Tänään sihteerimme Suhina Lempi aiheutti hieman hämmennystä pukeutumisellaan Esson baarissa. Vaikka ilma oli aamulla melkoisen kylmä pakkasyön jälkeen, niin yllättävän paljastavassa asussa Lempi kuitenkin Essolle saapui.
Monella rauhallisellakin miehillä oli siinä vaikeuksia keskittyä nauttimaan keskaristaan, sillä silmät tahtoivat ihan vaistomaisesti osua Lempin paljastavaan kaula-aukkoon. Lempikin taisi olla vähän keväisellä mielellä, koska hän ihan tahallisesti halusi ärsyttää meitä vakaita miehiä.
Kun Lempi oli lähtenyt pöydästä, niin jäimme vielä miesporukalla kauniin kevätsään innoittamana miettimään rakkauden olemusta. Pohdimme yhdessä sitä, mistä ihminen huomaa olevansa rakastunut.
Pitkän keskustelukierroksen jälkeen asiantuntijaraatimme tuli siihen tulokseen, että suhtautuminen iskelmämusiikkiin kertoo parhaiten totuuden. Jos ylimakeat lälläri-iskelmät alkavat tuntua todelta, niin silloin raavas mieskin on rakastunut. Tämän parempaa tunnusmerkkiä ei tänään Essolla löydetty.
Monella rauhallisellakin miehillä oli siinä vaikeuksia keskittyä nauttimaan keskaristaan, sillä silmät tahtoivat ihan vaistomaisesti osua Lempin paljastavaan kaula-aukkoon. Lempikin taisi olla vähän keväisellä mielellä, koska hän ihan tahallisesti halusi ärsyttää meitä vakaita miehiä.
Kun Lempi oli lähtenyt pöydästä, niin jäimme vielä miesporukalla kauniin kevätsään innoittamana miettimään rakkauden olemusta. Pohdimme yhdessä sitä, mistä ihminen huomaa olevansa rakastunut.
Pitkän keskustelukierroksen jälkeen asiantuntijaraatimme tuli siihen tulokseen, että suhtautuminen iskelmämusiikkiin kertoo parhaiten totuuden. Jos ylimakeat lälläri-iskelmät alkavat tuntua todelta, niin silloin raavas mieskin on rakastunut. Tämän parempaa tunnusmerkkiä ei tänään Essolla löydetty.
Vastaukset 34
Vanhimmat
oooot sä vaaaain
yyystäväääin
raakkaimpaain..."
( Kari Tapio; esitys, sanoittajaa en tiedä)
montakos kertaa laitoitte kolikon "jukeboxiin",,,,tottahan Essolla sellainen vielä on?
rakkauden olemus..hmm.. tuossa muodossa
täytyypä vähän miettiä...
PÄÄHÄN lyödyn tunne, on nyt meikäläisellä
ei runot kulje eikä muutenkaan irtoa aiheesta
no...ehkä se on niiiin v a i k e a asia
ymmärtää "raavaiden miesten" rakkaus asioita?
noin niinkuin tunnepuolelta ;/
se..! jos mikä on tutkimaton manner,,, ainakin minulle
joten:
KERRO LISÄÄ!
ilmoja kuin lehmä kesää...tai sanoisinko nyt kuitenkin näin täysikuun aikaan, että kuin kuuta nousevaa.
Nyt sitten tunnetuin seurauksin pukeuduin kevyemmin...liiankin. Kalu Kallekin veti keskarinsa "väärään kurkkuun" kun purjehdin ovesta sisään lanteet keinuen ja runsaat ryntääni pursuen puseroni anteliaasta kaula-aukosta.
Luultavasti turhaan muistutan mieleesi sitä kohtalokkaan naisen otettani, millä teidät essolaiset olen kietonut lumovoimani pauloihin.
Minähän siis keinuin jukeboxia kohti lanteet keinuen, loin olkapääni yli pitkien ripsieni alta raukean katseeni teihin kultaiset essopojat. Oikealla kädelläni pöyhin kevyesti punaista pitkää, upeaa hiuspehkoani, vasenta kättäni kuljetin lantiollani hyväilevästi..tiedäthän? Laitoin levylautaselle klassikon : "Kielletyt leikit." Volyymia riittävästi, sillä muistathan kuinka meitä vietiin kanssasi takahuoneeseen. Tai minua vietiin, sillä joskus itsehillintäsi pettää kertakaikiaan, niin, että älä nyt noloutesi vallassa yritäkään puhua mitään poikien kanssa istumisesta ja rakkauden olemuksen pohtimisesta. Siinä ei kuule jäänyt taas paljon pohdinnoille tilaa. Oih! "Saanen salaa sun leikkiin kiellettyyn..sä oot osa untani mun"...kuului kahvilan puolelta....Ei sinun tarvitse hävetä! Kuka tahansa ymmärtää, että minua on mahdoton vastustaa;)
Olit muuten aika hurja taaskin. Aivan kuin laitumille keväällä päästetty son... siis aivan
kuin karja, joka pääsee keväällä pilttuustaan vihreille laitumille;)
Olet aika hurja kaveri ;)))
voittanutta !!!!!
:/
se on niin!
että vaihdapas vinyyli boxiin...nyt! heti
ja justiinsa!!!!
4...3....2..... ? 1..
HERÄÄ SUHINA!!!
olet nyrkkeilykehässä ja Sinut on tyrmätty!
( että pitääkin itse alkaa elvyttelemään )
HERÄÄ!! näetkö Andromedaan????
Yleismies tulee tuota pikaa... näkyy jo...avaa silmäsi ....
ei sitten millään...
täytyyköhän minun...raahata hänet jonnekin,
sentään tajuttomassa tilassa ja naisihminen.
Mutta hyvänen aika! En m i n ä j a k s a! on aika hyvässä lihassa...ja koruja( täyskultaisia) tuhottomasti ja ei tuo peruukkikaan keveimmästä päästä ...
olisi edes aidot hiukset joista vetää vähän syrjemmälle,,,ja mistä ottaa kiinni kun on niin liukasta.. niin liukasta kampetta päällä, liekö muovisekotteita?
tukehtumisvaara tässä kyllä on, koska kaljaakin kitattu pullo tolkulla, että mitä minä nyt teen?
Essolla ei ole vesihanasta tietoakaan, vaan kaivosta täällä vesi kannetaan,
vintti- sellaisesta, käsin veivattavaa mallia.
( Suhinan toimenkuvaan kuuluvaa)
Jos laaaaulaisin...? auttaiskohan se....
ehkä absoluuttinen nuottikorva voisi olla pelastus? siis Suhinan ...
täytyypä alkaa miettimään mitä ja missä laulaisin
ja siksi aikaa täytyy "Lempoinen" laittaa vähän turvallisempaan asentoon...
edistymisestäsi minä nyt sitten "virallisestikin"
herään.
Jos sinä olet oppinut laskemaan kymmeneen asti, niin se kannattaa noteerata.
Hohhoijaa! *on haukottelevinaan*
Tai oikeastaan sanottakoon nyt kuitenkin se minkä aioin sinulta salata: Yksi erityistaidoistani on nukkua koiranunta.
Nytkin siis luomieni raosta seurailin epätoivoista yritystäsi vietellä minun unilla ollessani Yleismiestä.
Tulisin vaikka viisi kertaa päivässä tyrmätyksi, jos saisin nähdä vastaavan komedian uudelleen.
Yleismies ei ole sieltä arimmasta päästä, mutta karkuun painui kahvilan ympäri minkä kintuistaan pääsi ja sinä kylpyhuonealtto perästä lemmenjoikuasi joikaten: "kuinka paljon rakkautta mulle suotkin.."
EIIII, kiljui Yleismies ja minulle tuli mieleeni vanha laulu " Meksikon pikajuna", missä vanhapiika muuakas viisikymmenvuotias jne.
Yleismieskin oli kuin se Iso Pat, joka suurta reikärautaa heiluttaa, vaikka pakoon pinkoessaan heilutteli vain koipiaan.
Olin siis koko aika hereillä ja vaikka en olisi ollutkaan, niin tuo lemmentuskasi aikaan saama läähättävä laulusi olisi herättänyt kuolleetkin.
Heipskuta ja hellurrei, kun onkin virkeä olo pikku päikkäreiden jälkeen. Lähdempä tästä kaivolle vettä hakemaan. Tehän Kalun kanssa käytätte kaivovettä plantrinkina kun juotte viskiä...ja sitä taas illalla kuluu, siis vettä.
"Ain laulain työtäs tee..."
Jollakin on jollakin ei...tarmoa ja tyhalua...
asemansa ja vastuunsa mukanaan tuomaa :)
TEKSTIÄ
HUH HUH !!
täytyy ihan päätä ravistella
huuhh.. huh...
ja minä olin kirjoittelemassa hempeää herättelylaulua...mihinkäs minä sen nyt pa... laitan?
vai seurailit tekoripsiesi raosta,,,ilmankos sitä painoa tuntui olevan, kun kaikki varaosat on laahattu hajottamolta. ei silti, nehän on useinmiten ihan käyttökelpoisia ja halpoja.
vaan jos niitä tyrkkää enemmän kuin tarpeeseen, niin painoa kertyy..painoa kertyy
ja uskottavuus kärsii
lemmentuska....niiiin...näkyykö niitä rosvoja?
"tehdään niin kuin rosvot määräilee,
huh heijaa tehdään niin kuin....
Anteeksi
...............
anteeksi
sanoilla
Sua loukkasin
ja oikealla koukkasin
en
tiennyt
haurauttasi
vaan kovaksi luulin
kunnes huokauksesi kuulin
Andromedaan Sut toimitin
ja kohtaloni loimitin
Sua en enää nää
ja sanat tyhjiks jää
Toivon... vaan
et unimaan
lumous haihtuu
meille aika vaihtuu.....
laa..laa..laa..laa
laaaaaa.....
hmmm...hmmm
( sävel " Lapin äidin kehtolaulu)
loukannut, etkä leukaan
koukannut.
Hieno hipiä on mulla,
sillä toimeen voihan tulla,
se kel' sanat hallus on,
on vastustaja verraton.
Rosallille Kalu Kallen
lemmikille karhunallen.
Itse olen toista maata,
lempimästä en voi laata
herrasmiestä Essobaarin,
jollei ole kunto vaarin,
vaan kuin nuori orhi koitaa
lemmenkanneltani soittaa.
Itse olet epäaito, sulta
puuttuu kyky taito,
rakauden peliin laitta, se mi'
lemmenoksan taittaa
miehen intohimon puusta
vieden sanat hemmon suusta.
Korkeintaan voi kuiskutella,
suukkojansa muiskutella
"Anna Lempi mulle lempee,
naisista oot kaikkein hempee!"
nyt vetää heikoksi... ;/
olitpas kauniisti ilmaissut tuonkin asian.
...RÄISKIS...!! kaivosta vettä silmille ..ja kuka ?
Kalu Kalle !!
Eikös se ollut puhe, että viskin lantraukseen se vesi..ei sitä kuule, näin kuivana talvena olisi vara paiskella.
Taidatpa olla vähän "mustis", vaan ei nyt ole aihetta, sillä Suhinahan tuossa runoilee ja
ylistää Yleismiestä.
Heidän väliin ei kuule mene sitten "erkkikään"!
( huokaus )
..tulepas Kalleseni, lähdetään testaamaan kyvyt ja taidot ! sekä muodot aidot !
KALLE: " Viskin jätämme aidalle, silti emme lähde tielle kaidalle, vaan kaivovedestä löytyy lempi suuri ja kaatuu estojenkin muuri".
ROSALII: "Hip heijaa!!... terveisiä Yleismiehelle
kyllä Kallekin osaa.... runoilla" ...
jos ajatellaan esimerkiksi pitkä- tai lyhytpinnaisuuden kannalta, niin tavallisestihan pinna riittää kolmeen saakka:
yy...kaaa...koo ja nyt pitää tapahtua!
olen kyllä keskimääräisesti edistyneempi, koska pinnani riittää kymmeneen... ja mikä parasta monta kertaa päivässä.
Mitä nyt tulee suhteessa Sinuunkin, niin pinnaa kyllä tarvitaan.
Ja sitten, kun se loppuu, niin ei siinä auta laskut eikä lorut.
Vaan ajattelitko ikäänkuin kognitiivisesti tätä asiaa,,, että olisiko minulla ehkä vasen tai oikea tämä matemaattisesti orientoitunut puoli ( aivoissa)
siis täytyyhän se jotenkin kallellaan olla, koska toinen aivopuolisko on sitten erilaisen luovuuden lähde, yleensä.
vaan jos nyt yrittäisin kallistaa pääni tyynyyn ja
antaa alitajuisten lakien hallita elämääni.
;D
voi että !
olipas kokemus, kohdata raavaan, aikuisen miehen tunteet.
Lähdin Kallen mukaan ihan avoimin mielin, sillä eihän sitä koskaan tiedä, vaikka vielä saisi kokea jotain uutta ja ihmeellistä. Tähän ikään menessä sitä on vain niin kyynistynyt ja ei helpolla anna minkään asian liikuttaa itseään.
No..annoin siis Kallelle tilaisuuden osoittaa tunteensa ja kertoa mitä ne hänelle merkitsevät ja miten mies kokee rakkauden.
Kalle kertoilikin minulle, että koska nyt on pakkaskausi ohi, niin ei tarvitse kuutamolla tavata ja säästyy ylimääräiset lepertelyt ja päästään suoraan asiaan. Hän on vuosikausia jo suunnitellut ja tavoitteet on asetettu korkealle.Hänenkin elämänsä olisi vihdoinkin saatava järjestykseen ja sijaan pitäisi saada tärkeimpien arvojen vallata alaa. Vaimo vain on tähän saakka ollut suurimpana hidasteena, vaikkei hän este ole, kun hän itse jotain tosissaan päättää.
Hän oli ajatellut minullekin suurempaa roolia elämässään, kuin vain traktorin kopissa istuminen.
Kyllä jotain näkyvämpää ja arvostetumpaa hän oli harkinnut. Ja vieraillut erilaisissa liikkeissäkin katselemassa kaltaiselleni naiselle sopivaa...??
Ja nyt olisi suurien ja suuntaa antavien päätösten aika sillä onhan kevät jo käsillä.
Sillä pian alkavat traktorpullingit ja Herlewit olisi voitettava viimeinkin. Eihän sellainen passaa, että isä, poika ja tytär kilpailevat ja ovat voittamattomia sarjoissaan.
Nyt olisi aika kaataa tämän dynastian mahti!
Aamu siinä jo teki tuloaan, kun Kalle vielä laati suunnitelmiaan. Sanoin Kallelle, että jatettaisiinko toisella kertaa, sillä olin niiiiiin yllättynyt hänen uskoutumisestaan ja minun on ihan pakko vetäytyä kotiin rauhalliseen paikkaan sulattamaan tuollasita asiaa, koska ystäväni "päänsärky" ilmoitti saapumisestaan.
No niin sovimme ja tapaamme vielä jonain iltana.
Kalle pyysi minua muistamaan kuun merkityksen suhteessamme, sillä romantiikan lisäksi sen valossa joku voi nähdä, että kuljemme samaa matkaa.
Vai on hän nyt rakastunut.. mitäköhän lempi&ruusu siihen.. ?:)
ja lahjomattomat esson ovet ja veivätkö suhinan
mennessään kun tuli niin hiljaista?
Suhina ja Yleismies
en sitten tiedä rotua, että onko mäyräkoira vai mikä?
voipi ollakin m ä y r i s! ...hmm sopisi kuvaan
sillä mikään perhoskoira se ei voi olla, koska niiden heikkoutena on sänkyyn pissiminen ja tuskinpa nyt sentään Essolla sänkyä on.
niin ja
Kalle on kokeilemassa uusinta Valtraa, miten se soveltuu "pullinkiin"...
nythän on soveliaat kelit!Mutta minua ei nyt kutsuttu mukaan.
aion kuitenkin jossain roolissa olla tässä Kallen harrastuksessa...en sitten tiedä vaikkapa ohjastelisin ja koska minulla on erinomainen kaasu/jarru jalka sekä mahtava reaktiotaju.
Vaikka en minä tiedä mitä se Kalle sinne Valtran tankkiin lyö, kun siitä irtoaa niin makeen mustat savut. Ja jotain se Kalle puhui lentokoneen moottorista, vaan en minä oikein tiedä mihin sitä tarvitaan.
että sellaista...se kaivovesi teettää :D
olen siis yksin täällä Essolla, kun muut ovat kaivolla..huhuu..huhuu kaivosta kaikuu...
tuollahan tuo Yleismies häärii "uudet keskustelupalstat" otsikolla
puuh..ja .. läääh piti juosta sanomaan, kun olin jo
menossa poispäin Essolta,
vaan nyt häippäsen tosissaan....
näyttää ketjun liekki sammuneen, että täytyypä minun sytyttää se uudelleen...
missä on kaikki ESSOLAISET ?????
Olette päästäneet nuotion sammumaan,,vai kaivovesikö sammutti?
no nakkaampa vähän öljyä, että eihköhän vielä kuumat hiilet tuosta roihahda,,,ja jonkun pitäisi tulla "kipinämikoksi", koska minun täytyy lähteä Kallea etsimään.
*********************************************'''
Kalleeee... Kalleee
ethän ole jäänyt Valtrasi aleee ??
Sanoinhan sulle sen
että puheesi eilisen
otan vakavasti
toimenkuva mulla uusi
Sinä tuki nyt suusi!
vastuutakin ehkä lisää
kunhan pääsen hommaan sisään
en tyydy vähäiseen liksaan
temput Sulle kun fiksaan
voittoisan suoritan vedon
multiin kynnän kedon
seikat nämä nyt huomaa
ennenkuin toimenkuvaani alat luomaan
salainen projekti myös
huomioida palkkioiden vyös
Kalleee...Kallleee...
ethän ole jäänyt Valtrasi alleeee..
Laaa..laa laa lllaaa..lall..laalll laa
( sävel Junnu Vainion ; "Matkalla pohjoiseen )
tuo lemmenjoiku varmaan kantautuu harharetkillään olevan Kalu Kallen korviin.
Odotahan nyt rauhassa. Ei se Kalu ole jäänyt Valtransa alle, vaan kilpailevan firman blondi oli jäänyt Kalu Kallen alle, niin, että sinulla on todella aihetta mustasukkaisuuteen.
Panempa sinulle lohdutusrunon:
Sinä Kallen lemppaamana,
kotkotat kuin vanha kana.
Rauhoitu, ja skarppaa vähän,
eihän juttu lopu tähän!
Katkea ei lemmen köysi, vaikka
Kalu pimpan löysi,nuoremman ja
timmimmän. Neuvon sulle riimitän:
Jospa vähän laihdutat, vuosirenkaat
haihdutat!
Jatkuis teidän lemmenleiki,Kalle
panis niinkuin sheikki.
Tällä kertaa Kalu nyt, falskiin
värkkiis kylmennyt,
löytänyt on kaunokaisen,antavaisen
ottavaisen.
Odota kun kuulee kutsun, hylkää
pikku blondihutsun.
rauhassa kun vartoot vaan,odotukses
palkitaan.
Tosin niinkuin piesty rakki,
housuissansa veltto nakki,
palaa Kalle luokse sussun ikioman ,
märkätussun.
Taitaa olla menossa Esson runo-iltamat, kun tytöt lausuvat innoissaan näin kauniita runoja. Nyt kaikki voivat nähdä, että Esson baari on kulttuurin kehto.
Eivät essolaiset ole minnekään kadonneet, vaan kaikki olivat tänäkin aamuna paikalla istunnossa. Keskustelimme erittäin aktiivisesti kansalaisiamme uhkaavasta tautivaarasta, ja tulihan siinä samalla pari keskariakin otettua.
VAINEN
AH! TUO LUULOSI MAINEN
sitäpaitsi mistä tiedät
mitÄ itse siedät,
värkkini, läskini laadut
ehkä nyt riimiisi kaadut
HARHAA, HARHAA
AH! TUO LUULOSI MAINEN
oothan itsekin vain poikasen lainen
tiedä et naisen anatomiaa
etkä nähnyt todelle komiaa
naista
taitosi puutteen laiset
nuo ja PYH! vajavaiset
timmiys ei ratkaise
eikä lempeä katkaise
vaan miten sydämen avaat
rakkauden laitumille ravaat
JA PYH ! tuommoset runot
olet itse aivan unot
KALLE
SAAPI MENNÄ VAIKKA
PUIMIURINSA ALLE
sitä en sure
huuliani pure
ILOSTA hypin
ja onnenmurusia nypin
on sitä lempee mulla
vaan onkohan Sulla?
kyse on tahdosta ja halusta
eikä kenenkään kalusta
ole väliä
jos niikseen on!
NYTPÄ OTIT KOVAN HAASTEEN
KUN MEIKÄLÄISESTÄ AIOT TEHDÄ RAASTEEN
VAAN TÄÄLTÄ PESEE
RUNOA JA RIIMIÄ
JA SE AINAKIN ON TIMIÄ JA
AITOO
ET SILLEEEEEEN!!
;D
tietämätöntä...
olet ajan tasalla asioista
Nyt olisi paikallaan etsiä vankkaa huvia, Sinun,
ja TUKKIA TUON SUHINAN RUNOSUONI!!
TAI
JOS laulelee vielä tuollaisia minun Kallestani,
niin käännyn kulttuuritoimikunnan puoleen ja esitän
Suhinalle lausuma kieltoa ja runojen hyllyttämistä.
Kulttuuris- siveellisten- ja eettisten
perustein.
Miten tuollaisia runoja voi tuleville sukupolville
jättää...?
pitäisihän sitä jaksaa ja muistaa
murehtia... huuoooh
;/
tuli kirjoitusvirhe
siis
etsi vankka huivi, jolla tukit
Suhinan runosuonen!!!
Suhina Lempin runosuonen tukkiminen on minulle vaikea tehtävä, sillä en tarkalleen tiedä sitä, missä hänen runosuonensa sijaitsee. Minun seurassani Lempi ei runoile, eikä hän yleensä runoile vaimollenikaan mitään siitä, mitä Esson baarin takahuoneessa joskus (aina) tapahtuu. En siis voi suorittaa antamaasi tehtävää.
En minä ole vastuussa Lempin lausumista runoista, vaikka ne olisivat vähän sopimattomiakin. Lempi on kyllä siveä nainen, mutta joiltakin asiakkailtaan hän on saattanut oppia muutamia tuhmia sanontoja. Ne eivät kuitenkaan siveää yleisvaikutelmaa häiritse.
puheenjohtaja ?
no tiedänhän minä..jossain Suhinan tuhansista..ööö
taskuista..?
vai et tiedä ( muka ) missä runosuoni sijaitsee... tuota en kyllä usko!
Sinä olet puheenjohtajana ... ja muutenkin AVAINASEMASSA mitä tulee Suhinan tohelointiin..
AI ! Anteeksi...siis käytökseen.
Mutta jospa hän on tuntenut asemansa uhatuksi, kun tuollaisia runoja häneltä syntyy ????
Ahaa !!
tuolta näkyy hännänpää...pupuko siellä kyyröttää?
ja tuolla toinen....!!
TULKAA ESIIN!
Nostan vähän korvista, ei kunnon pupu siitä säikähdä vaan pitää sitä emon rakkaudellisena eleenä.
Saapi pupuset "pususet" pikku nöpösiin neniinsä
PUS! PUS !
;D
olenpa nyt tullut siihen tulokseen, että Essolla kokoontunut raati "rakkauden olemuksesta",
koostui TÄYDELLISESTI MIEHISTÄ
JA
toinen
merkittävä HUOMIO
( joka ei tähän elettyyn ollutkaan mikään yllätys)
miesten käsitys rakkauden olemuksesta poikkeaa TÄYDELLISESTI naisten käsityksestä
ja keskusteluyhteys aiheesta, samoilla linjoilla on MAHDOTTOMUUS
JA
kolmas
jos mies tuntee jääneensä alakynteen hän ottaa epäreilut aseet käyttöönsä, ( sekään ei uusi asia allekirjoittaneelle)
neljäs
ja
viimeinen
ehkä lopetan tästä aiheesta !?
riippuu siitä, tuleeko muunlaista tekstiä ( tuskinpa!)
;D
Essolla rakkauden syvintä olemusta pohtinut raati koostui tosiaan täydellisesti miehistä. Joukossa oli myös täydellisiä miehiä.
Miesten käsitys rakkauden syvimmästä olemuksesta poikeaa monessa suhteessa naisten käsityksestä, mutta kyllä muutamissa asioissa löytyy helposti ihan hyvä keskusteluyhteys. Ellei näin olisi, niin olisimme jo kauan sitten kuolleet sukupuuttoon.
Eivät miehet käytä epäreiluja aseita jäätyään keskustelussa alakynteen. Tässäkin keskusteluketjussa minä olen käyttänyt aina asiallisia puheenvuoroja, mutta tytöt ovat kyllä lausuneet toisilleen vähän sopimattomia runojakin.
no eihän tässä sitten mitään "epäselvää", kun ollaan samaa MIELTÄ keskustelun lopputuloksesta.
Sinä esitätkin ÄRSYTTÄVÄN viilipyttymäisesti asiasi, ja minulla tuo veri joskus kuohahtaa...ETENKIN ellen saa mitään eloa esimerkiksi nyt tässä tapauksessa Sinuun tai Suhinaan.
Tunteita ne on nuo agressiotkin..vai?
Eli kai voidaan sanoa, että parlamentin teemapäivät olivat antoisat, koska tunteita käsiteltiin "laidasta laitaan", ja voiko näitä toisentyyppisiä tunteita ollenkaan erottaakaan rakkaudesta puhuttaessa?
Olen ihastunut Esson atmosfääriin ja tuo tuuletin katossa edustaa länsimaista tyyliä ja ei täällä baarikärpäsiäkään onneksi ole. Lentelisivät vain turhaan kaljamukiin.
Suhinalle minun varmaankin täytyy esittää vielä jokin laulu....aivan tuntuu siltä....
ja tätä luomisvimmaa kun ei parane pidätellä,
se voi aiheuttaa vaikka millaisia traumoja...
Tiedän, että isken nyt Suhinan heikkoon hetkeen, sillä hän ei ole näin aamutuimaan,,,kontallaan,,,,
;D
Kiitos kilpasisar viisusta
eihän se kertonun miisusta
kiltistä tytöstä lain
joka puhtoinen on ain
Sinulla säilä oiva
ja taito mestaroiva
sillä sisartasi sohia
kuin pyytäisit lohia
Olet Sinä täky oiva
kaiken puntaroiva
lohi kuin lohi
tuskin ui ohi
Roolisi on tärkeä
sillä eihän särkeä
tarkoitus ole pyytää
sillä tuuli Sua hyytää
Tunteet saat soimaan
tuskaankin roimaan
rakkauden ja vihan
nehän kuuluvat ihan
siihen juttuun samaan
Lepää ja nauti nyt
sillä runo Sulle syntynyt
esittää haasteen uuden
ja toiveikkuuden palon
ehkä keksimme uuden aiheen, jalon
ja kilpaa laulamme näin
Rakas ystäväin !
Aivan oot kuin Marion, tuo vanha tuttu.
Kuitenkin on Rosaliin sun mekkos kyllä,
eikä runos aivan ÄMTEEN tasoon yllä.
Tulkoon Kalu Kallekin nyt juttelemaan,
pannen uljaan miekkansa taas tanaan.
Tupesta pois Kallen miekka nyt, ei oo vielä
Rosalliisi väsynyt!
Mutta älkää vielä himon ähkyyn kuolko,
älkää ennen tipahtamist' nuolko!
Runopäivästä mä tässä teille puhun ,
eikä se oo seurausta minkään huhun.
Kehoituksen kuulin radiosta: Mene runokirja, lainaa osta!
Kohta Kalu Kallen runot kolahtaa ja
Rosalliin housut nilkkaan solahtaa.
Teemapäivän kunniaksi lyriikkaa mä tahdon
käyttää, enkä proosallista kieltä näyttää..
housuista...
otankin nyt "varman päälle maksimointi" taktiikkani käyttöön
vyöt, olkaimet, napitukset kuntoon, kumminauhat tarkistukseen,,,jne
olen sitten valmiina RUNOILTAMIIN !
jAA ETTä luvissa olisi julkkisvieraitakin,
täytyypä kaivaa nimmarivihkot esiin.... ;)