turun seudun paras karateseura?

karate kid

aion aloittaa karaten.asun vahdolla joka on turun vieressä.mikä olisi 11v pojalle paras paikka aloittaa karate turun seudulla?

6

1314

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pro

      Ilpo Jalamo lienee karaten alalla Suomen kovinta kärkeä. Eli Shaolin on erittäin kova seura ajatellen karatea. Lisäksi jujutsun puolella Shaolinissa opettaa Suomen ihan ykkösopettaja, eli Kaj Westersund. Molemmat miehet ovat korkeimpia daneja Suomessa ja ammattiopettajia lajissaan.

    • Tikkakoski

      Kannattaa liittyä ennemmin Tikkakosken miesbodareihin.

      • ne on viikinkejä eli

        ruotsalaishomppeleita, kuten tämä tikkakosken kehokana vouhottaa ja mainostaa itseään.
        Kannattaa pysyä ihan Suomalaisissa opeissa. Ihan mikä vaan Suomalaislaji ennemmin.
        Historian kirjoja selaamalla ymmärtää nuoremmatkin, miten häpeällistä on täälläpäin esiintyä viikinkinä, kun ne tapettiin Härmässä vähin äänin aikoinaan. Muutama, tavallistakin enemmän, kakkahousuinen, ruotsiin takaisin soutanut, rintamakarkuri jäi näköjään henkiin viikingeillä, kun nyt on alettu jälkeläisten taholta pitämään kovaa meteliä Tikkakosken suunnasta. Ettekö te voisi siellä Tikkakoskella hoitaa tuon ongelmatapauksen pois päiväjärjestyksestä vähin äänin?


    • Jalamo...

      Hän on pätevä opettaja monellakin tavalla, ei ainoastaan teknisesti vaan myös henkisellä tasolla millä en nyt tarkoita mitään tee-rituaaleja vaan sitä että Jalamo on kypsä, aikuinen ja vastuunsa tunteva ammattiopettaja joka parhaalla tavalla voi tukea lapsesi psyykkistä ja sosiaalista kehitystä seuran muodostamassa yhteisössä. - Perustekniikkaahan osaavat kaikki opettaa, tosin sitäkin valtaosa väärin.

      • ....

        Mitä mieltä olette Sankukaista ja Rolf Koivumäestä? Aikanaan oli ainakin arvostettu joskin ehkä hieman erikoinen persoona


    • j.karjalainen (pila)

      mäki aion aloittaa karaten oon vahdolt ja 10v. kai tunnet "hiiren"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      935
    2. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      906
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      813
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      796
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      713
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      596
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      591
    9. 42
      589
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      567
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      563
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      523
    13. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      488
    14. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      482
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      112
      478
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      90
      466
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      464
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe