Olen vasta aloitteleva harrastaja ja ehkä turhankin tietämätön, mutta jokatapauksessa epätoivon partaalla. Ensimmäisinä kaloina meille tuli miljoonakaloja ja monni. Kaikki näytti hienolta. Sitten hankittiin platyja ja nyt ne "homehtuvat" yksi toisensa jälkeen!! Yksi on pitänyt jo päästää kärsimyksistään kun koko kuve oli homeessa. Nyt on seuraavalla toinen etuevä samaisen homeen valtaama ja lisäksi näyttäisi, että siitä puuttuu osa. Lisäksi kolmannella on jo pieni homekasvuston alku kupeessaan. Muilla asukeilla en ole huomannut mitään oireita (monnit ja miljoonakalat). Olenko saanut kaupasta "pilaantuneet" yksilöt vai onko akva vain sopimaton platyille?
Älkää kysykö mitä vesiarvot ovat koska en ole kemisti ja kahdesta kaupasta, kahdessa eri kaupungissa olen kysynyt testejä ja molemmista minut on suurin piirtein naurettu ulos! "Ne on niin kalliita-eihän niitä nyt kukaan kotiin osta" ... joten ei sitten!
Ehdottomasti haluaisin kuitenkin, että kaikki voisi hyvin ja pysyisivät terveenä....
Älkää kysykö mitä vesiarvot ovat koska en ole kemisti ja kahdesta kaupasta, kahdessa eri kaupungissa olen kysynyt testejä ja molemmista minut on suurin piirtein naurettu ulos! "Ne on niin kalliita-eihän niitä nyt kukaan kotiin osta" ... joten ei sitten!
Ehdottomasti haluaisin kuitenkin, että kaikki voisi hyvin ja pysyisivät terveenä....
Vastaukset 2
Vanhimmat
En minäkään ole kemisti, mutta silti tiedän akvaarioitteni vesiarvot. Esimerkiksi hankimme tässä hiljattain mittarin joka näyttää lämpötilan ja pH:n automaattisesti kokoajan. Hienoa. :)
Jos ehdottomasti haluat kalojesi parasta, menet ja hankit ne vesitestit; pH, nitriitti, nitraatti, kovuudet olisi hyvä tietää.
Niitä voi tilata postitsekkin(Toisista akvaariokaupoista tai nettikaupoista, ilman että nauravat perääsi). Luulisi akvaariokauppiaankin mittailevat omia vesiään?
Luultavasti platyt ovat joutuneet vääriin vesiarvoihin, jos entinen kalasto voi vielä hyvin. Voi toki olla että platyissa on ollut joku pöpö jo kaupassa ja stressi on huonontanut vastustuskykyä niin että kalat ovat nyt sairastuneet.
Vesitestit näyttävät vesiarvot jonka jälkeen veden voi muuttaa suotuisaksi juuri niille kaloille jotka altaaseesi haluat. Jos akvaarioosi tulee muita kaloja, niiden vesiarvot tulee olla samanlaiset kuin mitä altaastasi jo löytyy.
itsekin. Olihan ne aika tyyriit (23 euroa/20kpl testejä), mutta tärkeät ne ovat ja näissä testiliuskoissa on kaikki viisi testiä samassa, joten hemmetin helppo käyttää vaikka en kemisti olekaan. Ei muuta kuin sekunniksi akvaarioon ja sitten vertaillaan putkilon värikarttaa vasten. Nou problem