneksi vasta autotallin lattialla...
Kangas pois ja pesuun, en minä muuta tiedä. Jotain Lensitiliä tai vastaavaa emulgoituvaa liuotinta, niin sen lopun saa sitten vedelläkin pois. Vaan kestäneekö kankaan sidosaineet mitä sitten lienevätkin.
Purkit,minulla vuoti kanssa litranen avaamaton pullo.Onneksi vaan takakonttiin ja sielläkin vararenkaan "pesään".Miksiköhän ne eivät tee nykyään enää edes litkujaan pitäviä lönttejä.Kun itse sisältö on ihan kunnon hinnoissa luulisi siihen hintaan jo saavan vuotamattoman astian
tullut aika paljon läträttyä ton castrolin kanssa, eikä ole tullut yhtään vuotavaa purkkia vastaan. Niillä on hiukan eri planeetalta koko pakkaustekniikka, huomaa heti kun avaa ja kaataa purkista. Korjaamoillahan ne öljyt tulee yleensä hanasta, joten kai sitä kuluttajapurkin kehitystä laiminlyödään monesti senkin kanssa.
vaan imuroit sen imeytyneen öljyn(jauheen) veke , saa sit annostella iha runsaalla kädellä
Ajele sitä autoa parkkiin vähä eri kaltevuuksiin jotta levii öljy tasasesti ja näin tulee helposti ruoste-estokäsiteltyä sisälattia!