Corolla dieselin lisälämmitin

Corollisti

Moro,

Kertokaa mulle tyhmälle että miten mun tulee käyttää keskikonsolissa olevaa lisälämmittimen kytkintä. Ostin käytetyn -02 D4D Wagonin ja ei tullut myyjältä kysyttyä. Eli tässä lisälämmittimen napissa on lämpönuolien kuvat ja kuulostaa että kun auton laittaa käyntiin myös webasto lähtisi käyntiin.

Mutta webastolle on taas oma laitteensa jossa esim. kello. Eli kun käytän webastoa normaalisti lämmitykseen ennen ajoa, niin milloin tuota toista nappia tulisi käyttää? Sehän ei lähde päälle ennen kuin virta on päällä..

Oikein hävettää kysyäkin tällaista..

5

2499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ile

      On makuasia, kummastako ajaessa eberinsä käynnistää, alkuperäisestä näppäimestä vai kellokytkimestä. Itselläni kello on säädetty katkeamaan tunnin päästä eberin startista, joten jos haluaa, että esim. pitkällä ajomatkalla laite on päällä tuntikausia, on ainoa vaihtoehto käynnistää alkuperäisestä katkaisimesta. Kahdenkymmenen asteen pakkasella huomaa eron sisäpuhallusilman lämpötilassa, käyttääkö eberiä vai ei, vaikka koneen lämmöt pysyy tapissa maantienopuksilla ilmankin.

      • on lisävaruste

        ja alunperin autossa on vakiona vain tuo keskikonsolin nappi. kellon kanssa asetettu lämmitys on koko ajan päällä, nappulan kautta auto itse kontrolloi lämmittimen päällä ja poissaoloa automaattisesti.


      • Corollisti
        on lisävaruste kirjoitti:

        ja alunperin autossa on vakiona vain tuo keskikonsolin nappi. kellon kanssa asetettu lämmitys on koko ajan päällä, nappulan kautta auto itse kontrolloi lämmittimen päällä ja poissaoloa automaattisesti.

        Kiitos vastauksesta, mutta varmistelen vielä.

        Eli kun haluan lämmittää autoa ennen ajoa, käytän webastoa esim. kellolla ajastettuna. Mutta kun lähden ajamaan, käytän keskikonsolissa olevaa nappia päällä?

        Täytyykö sitä edes käyttää silloin jos on lämmittänyt webastolla, vai onko vaaraa jos käyttää? Eli tunnistaako se automaattisesti moottorin lämmön ja kytkeytyy sitten pois päältä?


      • jos ei tarkene
        Corollisti kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta, mutta varmistelen vielä.

        Eli kun haluan lämmittää autoa ennen ajoa, käytän webastoa esim. kellolla ajastettuna. Mutta kun lähden ajamaan, käytän keskikonsolissa olevaa nappia päällä?

        Täytyykö sitä edes käyttää silloin jos on lämmittänyt webastolla, vai onko vaaraa jos käyttää? Eli tunnistaako se automaattisesti moottorin lämmön ja kytkeytyy sitten pois päältä?

        varmisteluihin: oikein ajattelet

        jos on reilut pakkaset, niin suoraruiskudiisselit pakkaa olemaan melko vilpoisia. tällöin saattaapi olla, että autossa tulee kylmä pitkälläkin matkalla. silloin lämmitinnappi saattaa tuntua melko houkuttelevalta. se ei sinänsä ymmärtääkseni kytkeydy pois päältä ollenkaan, vaan säätää palamismäärää siten, ettei paikat tule liian kuumiksi.

        eli ei ole vaaraa, paitsi että polttoainetta kuluu hieman lisää.


    • Villew

      Mullaki on työkulkineen -02 d4d corolla jossa on tuo lämmitin nappi. Mutta kelloa ei ole...onkohan siihen edes mahdollista kelloa laittaa?? Siis tuohon orkkis lämmittimeen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      52
      1907
    2. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      40
      1554
    3. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1405
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      91
      1233
    5. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      164
      1139
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      220
      1100
    7. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1046
    8. 73
      996
    9. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      21
      976
    10. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      891
    Aihe