Vanhan talon alakerrassa n.65m2, yläkerrassa n.20m2 ja ulkorakennuksessa n.20m2. Vuoden aikana öljynkulutus ollut n.2000l 60-luvun 2-pesäkattilalla ja 5v vanhalla polttimella. Kannattaako liittyä kaukolämpöön vai asentaa jäspin tehowatti öljykattilan paikalle? Sähkölämmitystä voisin myöhemmin täydentää ilmalämpöpumpulla.
sähkö vai
kaukolämpö2
8740
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on tilillä.
Laita uus pannu ja poltin niin kulutus tippuu noin 30%.
Pelkkä kattila piisaa kun noin uusi poltin.
millä perusteella kattilan vaihto tiputtaa 30 prosenttia öljyn kulutusta jos on jo uusi poltin (voisi kuvitella että esilämmityspoltin).
Itse liittyisin kaukolämpöön noista vaihtoehdoista mutta jos neliöt ja öljynkulutus pitää paikkaansa niin aloittaisin talon lisäeristämisellä.
Pitää suurinpiirtein paikkaansa toi öljynkulutus.
Sähkö ja öljy on nykyään samoissa hinnoissa ja kaukolämmössä menee liittymismaksut ja laitehankinnat.
Tuon kokoisessa talossa ei kyllä kannata muuttaa mitään.
Pakko tehdä ku kattila vuotaa.
ja öljysäiliö ikivanha maan alla.