D-vitamiini

syökö ketään odotavista äideistä D-vitamiini tippoja?? itse otin ekan raskauden ajan säännöllisesti. mutta nyt en ole kuullut mitää tämänhetkisistä suosituksista. kertokaa joku raskauden ajan vitamiini?? vauvalehdissä olen niistä lukenut, mutta kun en saa mitään mieleen. olisi kivempi mennä apteekkiin kun tietää mitä sieltä tahtoo...
81127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kävin eilen ensimmäisessä neuvolassa, ja hoitaja sanoi, että lokakuusta maaliskuuhun on hyvä syödä D-vitamiinia. Sen jälkeen sitä saa auringostakin. Itse olen syönyt D-max Forte vitamiinivalmistetta ja Bio-Folin foolihappokapseleita. D-vitamiinin lopetan tämän kuun lopussa. Molemmat käyttämäni valmisteet ovat hyväksi odottajille, ja tarkistin sen Yliopiston apteekin neuvontapuhelimesta.

Äänestä
  • meillä taisi neuvolan tädiltä unohtua se d-vitämiini. no hyvä että tuli itselle se mieleen. ja taidanpa kokeilla noita sinunkin käyttämiäsi vitamiineja. kiitos vastauksesta!

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    meillä taisi neuvolan tädiltä unohtua se d-vitämiini. no hyvä että tuli itselle se mieleen. ja taidanpa kokeilla noita sinunkin käyttämiäsi vitamiineja. kiitos vastauksesta!

    käytän, joko on suunnattu odottajille ja imettäjillä, siinä kaikki tarpeelliset vitamiinit raskaana oleville juuri oikeissa suhteissa.

    Äänestä

  • birtas79 kirjoitti:

    käytän, joko on suunnattu odottajille ja imettäjillä, siinä kaikki tarpeelliset vitamiinit raskaana oleville juuri oikeissa suhteissa.

    tulikin ajatus katkos tuossa.

    Äänestä

Neuvolatäti suosittele d-vitamiiniksi minisunia ja sitä ostinkin, mutta eipä tässä ole tullut muistettua niitä joka päivä napsia :/ Nyt tosin on alkanut jo aurinkoiset kelit!

Äänestä

Mua kehoitettiin neuvolassa ostamaan Minisun D-vitamiini tabletteja apteekista... =) niitä nyt sitten olen joka päivä ottanut mutta eipähän niitä varmaan kohta tarvitse enää popsia kun alkaa kevät olla ja aurinko paistamaan :)

Äänestä
  • Samoja ohjeita eli neuvolasta kehoitettiin syömään D-vitamiinia 10 mikrog. päivässä maaliskuun loppuun asti. Nuo Minisunit on vissiin edullisin vaihtoehto. A-vitamiinia ei saa käyttää. Ja olen ainakin itse yrittänyt muuttaa ruokavaliota niin, että saisin kaikki tarpeelliset vitamiinit ruoasta enkä purkista. Kalsiumia ei ehkä saa tarpeeksi päivittäin, kun on tuo laktoosi intoleranssi enkä pysty sitä maitoa juomaan. Tosin yritän juoda päivittäin lasin piimää ja syödä jogurttia ja juustoa. Veriarvot ovat parantuneet huomattavasti raskauden myötä, kun on tullut kiinnitettyä huomiota ruokavalioon. Aina Hb ollut alle 120 ja nyt neuvolassa 140 eli ei onneksi anemia uhkaa.

    Äänestä

A- vitamiinia ei saa ottaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................. kirjoitti:

syökö ketään odotavista äideistä D-vitamiini tippoja?? itse otin ekan raskauden ajan säännöllisesti. mutta nyt en ole kuullut mitää tämänhetkisistä suosituksista. kertokaa joku raskauden ajan vitamiini?? vauvalehdissä olen niistä lukenut, mutta kun en saa mitään mieleen. olisi kivempi mennä apteekkiin kun tietää mitä sieltä tahtoo...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu