RENAULT MEGANE 1.9DTI Conf.Break

Kertokaahan arvoisat Meganen käyttäjät, et millainen auto on kyseessä. Onko jotain tyyppivikoja. Rehellisesti omia mielipiteitä.
Kävin koeajaan -00 vuosimallia olevan farkun ja tarkoitus olisi ostaa auto pois. autolla on ajettu
210 tkm. Onko jo liikaa? Mitä osia on rikkoontumassa näillä kilsoilla? Mikä olisi kohtuu hinta? Auto on päällepäin ok kunnossa ja seuraavilla varusteilla:ABS Airbag etumatkustajalle Airbag kuljettajalla Keskuslukitus Sivuairbagit Sumuvalot Sähk.lasinnostimet 2 Ilmastointi 2-renkaat Lohkolämmitin. -kiitän asiallisista vastauksista-
53354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

takajarrut jäätyvät jumiin (käsijarrua ei uskalla talvella käyttää)
polttoaineen siirtopumppu vaihdettu (120000km)

Äänestä

Meganesta en tiedä, mut ajelen ton ikäsellä Laguna dTi:llä ja täytyy todeta et hyvin on pelittäny. Mittarissa on liki 240 tkm ja motti kyl pelaa asiallisesti. Jonkin verran vuotoja on ollu, mut ne on saatu uusilla tiivisteillä kuriin. Kulutus on mukavan alhainen - noin 5 litraa/100 km maantiellä ja kulkeekin sopivan rivakasti. Suosittelen.

Äänestä
  • Mottori on kehuttu,esin TM:ssä Volvo 40 testissä(v2001) sanottiin että auton paras osa on Renaultin mainio dieselmoottori,kyseessä oli juuri tuo 1870-kuutioinen 1.9Dti-kone.
    Myöskin maineikassa pakettiautossa Renault trafic/Opel Vivaro/Nissan Primastar on tuo sama kone nokalla,on tykätty mylly
    Suomessa dieselmarkkinat melko suppeat,meillä tulee kuva että parhaat koneet tekee VW,psa JA Toyota.Esim Renault ei ole kiinnostunut Suomen pienistä dieselmarkkinoista.Länsi-Euroopassa esim Renault Clio 1.5dci-koneella todella suotittu rakettimainen diesekulkine.Toivottavasti tuotais Suomeenkin
    Toinen esim että Fiatin dieselkoneet huipputuotteita,mikä maine aja arvostus niillä on Sumessa?Moni jauhaa 127 aikaisia lentäviä lauseita.Fiatilla on tehnyt useita dieselmoottorikeksintöjä,joita toiset nyt hyödyntävät

    Äänestä

Olen ostanut myös käytettynä 1.9Dti Megane Break vm 2000.Ei ole vikoja ilmennyt.Auton sai puoleen hintaan,kun vertailtavana oli Golf Variant
Varsinkin 3-vaihteella hyvä vääntö
Ehkä pieni ongelma lyhyet jakoremminvaihtovälit muistaakseni 75000km/4v(500-600E)Olen ajanut n 185000km käytettynä ostetulla autolla,ei ole tielle jättänyt.Auto oili kutsuttu uutena ruostesuojattavaksi,on nyt hyvässä massassa

Äänestä

maksaisin noilla kilometreillä,jos auto suht kunnossa,talvi-kesärenkaat kohtuulliset,eikä lähiaikoina jakoremminvauhtoa
8500-9000E,pyynti voi olla jopa 10000E
Megane Dti yleensä alihinnoitellaan,muista vastaavan kokoisista farmareista pyydetään about 13000E
Citikassa myös hinnat huokeita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rellukuski? kirjoitti:

Kertokaahan arvoisat Meganen käyttäjät, et millainen auto on kyseessä. Onko jotain tyyppivikoja. Rehellisesti omia mielipiteitä.
Kävin koeajaan -00 vuosimallia olevan farkun ja tarkoitus olisi ostaa auto pois. autolla on ajettu
210 tkm. Onko jo liikaa? Mitä osia on rikkoontumassa näillä kilsoilla? Mikä olisi kohtuu hinta? Auto on päällepäin ok kunnossa ja seuraavilla varusteilla:ABS Airbag etumatkustajalle Airbag kuljettajalla Keskuslukitus Sivuairbagit Sumuvalot Sähk.lasinnostimet 2 Ilmastointi 2-renkaat Lohkolämmitin. -kiitän asiallisista vastauksista-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu