Koira ja kolari.

Oisko tietoa, kuka korvaa ja mitä jos koira karkaa omistajaltaan (todistettavasti vahinko, koira ollut kytkettynä -> lukitus rikkoutunut) ajotielle ja aiheuttaa kolarin?
12979
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miten korvaat esimerkiksi menehtyneen moottoripyorailijan hanen omaisilleen.
Irtioleva koira ON AINA lopetettava!

Äänestä
  • ja piste.

    Äänestä

Muistan jostain kuulleeni vastaavan tapauksen, ja
koiranomistaja oli maksaja...vanha juttu en muista tarkemmin...

Äänestä

niillähän on nykyään visakortti ainakin sikran puudelilla on.

Äänestä
  • saksanseisojalta 50ekee viinaan enkä aio maksaa takasin.

    Äänestä

  • Tottakai on...........

    Äänestä

  • old_profile_26318 kirjoitti:

    Tottakai on...........

    koirallapa ei ole asiaa visaa saada,voi voi =)

    Äänestä

Koiran omistaja on korvausvelvollinen. Koiralle saa kyllä vakuutuksen juuri tälläisia tapauksia varten. Ehdottomasti kannattaa ottaa.

Äänestä
  • Serop1 tiedosta (ja asiallisesta vastauksesta - tuntuvat olevan harvassa täällä).

    Äänestä

  • Aivan juu! Vakuutus korvaa mikäli sellainen koiralla on (sisältäen lääkärivakuutuksen,vakuutuksen kuoleman varalle,vakuutuksen vahinkojen varalle kuten kolarin aiheuttaminen). Kandee kysyä eri vakuutusyhtiöiltä asiasta...yhtiöissä kun on eroja!!

    Äänestä

niin riittääkö yksi vakuutus,sillä mistä ne tunnistas että vakuutus on juuri tietyllä koiralla jos ei oo sirua yms tunnistetta?

Äänestä
  • Milläs tunnistat koirat ja todistat vak.yhtiölle, jos koirat eivät ole tatuoituja tai sirutettuja ??

    Hoh hoh......

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka korvaa kirjoitti:

Oisko tietoa, kuka korvaa ja mitä jos koira karkaa omistajaltaan (todistettavasti vahinko, koira ollut kytkettynä -> lukitus rikkoutunut) ajotielle ja aiheuttaa kolarin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu