Jos vauva valvoo yöllä

Mitä teette, jos vauva valvoo yöllä? Ei siis itke, vaan jokeltelee ja puhisee -on siis virkeä. Meillä näin käy aamuyöllä 4-5 maissa, poika on kohta 3kk ja nukkuu vieressä. On aika hankala itse nukkua (ja miehen jonka täytyy aamulla mennä töihin), joten on noustu vaipanvaihtoon ja mahdollisesti kahvin keittoon. Jaksaa olla valveilla 1-2h ja sitten takaisin unille. Pitäisikö siis vaan antaa olla sängyssä?
33678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Laita nukkuun omaan sänkyyn. Ei haittaa omia unia kun poika käy hereillä yöllä. Kyllä se sieltä ilmoittaa jos hätä tulee.
Tiedän että on aivan ihanaa ja turvallinen olo itselläkin kun nyytti nukkuu vieressä mutta kokemuksesta voin sanoa että kun lapsi kasvaa niin se valtaa sängyn ja sit se onkin omat unet hukassa:) Itsellä nukkui vanhin 6 vuotiaaksi kunnes oli työn takana opettaa nukkuun omassa sängyssä ;( Nuorimmaiset onkin nukutettu omaan sänkyyn niin jaksaa itsekkin paremmin....

Äänestä

ainakin neuvottiin, että jos vauva herää yöllä ei saa alkaa sen kaa seurustelemaan, eikä vaippaa vaihatamaan eleli sitten ole kakak tai aivan läpimärkä. sanoivat, että ainoastaan syötetään sekin juttelematta ja silmiin katomatta. Päivällä sitten jutellaan ja katsellaan jne. Vauvat kun eivät itse erota päivää yöstä vaan niille pitää opettaa päivän ja yön ero. Päivällä jutellaan ja yöllä nukutaan. elikkä antaisin vauvan sitten viihdyttää itse itseään. Parin viikon päästä on jo oppinut, että ei kannata yöllä yrittää saada seuraa vaan että yöllä nukutaan.

Äänestä

Meillä poika, ikää reilut 3kk herää JOKA AAMU n. klo 4-5. Ja poika on sitä mieltä, että silloin päivä alkaa. Meillä tosin poika nukkuu omassa sängyssään, mutta en saa silti nukuttua, kun ääntely on sen verran kovaäänistä. Olen yrittänyt välillä olla kiinnittämättä huomiota, välillä olen hyssytellyt, mutta tulos on aina sama. Jos ylös ei nousta, niin juttelu muuttuu kitinäksi ja sitten itkuksi. Jos taas nousen pojan kanssa, niin poika on jonkin aikaa tyytyväinen, ja isikin saa nukkua vähän pidempään. Joten olen päätynyt siihen, että meillä päivä alkaa aikaisin, ja jos poikaa nukuttaa parin tunnin päästä, niin sitten otetaan "päivätorkut".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sasa kirjoitti:

Mitä teette, jos vauva valvoo yöllä? Ei siis itke, vaan jokeltelee ja puhisee -on siis virkeä. Meillä näin käy aamuyöllä 4-5 maissa, poika on kohta 3kk ja nukkuu vieressä. On aika hankala itse nukkua (ja miehen jonka täytyy aamulla mennä töihin), joten on noustu vaipanvaihtoon ja mahdollisesti kahvin keittoon. Jaksaa olla valveilla 1-2h ja sitten takaisin unille. Pitäisikö siis vaan antaa olla sängyssä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu