Johnson 40 sammuu

Meillä on 40 hv kaksitahti-Johnson perämoottori. Se alkoi viime kesänä säännöllisesti sammua 20-30 minuutin ajon jälkeen noin vain ilman mitään köhimisiä tms. Lähtee taas käyntiin kun odottelee 10-15 min., ei käynnisty aikaisemmin. Huollossa käytettiin, mutta eivät löytäneet vikaa. Sammuminen jatkuu. Kenellä on tietoa/kokemusta asiasta?
46593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

bensatankki,todennäköisesti jotain rojua joka tukkii imuputken pään.Hetken kun seisoo niin rojut laskeutuu tankin pohjalle josta taas kohta käytössä imaisee putken tukkeeseen.Siellä on pikkunen sihti estämässä rojun joutumista suodattimeen ja kaasarille.

Äänestä

Kun tilanne toistuu säännöllisesti on syynkin oltava melko varmasti hitaasti kehittyvä.
Helpoin mahdollinen on tankki. Liitinhän aukaisee kunnossa ollessaan ilmareiän tankkiin. Jos kuitenkin tämä venttiili ei toimi, käy niin että tankki ei saa ilmaa ja alipaineen tullessa riittäväksi ei pumppu jaksa imeä polttoainetta. Teoriaa tukee se, että jonkun ajan kuluttua kone käynnistyy tankin paineolosuhteiden tasoituttua. Tämä on helppo selvittää koneen pysähtyessä kokeilemalla käsipalkeella pumpaten polttoainetta kaasuttimiin. Jos ei oikein onnistu, voi tankin korkin avata ja kokeilla uudestaan. Mikäli koneen saa täten käynistettyä, voi ajaa korkki löysällä. Mikäli vika ei toistu on syy löytynyt.
Toinen mahdollisuus liittyy koneen lämpenemiseen. Mikäli koneen sytytysyksikössä on vikaa, voi se lämmetessään käyttäytyä noin.
Koneessa on myös ylikuumenemissuoja, joka kytkee sytytyksen maihin mikäli koneen lämpötila nousee yli sallitun. Tämän toiminta, aiheesta tai aiheetta, voi myös olla kyseessä.
Mikäli koneen lämpötila tosiaan nousee liian korkealle, on mahdollisia syitä heikko jäähdytys. Syynä voi olla heikkotehoinen pumppu tai tukos kanavistossa. Termostaatin osittainen tukkeutuminen tai jumittuminen kiinni olisi hyvä ehdokas siipipyörän ohella. Mikäli siipipyörä on rikkoutunut, on sen palasia voinut kulkeutua kanaviin ja palaset tukkia veden kulun. Vanhoissa yksilöissä voi myös suolat tukkia kanavistoa esim kannessa.
Jos kyseessä olisi esm. VRO-sekoituspumpun toimimattomuus, olisi koneen pysähtyminen hitaampaa ja käynnistäminen vaikeaa, lopuksi ei käynnistys olisi mahdollista mäntien ja sylinterinen vaurioiduttua siten, että puristuksia ei kunnolla enää löytyisi.
Pahimmillaan kiinnileikkautuminen menee niin pitkälle, että konetta ei enää saa normaalein konstein pyörimään ollenkaan.

Äänestä

Omassa 15hv:ssa oli samankaltainen vika,ilman konekoppaa toimii,kun kone kävi kylmempänä.Osoittautui puolaviaksi,kun kone lämpesi,kipinä heikkeni.

Äänestä

kannatteeko ostaa johnsonin 2-tahti 40 hp perätuuppari? onko jotain yleisiä ongelmia kyseisellä koneella?kone on muuten vuosmallia 2006...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoja ongelmaan kirjoitti:

Meillä on 40 hv kaksitahti-Johnson perämoottori. Se alkoi viime kesänä säännöllisesti sammua 20-30 minuutin ajon jälkeen noin vain ilman mitään köhimisiä tms. Lähtee taas käyntiin kun odottelee 10-15 min., ei käynnisty aikaisemmin. Huollossa käytettiin, mutta eivät löytäneet vikaa. Sammuminen jatkuu. Kenellä on tietoa/kokemusta asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu