rasvahapot balanssiin

Onko tietoa noista omega-rasvahapoista, minkälaisia määriä niitä kannattaa syödä ja minkälaiset suhteet eri rasvahapoilla tulisi olla.
Tämän hetkinen "kuurini" päiväannokset:
1 kpl E-EPA 650 mg, jossa tätä E-EPA 650mg
2 kpl Vitamar omega-3 ADE, joissa EPAa 414 mg ja DHAta 276 mg
lisäksi ruokalusikallinen rypsi- ,tyrni- pellavansiemen, hamppuöljy sekoitusta

eli miten noitten EPAn ja DHAn suhteet tulisi olla ja miten omega-3 ja omega-6? Mistähän löytäs helposti lisätietoa aiheesta?
4591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/efa.html
www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/e-epa_faq.html

Äänestä
  • Mulle tulee lisäksi Tolosen uutiskirje s-postiin säännöllisesti, ja poimin sieltä mitä tarpeelliseksi katson. Ihan kaikkeahan ei kukaan tarvitse, ja sekaisin siinä helposti menee, mutta poimin mitä näen tarpeelliseksi tai joka sopii käyttämääni systeemiin.

    Äänestä

  • Kannattaa aina muistaa että nuo jutut on MAINOKSIA ja suodattaa ne kuten kaikki mainokset! Tätä ei monet taida ymmärtää... noiden juttujen tarkoitus on yksinomaan kasvattaa ko. firman tuotteiden myyntiä!

    Äänestä

  • ne on mainoksia! kirjoitti:

    Kannattaa aina muistaa että nuo jutut on MAINOKSIA ja suodattaa ne kuten kaikki mainokset! Tätä ei monet taida ymmärtää... noiden juttujen tarkoitus on yksinomaan kasvattaa ko. firman tuotteiden myyntiä!

    että rasvahapot MUUN MUASSA on tutkittu juttu.
    etkö tiiä mitä ne vaikuttaa ja miten toimii.
    ettet vaan olis niitä jotka meinaa ettei tarvi purkista mitään ottaa vaan kaiken saa ja tarpeeks (varsinkaan tarpeeks ei saa ) ruuasta. kun asia ei niin ole. tai ajatteletko ettei mikään vaikuta mitään ja kaikki on humbuugia? niin ei asiat ole.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


omega uskossa kirjoitti:

Onko tietoa noista omega-rasvahapoista, minkälaisia määriä niitä kannattaa syödä ja minkälaiset suhteet eri rasvahapoilla tulisi olla.
Tämän hetkinen "kuurini" päiväannokset:
1 kpl E-EPA 650 mg, jossa tätä E-EPA 650mg
2 kpl Vitamar omega-3 ADE, joissa EPAa 414 mg ja DHAta 276 mg
lisäksi ruokalusikallinen rypsi- ,tyrni- pellavansiemen, hamppuöljy sekoitusta

eli miten noitten EPAn ja DHAn suhteet tulisi olla ja miten omega-3 ja omega-6? Mistähän löytäs helposti lisätietoa aiheesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu