vaihdevuodet ja vatsavaivat

onko yhteyttä?

Mulla alko ikävät vatsavaivat ensimmäisen kerran noin 8 vuotta sitten, röhtäilyä, pahoinvointia jne, lisäksi vuotohäiriöitä. Hormonikierukan laiton jälkeen oireet hävisivät , kunnes nyt taas oireet on tulleet takaisin , mutta vielä pahempana. Lähestyn vaihdevuosia, yöllä on ollut jo hikoilua, lisäksi röyhtäilyn ja pahoinvoinnin yhteydessä palelua. Gynekologi sanoi ,että mahavaivat eivät johdu vaihdevuosista eikä hormonitasapainovaihteluista. Määräsi geeliä , mutta en ole vielä hakenut, kun tuota hikoilua ei vielä ole niin pahana. Onko muilla ollut vatsavaivoja vaihdevuosien alettua tai sitä ennen?

6

11820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anna+

      Ihan saman tyyppistä oireilua kuin mulla. Vaihdevuodet varmaan alkamassa, mahakipuja ja vuotohäikkää. Kuukautiset harvenee ja lyhenee.

      • hikoileva

        Minulla on tullut ihan valtavasti röyhtäilyä vuoden aikana,ennnen en koskaan röyhtäillyt.Se on todella inhottavaa,oikein hämmästyin kun luin äsken nämä pari kirjoitusta!


      • refluksi
        hikoileva kirjoitti:

        Minulla on tullut ihan valtavasti röyhtäilyä vuoden aikana,ennnen en koskaan röyhtäillyt.Se on todella inhottavaa,oikein hämmästyin kun luin äsken nämä pari kirjoitusta!

        on tullut kammottava röyhtäilijä ja juuri vaihdevuosia ennen myös jälkeen.Lääkäri sano että iän mukana paikat löystyy ja siksi vatsan ja ruokatorven sulkijakin.


    • nelikymppisenä

      Mulla nimittäin,on ollut röyhtäilyä jo jonkin aikaa, sitten olen ollut aivan skitso välillä,ns.mummokuumetta eli kuumia aaltoja mulla oli jo kolmekymppisenä(mun isotädillä aikoinaan alkoi saman ikäisenä)Ja nuo kuumat aallot meni ohi raskauaikana, mutta palasi taas 35 ja nyt ne oireilee taas, olen kohta 39.Myös vatsakivut kuukautisten yhteydessä on palanneet ja ne oli mulla viimeksi alle parikymppisenä. syön e-pillereitä, joten vuoto on säännöllistä,mutta sika runsasta. Äidillä vaihdevuodet alkoi oireilla 40v kuopuksen syntymän jälkeen ja menkat jäi pois alle 50v.Miten periytyvää tuo sitten on?Mulle sopis että menkat jäis pois,mutta pelkään noita mielialan vaihteluita,kun olen muutenkin tulistuva ihminen,mutta nyt lyö jo yli...ihme vihavimmoja...ja syytä ei ole...

      • entinen kiltti tyttö

        minäkin ihmettelen kun tulistun ihan pienistä asioista.Kauheasti myös kiroilen!


      • duupi
        entinen kiltti tyttö kirjoitti:

        minäkin ihmettelen kun tulistun ihan pienistä asioista.Kauheasti myös kiroilen!

        Mulla ollut jo 15 vuotta refluksivaiva, mutta olen oppinut elämään sen kanssa.
        Nyt vaihtarivaivojen alettua olen kyllä huomannut runsaampaa röyhtäilyä ja ärtynyt suolikin reistailee enemmän.
        Jos ne paikat sitten tosiaan ovat lisääkin löystyneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1359
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1249
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1061
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      254
      1032
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      755
    6. 64
      714
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      707
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      688
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      651
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      607
    Aihe