Itse olen laiha ja kun nojaan taakse päin kohtuni kohtaan tulee "lommo".. nyt se on hieman pienentynyt ja mieteinkin voiko se olla merkki raskaudesta..Testiä en vielä ole tehnyt, mutta huomenna taidan tehdä..
kp27/28-31 , viikon verran olut tasaista painetta alavatsalla ja kohdun nipukka pysynyt "ylhäällä" oviksesta asti... Tissit ei ole yhtään kipeät, mitä normaalissa kierrossa..
Olisi kiva jos voisitte kertoa "kokemuksia" =)
Kiitos ja onnea plussauksista =)
kp27/28-31 , viikon verran olut tasaista painetta alavatsalla ja kohdun nipukka pysynyt "ylhäällä" oviksesta asti... Tissit ei ole yhtään kipeät, mitä normaalissa kierrossa..
Olisi kiva jos voisitte kertoa "kokemuksia" =)
Kiitos ja onnea plussauksista =)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Enpä ole kuullut kenenkään tuollaisista oireista vielä raskautta epäilevän... Millaista on tasainen paine alavatsalla? Mulla tuntui ekan lapsen kanssa ja nyt myös sellaista nipistelevää tunnetta kohdussa, ihan kuin joku kaapisi sisältä päin. Ei kovin voimakasta tunnetta, mutta sellaista pientä. Ei voi verrata menkkakipuihin ollenkaan, ei sinne päinkään, ainakaan mun kohdalla. Menkkakivut on ennemminkin samalaisia kuin poltot sitten raskauden loppuvaiheessa. Ja ne koski ihan viimeisilläni ollessa niin paljon että oksensin... Mullakaan ei ole rinnat kipeät, ei olleet ekan kanssa, eikä nyt. Tuosta nipistelystä minä arvasin ekan kanssa, että raskaana olen ja saman päätelmän olen nytkin tehnyt vaikka testit ei ole kuin tosi heikosti plussalla. Väsyttää tosi paljon, ja välillä on sellanen olo että pitää nieleskellä pahaa oloa pois. Välillä on aivan mahtava olo. Ruokahalu on kova jo nyt. Tai se mulla kyllä alkoi kasvaa jo ihan ekana...Ihmettelin vain kun tuntui, ettei mikään riitä! Pitää syödä ihan kamalasti ja kohta on taas NÄLKÄ! Siis nälkä, ei sellanen himo vaan maha tuntuu tyhjältä.
Onnea raskauteen jos testisi on positiivinen!