mikä mahtaa vaivata taistelukalaani. on aivan kun vatsan alta liehuva evä irtoaisi juurestaan ja muutenkin evät ovat hieman rispaantuneen näköisiä. Kyllä se syö normaalisti ja on edelleen luonteelleen tyypillisesti utelias.
Olen yrittänyt vaihtaa vettä useammin ja mitata arvoja, jotka kunnossa.
Olen yrittänyt vaihtaa vettä useammin ja mitata arvoja, jotka kunnossa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko altaassasi jotakin kalaa joka voisi nyppiä evää?
Minkä kokoinen altaasi muuten on ja mitä kaloja siellä elelee?
Laitatko vaikka ne vesiarvot näytille niin katsotaan onko niissä korjaamisen varaa.
Akvaariossa ei tällä hetkellä ole muita kuin pohjakaloja, partamonneja kaksi kpl, intiaanisulkia 4 kpl ja kolme timanttitetraa ja tämä taistelukala. Akvaarion koko on n. 130 l. ph on siinä 6,5. Lämpötilaa olen pitänyt siinä 25 asteessa.
Usein taistelukala köllöttelee pohjalla tai jossain kasvien seassa niin vahingoittavatkohan monnit sen eviä. meillä on nämä kalat olleet jo pari vuotta ja nyt vasta ongelmia on ilmaantunut!
Jos on kaksi vuotias taitaa olla jo vanhuuden vaivojakin mukana.Oletko kokeillut baktaarilääkekuuria