Heinolassa tapahtuu nyt "sen verran hirveitä", että oikeusviranomaisen, ellei myös kuntaministeriön virkamiehen tulisi puuttua asioidenkulkuun.
Viimeisen tiedon mukaan tässä kuvottavassa näytelmässä kaupungin työntekijä ja virkamies aiotaan henkisesti "joukkolynkata" ja huutoäänestää hänet pois työpaikaltaan.Tällaiset tapahtumat ovat törkeästi juuri sitä menneillään olevaa suuntausta vastaan yhteiskunnassa,että työsuojeluun ja jopa sadistiseen työpaikkakiusaamiseen, kuten nyt Heinolassa,pyritään välittömästi puuttumaan, työntekijän perusoikeutena.
Monella työpaikalla tällainen julmuus nähdään pienessä mittakaavassa,jossa joukko työntekijöitä alkaa painostaa ja ottaa silmätikukseen yhden, kuitenkin hyvin työnsä hoitavan, työtekijän.Suoraan sanoen nyt Heinolassa vaikuttaa olevan täydet syyt oikeusviranomaisella, poliisilla,puuttua työsuojelulainsäädännön noudattamiseen ja etenevään "joukkolynkkaukseen".
Kaupungin johdossa olisi tullut olla tahtoa ja viisautta pysäyttää ko. näytelmä ajat sitten, mutta koska sitä ei ole,tuntuisi perustellulta, että jopa kuntaministeri Manninen puuttuisi tähän kalliiseen hölmöilyyn "paimenkirjeellä".
Kaupungissa vaikuttaa nyt olevan hallinnollis-poliittinen mafia (SDP),joka ei tunnu saavan tilannetta hallintaan, eikä ota sille kuuluvaa vastuuta konfliktin aiheutamista jo huimista kuluista tänä muutoin kovan säästökuurin aikana.
Jos joku luulee, että tällä kannanotolla on minkäänlaista sidettä kumpaakaan osapuoleen,erehtyy.Näin asia näyttäytyy nyt ulospäin.
Viimeisen tiedon mukaan tässä kuvottavassa näytelmässä kaupungin työntekijä ja virkamies aiotaan henkisesti "joukkolynkata" ja huutoäänestää hänet pois työpaikaltaan.Tällaiset tapahtumat ovat törkeästi juuri sitä menneillään olevaa suuntausta vastaan yhteiskunnassa,että työsuojeluun ja jopa sadistiseen työpaikkakiusaamiseen, kuten nyt Heinolassa,pyritään välittömästi puuttumaan, työntekijän perusoikeutena.
Monella työpaikalla tällainen julmuus nähdään pienessä mittakaavassa,jossa joukko työntekijöitä alkaa painostaa ja ottaa silmätikukseen yhden, kuitenkin hyvin työnsä hoitavan, työtekijän.Suoraan sanoen nyt Heinolassa vaikuttaa olevan täydet syyt oikeusviranomaisella, poliisilla,puuttua työsuojelulainsäädännön noudattamiseen ja etenevään "joukkolynkkaukseen".
Kaupungin johdossa olisi tullut olla tahtoa ja viisautta pysäyttää ko. näytelmä ajat sitten, mutta koska sitä ei ole,tuntuisi perustellulta, että jopa kuntaministeri Manninen puuttuisi tähän kalliiseen hölmöilyyn "paimenkirjeellä".
Kaupungissa vaikuttaa nyt olevan hallinnollis-poliittinen mafia (SDP),joka ei tunnu saavan tilannetta hallintaan, eikä ota sille kuuluvaa vastuuta konfliktin aiheutamista jo huimista kuluista tänä muutoin kovan säästökuurin aikana.
Jos joku luulee, että tällä kannanotolla on minkäänlaista sidettä kumpaakaan osapuoleen,erehtyy.Näin asia näyttäytyy nyt ulospäin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
tosta kirjoitat. Eihän täällää ole mikään kaupunginvaltuusto edeskunnasta puhumattakaan. Mitä sä täältä haet? Jotain säälipisteitä Sepälle? Eiköhän tätä kuppasta politiikkaa tuu jo ihan tuutin täydeltä joka paikasta, ettei sitä tänne enää tarvi suoltaa saatanan juntti.
tänne mun tietääkseni aivan mitä haluaa.
... Antikana. Niin ainakin kaikki tuntuvat ajattelevan, että minä en saa kirjoittaa, muut kyllä. Antikana on idiootti, antikana on hullu, antikana on asioista tietämätön, antikana on perseestä, antikana on homo, antikana on sitä ja tätä... Ja kyllähän tuo lista on aika loputon. Joten varoitan ihan ystävällisesti sinua, jotta et saa samaa kohtelua kuin minäkin, että älä kirjoita. Älä kirjoita ainakaan paljon tai mitään erimielipidettä mistään. Jos haluat kirjoittaa niin vain lyhyesti ja muita kirjoittajia myötäillen. Tämän olen huomannut. Toinen vaihtoehto on niellä nuo kaikki ja kirjoittaa ja kestää seuraukset. Että näin:)
Kerroitko tässä mielipiteesi asiasta? Et. tuskin edes luit mihin asiaketjuun annoit vastauksesi. Käänsit kaiken taas omaan napaasi. Tässä sulle vastausta suppeaan ja lapselliseen ajatusmaailmaasi.
... osaa seurata keskustelua tai lukea? En vastanut "sepälle" vaan "Jokainen saa kirjoittaa". Oletko niin ajattelematon, että et voi sitä yksinkertaista asiaa ymmärtää, että myös muihin viestiketjun vastauksiin voi vastata kuin ainoastaan siihen avaukseen. Niinhän on käynyt monien muidenkin keskusteluiden kanssa. Luuletko, että jos kysessä on esim. 50 vastausta sisältävä viestiketju, että kaikki vastaukset ovat sille keskustelun avanneelle? JA EDELLEEN SINUN EI OLE MIKÄÄN PAKKO LUKEA VIESTEJÄNI, SAATI NIITÄ KOMMENTOIDA.
Mitä provosointiin tulee niin käypä katsomassa peilistä vastaus siihen, kuka täällä provosoi?! Löysitkö vastauksen? No hyvä! Ihmettelenpä vaan, jos tuota ei muut keskustelijat huomaa! Kuinkahan monella eri nimimerkillä sinä täällä keskustelet? Varmasti täältäkin Heinola-osiosta löytyy muitakin samanlaisia sanavalmiita, aktiivista keskustelua käyviä kirjoittajia kuin minäkin, Antikana. Heitä on vaan hieman vaikeampi keksiä ja tajuta, koska he kirjoittavat milloin milläkin nimimerkillä. Minä käytän rehellisesti yhtä ja samaa nimimerkkiä! Sinäkään et tajua ilmeisesti nimimerkin merkitystä, koska kirjoitat nimimerkkisikin tilalle lauseen osia, siis niin että nimimerkkisi siis sisältyy lauseeseen. Voin vaan kuvitella kuinka monta sataa viestiä olet kirjoittanut tänne siis! Eli etköhän sinä ole yksi pahimpia provosoijia täällä? Sinä käyt joka asiassa minun kimppuuni, vaikka kirjoittaisin miten asiallisia viestejä tahansa. Ei ole minun vikani, että minä olen monisanainen ja sinä taas... No olkoon. Sitäpaitsi en usko sinulla olevan muuta elämää kuin provosoida toisia netissä. Ai miksikö? No, kun sinä kirjoittelet täällä keskellä parhainta yötä, jolloin kaikki täysijärkiset ihmiset jo nukkuvat. Joten olet vakavasti sairas. Et malta käyttää öitäsi nukkumiseen, vaan raakut yksinäsi netissä. Voi voi, kun onkin herttaista!
Ja sanonpa sinulle vielä lopuksi erään asian! En usko, että lähden tältä palstalta kiusallanikaan. Jos voin sillä kiusata sinua, niin johan siinä on tarpeeksi syytä viettää kaikki vapaa-aikani keskustelupalstalla.
Voi kana-parka. En ole kirjoitellut satoja viestejä -niinkuin sinä- ja kuten ehkä huomasit, käytän vain tätä "mä vaan"-nimimerkkiä. Ja mitä sairauteeni tulee, saatan olla kenties töissä tähän aikaan joka yö eikä ole muutakaan tekemistä kuin seurailla kanojen touhuja... toisin kuin jotkut sossun elättämät kanat ja kukot jotka eivät tee töitä lainkaan, niillähän on aikaa ja mielipiteitä vaikka muille jakaa. Kuten sinulla, Kana-pieni.
Tämänkin ketjun aloittaja halusi keskustelua Sepästä, ei sinusta.
Mutta kyllä sinustakin Kana-pieni kasvaa vielä joskus aikuinen ja opit erottamaan asiat ja asioiden vierestä puhumiset toisistaan. Taikka sitten et, vaikutat kyllä melkoisen pölkkypäältä :) -Äläkä hikeenny ettei sinun tarvitse taas poistaa keskusteluketjuja...Jätä vaikka ne kaljat juomatta niin pystyt lukemaan/kestämään omat vastauksesi, ei iske morkkis kun selviät!
Tämä keskustelu oli sepästä, mutta sinä se rupesit kommentoimaan minua, et seppää. Ei taas sinulla oikein järki leikkaa ja se lukutaitokin on pahasti hukassa. Minä kirjoitin varoituksen, ettei joku toinen kirjoittaja-parka saa samaa ryöppyä niskaan kuin minä. Täällä palstallahan ei kaikki saa sanoa mielipidettään, joten sen kommentin heitin. En suinkaan olettanut, että joku aivoinvalidi rupeaisi täysillä höyryillä tässä minua arvostelemaan.
Ja voi, minulla on töitä. Minulla on oikeatakin työtä. Sinun työsi taitaa olla aika kuivaa. Eikö sinulle voida antaa muunlaista työtä/ vastuuta, kuin yövalvominen ja työtä, joka on siis ei mitään tekemistä. Monessa paikassa töissä on yölläkin oikeata työtä ja aikaa ei jää netissä hääräämiseen ja kirjoitteluun. Otetaan esimerkki työksi sairaalahommat. Ei siellä ole aikaa netissä seikkailla yölläkään, vaikka toisinaan aika rauhallista onkin. Samoin jotkut tehdastyöt. Töitä tehdään silloinkin. Taidat olla aika tuottamaton työntekijä, koska et tee mitään töitä. Potkuthan saisit, jos pomosi saisi tietää mitä siellä teet.
Nyt loppui mielenkiinto täysin, ei osaa kana-parka lukea viestiketjuja alusta saakka. kommentoikoon mitä tahtoo.
Ps. Paha juoruta pomolle mun työnteosta, olen itse päällikkönä..Sossun eläteistä kun ei ole yövuorojen tekijöiksi. ja meidän alalla kun ei tarvi kuin valvoa että kaikki toimii öisin, ni mikäs tässä on kuittaillessa joidenkin idioottikanojen sanontoja. Ja elleivät he tumpeloidessaan saa koko systeemiä kaatumaan, ni eipä mulla töitä ole. Hauskaa sitäkin enemmän. Menehän Kana vaihtaan sedän kusipotta, ei susta muuhunkaan ole. Lopetan kuittailun tähän, kana kynitty. Heippa!
Jo vain löytyi joku joka sai Antikanalle luun kurkkuun ja syvälle! Tämä taitaa olla ainut asia, mihin AK:lla ei ole ollut varaa kommentoida mitenkään, muissakin vastauksissaan ontuu jo pahasti. Älä hylkää meitä AK:n vastaisia kokonaan "mä vaan". Jos ei muuta, niin aiheuttamaasi reaktiota ko AK:ssa on kiva lukea, menee suu messingille väkisinkin. Heitähän juttua taas kun joudat! ps.tiedän kyllä, että töissä kiire, kaatuihan se yksi iso serveri mennä päivänä. kai sä sitä hoidat kuntoon?
Eipä jäänyt kananen hiljaiseksi. Olen työssä oleva, joka päättää itse asioistaan, enkä suinkaan työtön yhteiskunnan elätti, niin kuin joku kehtasi väittää...
Kiirettä pitää liiankin kanssa. Täytynee kutsua apuvoimia kohta työhön... Hmmm....Mietitään. Illalla seikkailin netissä jossakin ihan muualla kuin Heinolassa. Onhan minulle noita antiystäviä ja ystäviä tullut muuallekin. Käydään ottamassa vauhtia jostakin muusta keskustelupalstalta. Tein sielläkin kanasta tunnetuksi ja Heinolankin jo osa tietää, joten...Saatiin kaikki heinolalaiset kunniaa oikein kunnolla:) Sinä meidän muiden mukana... Heh. Tosin siellä muualla olen kokoamassa jo kovaa vauhtia Antikana fun clubia kilpailun avulla.
Mutta hei, älkää pelätkö, ei Antis teitäkään hylkää... Miettinen ehkä myös uutta pomminvarmaa keskusteluaihetta:) Olen myös tehnyt erittäin tärkeitä havaintoja tuolla muualla. Heinolalaiset ovat aika ahdasmielistä porukkaa noin yleensä... Jopa uskontopuolelta, vaikka uskontoja vihaankin, löytyy pitkäaikaisia keskustelijoita, jotka eivä rupea ihan mahdottomiksi tekstini kopioijiksi tai toitota samaa asiaa viestistä toiseen tyyliin "...kanahattu päässään Heinolan torilla..." Ja monet yllättävät tahotkin osaavat ottaa Antikanan vastaan ihan eri tavoin, vaikka eivät pitäisikään... Se on silloin vielä sitä peräänkuuluttamaani järkevää keskustelua. Ja kirjoittelen muuten muuallakin joka puolella pelkällä Antikana nimellä... Eli lienen jo aika tunnettukin. Mihinpä minä nimestäni luopuisin - vieläpä hyvästä sellaisesta - joten juttuni on kaikkien helppo tunnistaa, jos niihin jossakin päin törmäilee...
Mutta kehissä ollaan edelleenkin. Varokaa vaan...
... tuo "keskustelunne". "Mä vaan" sekä "Jihuu!" on yksi ja sama henkilö. Kenties skitsofreniaa, kun yksin tuollein keskustelee... Ihan järjenvastaista!:)
Missä antikana nykyään?
oli todella paha virhe johdolta! Nyt siihen olisi todella aihetta (koskien erästä toista)--- mutta mitään ei tapahdu ;(
Seppä osaa hommansa ja tuo julki asiat,jotka muuten pimitettäisiin.Eräälle johtajalle voisi antaa paskaisen kädenpuristuksen ja passittaa eläkkeelle.
Kyllä myös pari muuta pitäisi laittaa sivuraiteelle tai hyllylle kuten mainitulle herralle tehtiin. Kun ei hommat onnistu.
asiassa odottelee suuri joukko ! Toivottavasti asiaan saadaan ratkaisu, sillä nyt ei hommelit pelaa - ei alkuunkaan. Kyseiset henkilöt eivät itse tiedosta minkäänlaista ongelmaa, joten se selittänee kaiken! Kun ymmärrystä ei ole niin sitä ei ole!