Evistä hyötyä?

Kun Buster R kyntää mahallaan vaika moottori on pykälää vailla ääriasennossa, kaik joutuu kokoontumaan peräpuolelle et kulkis ripeemmin, niin oiskohan semmosista evistä (foil... jotain)mitkä pultataan potkurin yläpuolelle apua tähän tautin. Moottori on 30hp. Onkos kokemusta?
91325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niiden evien tarkoitushan on juuri nostaa perää.

Äänestä
  • Sithän ne voi pultata siihen väärinpäin.

    Äänestä

  • Ärrä kirjoitti:

    Sithän ne voi pultata siihen väärinpäin.

    syödä enemmän tai kerätä lisää väkeä takapenkille.

    Äänestä

Työpaikan Busterissa (taisi olla myöskin Rysky)oli pohja pahasti lommolla keskeltä ja se kuulemma kynti keulaa pahasti.Itse en ehtinyt sitä kokeilla, mutta näin sen sitten veneliikkeen pihalla.

Äänestä
  • Täytyypi kurkkia alustaa. Kuormana on muutama pojan jolppi. Voihan vielä kokeilla sitä viimeistä pykälää. Thänks.

    Äänestä

Siinä veneessä ei auta kuin ne Speden "keksimät" sukset keulassa.
tai laita siivet, jotka nostavat keulan pintaan.

Muuten, mitä sulla on keulassa painona jos perä meinaa nousta ilmaan, tuntuu aika oudolta sinun ajoasentosi, kun yleensä vene kulkee hyvässä asennossa ilman sen kummempia peräpainoja.

Jos toinen istuu vaikka keskellä venettä, sen pitäisi jo riittää.

Äänestä

Onkos Busterin pohja painunut pussille, kun noin pahasti kyntää?
Mullakin oli R. Aallokossa se hakkas vallan pirusti ja kun perässä oli 25 4hp telineineen, nousi kärsä heti liikaa vastaaallokkon ajettaessa kun otti vauhtia pois. Ryskyminen senkun paheni. Korjasin tilannetta Doelfin-merkkisillä levyillä. Niiden avulla sai perän ylös selvästi pienemmällä vauhdilla, joten yksin ajettaessa niistä oli hyötyä. Haittaa oli taas sen verran, että nopeudesta katosi lähes 3 solmua. Noitakin on eri merkkisiä ja erilailla muotoiltuja, joten niiden vastuskin voi olla erilainen. Kuitenkin niiden tarkoitus on nostaa perää, ei painaa alas, joten eipä taida olla apua sun pulmaasi.

Äänestä

Eli kuten tässä ketjussa on todennäköisesti käynyt, Busteristasi on pohja väsynyt ja painunut lommolle.

Kotikonstein tuommoista on hankala korjata, mutta ainakin Espoon vene- ja moottorihuolto auttaa mielellään ja ammattitaidolla noissa pohjan korjaushommissa. Kannattaahan se erinomainen klassikkovene laittaa kuntoon.

Äänestä
  • Painunuthan se on, täytyypi kesä ajella ja suunnitella sit toimenpiteitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärrä kirjoitti:

Kun Buster R kyntää mahallaan vaika moottori on pykälää vailla ääriasennossa, kaik joutuu kokoontumaan peräpuolelle et kulkis ripeemmin, niin oiskohan semmosista evistä (foil... jotain)mitkä pultataan potkurin yläpuolelle apua tähän tautin. Moottori on 30hp. Onkos kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu