H-venellä atlantin yli

jalev_

12

3654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukea..

      ..mutta kun ei tuo saksa taitu. :(

      • jalev_

        Terve

        Ei se berliinin murre minultakaan sujuvasti taitu,
        se sen sivun rakenne oli hiukan kumma,
        piti ensin valita vasemmalta kategoria linkkistä,
        tämän jälkeen vasta ylhäältä drop down menusta
        löytyi aiheeseen kuuluvat artikkelit kuten galleriasta haastattelu ja power point esitelmä.
        Haluisiko joku tulkata tänne joitakin tärkeimpiä asioita ?


      • -H-
        jalev_ kirjoitti:

        Terve

        Ei se berliinin murre minultakaan sujuvasti taitu,
        se sen sivun rakenne oli hiukan kumma,
        piti ensin valita vasemmalta kategoria linkkistä,
        tämän jälkeen vasta ylhäältä drop down menusta
        löytyi aiheeseen kuuluvat artikkelit kuten galleriasta haastattelu ja power point esitelmä.
        Haluisiko joku tulkata tänne joitakin tärkeimpiä asioita ?

        http://babelfish.altavista.com/

        Tolla sen tekstin saa veivattua englanniksi tai ranskaksi. Ja saa samalla huumoria perjantaipäivään käännöskukkasten muodossa.

        Näitä tulkkiohjelmia on kai muitakin, tietäis vaan missä.


    • HA_

      Atlantti on ylitetty myös soutamalla ja tuulilasiveneellä perämoottorin voimalla. Ja pienellä kumiveneellä ilman eväitä. Eivätkä nuo todista paljoakaan merikelpoisuudesta. Käänteisesti ottaen mikään ei todista mitään negatiivista Hoon purjehdusominaisuuksista.

      • tuolla tapaa

        Atlantin yli idästä länteen menee vaikka pesuvadilla jossa korkeat reunat, mutta takas tulossa P-Atlantilla voi sit jo vähän hörpätä.
        Seilaaja


    • skipperPepper

      Jeps,
      Atlantik
      ja sitten sieltä alhaalta lähtien on matka raportit englanniksi

      • Atlantti

        Niin ja paljonhan noita H-veneitä on uponnut Atlannin syvyyksiin.


      • das_boot_under_siegel
        Atlantti kirjoitti:

        Niin ja paljonhan noita H-veneitä on uponnut Atlannin syvyyksiin.

        ... sukellusveneistä varmaan puhut


    • qwerty

      Täpasin tämän hullun saksalaisen alkumatkasta: Masto kaatui kerran jo Välimerellä, vene kaatui kaksi kertaa ennen Kanariaa. Vene ei ollut ihan veistämön jäljiltä reissussa: Suurennetut poistoaukot avotilassa, useampi tehokas tyhjennyspumppu ym. Purjehtivat aika usein kuivapuvussa ja valjaissa. Ei yhtään tehnyt mieli lähteä kaveriksi. Oma pitkäkölinen pikku punkero tuntui ruotsinlaivalta tämän valtameri-H:n rinnalla. Mutta hengissä nuo selviytyivät reissustaan.

    • rahtilaivalla

      Jutuista ei selvinnyt, miten paluumatka tehtiin, se haastavampi. Ilmeisesti rahtilaivalla.

      Jo menomatkalla masto poikki, 2 x nurin jne.
      Onkohan sittenkään Atlantille sopiva vene.

      H-venettä pienemmällä, mutta paremmin Atlantille sopivalla veneellä on Atlantin ylittänyt mm. Ari Huusela, ja vielä kilpailussa.

      Atlantin yli järjestetään säännöllisesti soutukilpailujakin, viime syksynä osanottajia noin 30. Nämäkin veneet on suunniteltu Atlantin olosuhteet kestämään. H-vene ei.

      • myös veneen nähnyt matkalla

        Meni saksassa suoraan muistaakseni Dusseldorfin venenäyttelyyn. Juotiin gwertin kanssa oluet sakemannin kanssa Garthagenassa. Oli muuten siisti tiikkikansi H-venessä.


      • ja lainattu nainen
        myös veneen nähnyt matkalla kirjoitti:

        Meni saksassa suoraan muistaakseni Dusseldorfin venenäyttelyyn. Juotiin gwertin kanssa oluet sakemannin kanssa Garthagenassa. Oli muuten siisti tiikkikansi H-venessä.

        kaikki oli lainatavaraa: Vene oli kaverin, ja gastina oleva nainenkin oli lainassa. Voi hyvin olla että jos olisi ollut oma vene ja oma akka niin ei olisi reissusta tullut mitään..

        mielenkiintoista miten alkumatkasta oli paljon detaljeja, mutta itse Atlantin ylitykseltä eivät sitten paljon päiväkirjoja pitäneet tai ainakaan jakaneet nettiin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6514
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3890
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3305
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      378
      1783
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1043
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe