Mulla alko ikävät vatsavaivat ensimmäisen kerran noin 8 vuotta sitten, röhtäilyä, pahoinvointia jne, lisäksi vuotohäiriöitä. Hormonikierukan laiton jälkeen oireet hävisivät , kunnes nyt taas oireet on tulleet takaisin , mutta vielä pahempana. Lähestyn vaihdevuosia, yöllä on ollut jo hikoilua, lisäksi röyhtäilyn ja pahoinvoinnin yhteydessä palelua. Gynekologi sanoi ,että mahavaivat eivät johdu vaihdevuosista eikä hormonitasapainovaihteluista. Määräsi geeliä , mutta en ole vielä hakenut, kun tuota hikoilua ei vielä ole niin pahana. Onko muilla ollut vatsavaivoja vaihdevuosien alettua tai sitä ennen?
vaihdevuodet ja vatsavaivat
6
12698
Vastaukset
- anna+
Ihan saman tyyppistä oireilua kuin mulla. Vaihdevuodet varmaan alkamassa, mahakipuja ja vuotohäikkää. Kuukautiset harvenee ja lyhenee.
- hikoileva
Minulla on tullut ihan valtavasti röyhtäilyä vuoden aikana,ennnen en koskaan röyhtäillyt.Se on todella inhottavaa,oikein hämmästyin kun luin äsken nämä pari kirjoitusta!
- refluksi
hikoileva kirjoitti:
Minulla on tullut ihan valtavasti röyhtäilyä vuoden aikana,ennnen en koskaan röyhtäillyt.Se on todella inhottavaa,oikein hämmästyin kun luin äsken nämä pari kirjoitusta!
on tullut kammottava röyhtäilijä ja juuri vaihdevuosia ennen myös jälkeen.Lääkäri sano että iän mukana paikat löystyy ja siksi vatsan ja ruokatorven sulkijakin.
- nelikymppisenä
Mulla nimittäin,on ollut röyhtäilyä jo jonkin aikaa, sitten olen ollut aivan skitso välillä,ns.mummokuumetta eli kuumia aaltoja mulla oli jo kolmekymppisenä(mun isotädillä aikoinaan alkoi saman ikäisenä)Ja nuo kuumat aallot meni ohi raskauaikana, mutta palasi taas 35 ja nyt ne oireilee taas, olen kohta 39.Myös vatsakivut kuukautisten yhteydessä on palanneet ja ne oli mulla viimeksi alle parikymppisenä. syön e-pillereitä, joten vuoto on säännöllistä,mutta sika runsasta. Äidillä vaihdevuodet alkoi oireilla 40v kuopuksen syntymän jälkeen ja menkat jäi pois alle 50v.Miten periytyvää tuo sitten on?Mulle sopis että menkat jäis pois,mutta pelkään noita mielialan vaihteluita,kun olen muutenkin tulistuva ihminen,mutta nyt lyö jo yli...ihme vihavimmoja...ja syytä ei ole...
- entinen kiltti tyttö
minäkin ihmettelen kun tulistun ihan pienistä asioista.Kauheasti myös kiroilen!
- duupi
entinen kiltti tyttö kirjoitti:
minäkin ihmettelen kun tulistun ihan pienistä asioista.Kauheasti myös kiroilen!
Mulla ollut jo 15 vuotta refluksivaiva, mutta olen oppinut elämään sen kanssa.
Nyt vaihtarivaivojen alettua olen kyllä huomannut runsaampaa röyhtäilyä ja ärtynyt suolikin reistailee enemmän.
Jos ne paikat sitten tosiaan ovat lisääkin löystyneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61846Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381364Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?216997En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71990Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.94983Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21945- 20784
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760- 66740