auton pyöräkulmia voi säätää valmistajan toleranssien puitteissa melko paljon. Esim. -0,5 ja 0,5 valillä etupyörissä etuvetoisella autolla, samoin takapyörien pystykallistumaa voi myös säätää suht.paljon ko.toleranssien rajoissa.
Kysynkin onko olemassa jotain yleissääntöä kuinka pitäisi pyöräkulmat olla valmistajan toleranssien sisällä, jotta auto saataisiin kulkemaan maantiellä mahd. vakaasti ja renkaiden kuluminen mahd. pieneksi.
Carisma
pyöräkulmat
4
574
Vastaukset
kulmat valmistajan antamien arvojen puoliväliin ja siten, että samat kulmat auton eri puolilla eroavat mahdollisimman vähän toisistaan.
- Jamppa1
näinhän se virallisesti tehdään. Etupyörien aurauksen lisääminen kyllä vakauttaa tyleensä kulkua mutta syö renkaan ulkoreunaa.
- libo...
Jamppa1 kirjoitti:
näinhän se virallisesti tehdään. Etupyörien aurauksen lisääminen kyllä vakauttaa tyleensä kulkua mutta syö renkaan ulkoreunaa.
- ajo-ominaisuudet
libo... kirjoitti:
joo, kiitoksia vinkeistä, etupyörien aurauksella saadaan siis ajovakautta, pystykalistuma mainitaan ko. artikkelissa tärkeäksi, mutta minulta jäi epäselväksi mihin/miten se vaikuttaa ominaisuuksiin eteenkin takapyörissä, samoin takapyörien aurauksen vaikutuksesta en saanut tietoa.
Näillä eväin säädättäisin eteen hiukan aurausta ja taakse aurausta niin vähän kuin toleranssit sallivat ja pystykallistumaa niin paljon kuin toleranssit sallivat.
Näin luulisin saavani taakse pitoa ja kulkuun vakautta ja ehkä vähäisen renkaan kulutuksen, kommentoikaa jos olen väärässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1593465
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau612725Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.332110- 1301687
- 781554
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?831544Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3681472- 971215
- 891125
On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle
Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou1951106