Corolla dieselin lisälämmitin

Corollisti

Moro,

Kertokaa mulle tyhmälle että miten mun tulee käyttää keskikonsolissa olevaa lisälämmittimen kytkintä. Ostin käytetyn -02 D4D Wagonin ja ei tullut myyjältä kysyttyä. Eli tässä lisälämmittimen napissa on lämpönuolien kuvat ja kuulostaa että kun auton laittaa käyntiin myös webasto lähtisi käyntiin.

Mutta webastolle on taas oma laitteensa jossa esim. kello. Eli kun käytän webastoa normaalisti lämmitykseen ennen ajoa, niin milloin tuota toista nappia tulisi käyttää? Sehän ei lähde päälle ennen kuin virta on päällä..

Oikein hävettää kysyäkin tällaista..

5

2697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ile

      On makuasia, kummastako ajaessa eberinsä käynnistää, alkuperäisestä näppäimestä vai kellokytkimestä. Itselläni kello on säädetty katkeamaan tunnin päästä eberin startista, joten jos haluaa, että esim. pitkällä ajomatkalla laite on päällä tuntikausia, on ainoa vaihtoehto käynnistää alkuperäisestä katkaisimesta. Kahdenkymmenen asteen pakkasella huomaa eron sisäpuhallusilman lämpötilassa, käyttääkö eberiä vai ei, vaikka koneen lämmöt pysyy tapissa maantienopuksilla ilmankin.

      • on lisävaruste

        ja alunperin autossa on vakiona vain tuo keskikonsolin nappi. kellon kanssa asetettu lämmitys on koko ajan päällä, nappulan kautta auto itse kontrolloi lämmittimen päällä ja poissaoloa automaattisesti.


      • Corollisti
        on lisävaruste kirjoitti:

        ja alunperin autossa on vakiona vain tuo keskikonsolin nappi. kellon kanssa asetettu lämmitys on koko ajan päällä, nappulan kautta auto itse kontrolloi lämmittimen päällä ja poissaoloa automaattisesti.

        Kiitos vastauksesta, mutta varmistelen vielä.

        Eli kun haluan lämmittää autoa ennen ajoa, käytän webastoa esim. kellolla ajastettuna. Mutta kun lähden ajamaan, käytän keskikonsolissa olevaa nappia päällä?

        Täytyykö sitä edes käyttää silloin jos on lämmittänyt webastolla, vai onko vaaraa jos käyttää? Eli tunnistaako se automaattisesti moottorin lämmön ja kytkeytyy sitten pois päältä?


      • jos ei tarkene
        Corollisti kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta, mutta varmistelen vielä.

        Eli kun haluan lämmittää autoa ennen ajoa, käytän webastoa esim. kellolla ajastettuna. Mutta kun lähden ajamaan, käytän keskikonsolissa olevaa nappia päällä?

        Täytyykö sitä edes käyttää silloin jos on lämmittänyt webastolla, vai onko vaaraa jos käyttää? Eli tunnistaako se automaattisesti moottorin lämmön ja kytkeytyy sitten pois päältä?

        varmisteluihin: oikein ajattelet

        jos on reilut pakkaset, niin suoraruiskudiisselit pakkaa olemaan melko vilpoisia. tällöin saattaapi olla, että autossa tulee kylmä pitkälläkin matkalla. silloin lämmitinnappi saattaa tuntua melko houkuttelevalta. se ei sinänsä ymmärtääkseni kytkeydy pois päältä ollenkaan, vaan säätää palamismäärää siten, ettei paikat tule liian kuumiksi.

        eli ei ole vaaraa, paitsi että polttoainetta kuluu hieman lisää.


    • Villew

      Mullaki on työkulkineen -02 d4d corolla jossa on tuo lämmitin nappi. Mutta kelloa ei ole...onkohan siihen edes mahdollista kelloa laittaa?? Siis tuohon orkkis lämmittimeen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      194
      13332
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6696
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      156
      6326
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4131
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3630
    Aihe