Onko teistä kukaan epilepsian takia saanut koulussa jotain erityislupia tms? Kerroin nimittäin koulumme psykiatrille juuri tilanteestani, ja siitä kuinka stressi aiheuttaa kohtauksia ja muistiongelmia, ja tottakai eniten koeviikolla, mistä johtuu että joudun uusimaan puolet kokeistani (en tietenkään pistänyt kaikkia huonoja arvosanoja epilepsian piikkiin, mutta epilepsia on iso ongelma kuitenkin). Hän kertoi että voisin saada jotain erityislupia (mm. ylimääräisen vuoden aikaa valmistua).. Haluaisin tietää onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa ja mitä voisin heille koulussani ehdottaa?
Erikoislupia?
Peeth.
3452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sen lukihäiriötestin, jos se todetaan niin
koekysymykset muokataan helpommin ymmärrettäviksi.
En noista muista tiedä, mutta itse luin paljon
ja hyvin pärjäsin.
Paljon lisää töitä lukemisen kanssa,
kannattaisi jonkinlaista miellekarttaa
käyttää, että muistaisi ne luetut asiat.
Yhdistelet niitä luettuja tekstejä itseesi
ja kaikkeen mukavaan niin muistissa pysyvät parhaiten.
Hyvä, kun olet ollut aktiivinen ja otat
asioista selkoa, en nyt ollut oikea
vastaamaan kysymykseesi.
Toivottavasti tietäjiä löytyy ja
onnea lukemisen kanssa.
Yliopistoissa ei anneta varsinaiseta tentistä selviytymiseen kirjojen suhteen erityiskohtelu, mutta mm. oman salin voi saada, kirjoittaa tietokoneella, vapautuksia luennoista, joita on korvattava sitten kirjoilla, tenttialueen pienentämistä osiin.
Ymmärrän että varsinaisista suorituksista ei voi vapauttaa, mutta itselläsikin on mm. vaikeuksia itse tentissä kirjoittaa käsin tai pelko kohtauksesta, niin esim. sellainen oma sali, jossa on vuode, jossa voit levätä tarvittaessa.
Oma kokemukseni on, että järjestely hoituu, mutta ei vapautuksia itse tentistä... missä ei tietenkään mitään järkeäkään olisi, koska samat asiat on tiedettävä, jos aikoo toimia ammatissa. Itse tenttitilanteessa näitä järjestelyjä voi ja sen olen huomannut, että puhumalla avoimesti kasvotusten opettajan kanssa, niin ymmärrystä löytyy. Sinänsähän se on rankkaa järjestellä asioita ja jos niitä ei välttämättä tarvitse, niin helpointa on suorittaa kokeet vain lukemalla ja keskittymällä niihin ilman erikoisjärjestelyjä.
opiskelen eritysammattioppilaitoksessa joka on täynnä epileptikkoja,selkäsairaita,diabeetikkoja ja uudelleen koulutettavia.Meillä yleinen käytäntö on että opinnot halutessaan jakaa neljälle vuodelle.Itselläkin taitaa mennä 3 vuotta ja muutama kuukausi päälle jos pääsen epilepsia leikkauttaa.