kertokaa

millainen lopputulos oikeasti hiustensiirrosta tulee. saako sen yhdella hiustensiirtokerralla. itsellä molemmilla ohimoilla kolmion muotoinen alue jonka aijon käydä täyttämässä siirteillä. n. 10cm2 kokoinen alue yhteensä. onko kukaan käynyt samallaisessa operaatiossa ja voiko sen jälkeen pitää ns. jenkkisiili kampausta?
41470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jo et tee sitä Fue siirtona (Ilter tai joku muu ulkomailla,ei tehdä Suomessa).Ohut siitä tulee joka tapauksessa.

Äänestä

Hiustensiirron tulosten tuuheus riippuu siittä kuinka paljon siirteitä siirretään ja kuinka suurelle alueelle. Pienelle alueelle on mahdollista saada tuuhea tulos yhdellä leikkauskerralla. Nordström tekee leikkauksia vain vanhalla strip tekniikalla joka jättää arven takaraivoon. Eli jenkkisiili ei tule strip leikkauksen jälkeen kyseeseen. Olen kuullut Nordströmmin potilailta että heille on siirretty neliösentille jopa 60 siirrettä. Se on jo hyvä tulos ja antanee riittävän tuuhean tukan etuhiusrajaankin. Luulisin että Nordström pystyy keskimäärin siirtämään n. 50 siirrettä neliösentille, mikä sekin antaa jo hyvän tuloksen. Jos sinulla on kaljua aluetta 10 cm2, tarvitset silloin siis 500 siirrettä.


Tarkkaa tietoa Nordströmmin hinnoista minulla ei ole, mutta luulisin tuon kokoisen leikkauksen maksavan n. 4000 euroa.

Ilter käyttää FUE tekniikkaa josta ei jää lineaarista arpea ja jenkkisiilin leikkaaminen on hyvinmahdollista tälläisen leikkauksen jälkeen. Ilteri pystyy myös siirtämään 50-60 siirrettä neliösentille. Leikkauksen hinnaksi Ilterillä tulisi sinun tapauksessa 3000 euroa.

http://www.ilterclinic.com/

Äänestä

Tervehdys,

minulla on myös hiusraja noussut ohimojen alueelta ja muutoinkin edestä harventunut tukka. Kävin Norströmillä ilmaisella ensikäynnillä. Hän lupasi, että toimenpide onnistuu hyvin, koska takana on paksusti hiuksia joista saa hyvin varaosia. Samalla voidaan lisätä hiuksia harventuneelle alueelle.

Haluaisin kommentteja hiussiirrossa käyneiltä. Kuinka ärtynyt päänahka on? Huomaavatko muut ihmiset käynnin viikon päästä? Jos takaraivolla on paksusti hiuksia, peittävätkö ne arven? Onko silmiinpistävää, kun uudet hiukset alkavat kasvaa ja muualla hiukset ovat pidemmät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiustensiirrossa_käyneet kirjoitti:

millainen lopputulos oikeasti hiustensiirrosta tulee. saako sen yhdella hiustensiirtokerralla. itsellä molemmilla ohimoilla kolmion muotoinen alue jonka aijon käydä täyttämässä siirteillä. n. 10cm2 kokoinen alue yhteensä. onko kukaan käynyt samallaisessa operaatiossa ja voiko sen jälkeen pitää ns. jenkkisiili kampausta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu