Jos läskit ja hajuvedet ja tupakka on synti ja pitää kieltää niin myös alkoholistit muualle haisemasta ja pilaamasta normaalien elämää!Alkoholisti perheen lapset joutuvat terapiaan ja huostaan todella usein kun vanhemmat ovat kaljalla.Tunnen todella paljon ihmisiä jotka ovat 40 vuoden molemmin puolin juoneet itsensä hautaan.Suomi on jo niin holhousmaa että tämä pitää nopeasti lisätä lakiin.Itsensä myyvät ja alkoholistit hoitoon ja kaikki muut jotka jo luettelin.Taitaa jäädä aika vähän ihmisiä jäljelle jos kaikki olisi vain hoitoa vailla.
ALKOHOLISTIT PAKKOHOITOON!
myrkkynainensuomi24fi
813713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 100 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 81
Vanhimmat
Puuttumatta enemmin itse kysymykseen, niin kuitenkin pieni sitä sivuava juttu. Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, suomalainen puliukko tunnetaan maailmalla. Olin takavuosina Jaltalla ja lähdimme retkelle Mustallemerelle ja vieressäni oleva kanadalainen rouva alkoi keskustelemaan kanssani. Kun hän kuuli, että olen Suomesta, hän kertoi tulevansa kesällä vielä käymään Suomessa. Sitten hän kysyi, että onko se totta mitä hänelle on kerrottu, että Helsingissä on näitä puliukkoja. Hänelle oli annettu oikein paikat osoitteineen, mistä hän voi käydä katselemassa tätä eksoottista suomalaisnähtävyyttä.
Mistä minäkään voisin sitten Suomea mainostaa muusta kuin Lapista, saunasta, järvistä ja Helsingin puliukoista.
Kai ne puliukot sitten pitää vaan olla vapaana jos nekin kuuluu jo Suomen nähtävyyksiin turisteille.Voihan nenä!
Pariisissa puliukot ovat romanttisia clochardeja, jotka asuvat siltojen alla. He ovat "valinneet vapauden". Kuten ovat valinneet vapauden myös kymmenettuhanet kaduilla elävät amerikkalaiset.
Talorähjä Pariisissa on "pittoreski", Suomessa se vaadittaisiin purettavaksi maisemaa pilaamasta.
löytyy pultsareita siinä missä mailläkin. Ovat vielä surkeammassa jamassa kuin meidän surkimukset.
Ei sillä, että heitä meilläkään on mukava katsella ja haistella. Voitaisiin ne minun puolestani viedä autiolle saarelle kuntoutumaan.
Samahan se on, missä ne nauttivat tuiosta vapaasta elämästä. Mieluummin siellä, missä eivät ole haitaksi.
Useat ovat yrittäneet mutta paleltuneet.Myös roskalaatikoissa käynyt yhtä köpelösti.
Siellä heitä voitaisiin kuntouttaa.Kyllä on vastoinkäymisilläkin osuutensa kurjuuteen.
talot. Ainakin tässä kaupungissa missä asun. Saavat asua siellä ja niillä on jotkut säännötkin, mitäen muista. Ystävättäreni työskentelee hoitajana tälläisessä talossa. Alkoholisti asuntola.
merkittävä kansantaloudellinen etu, ettei alkoholisteja yms. panna pakkohoitoon, säästyy yhteiskunnalle runsaasti rahaa kun kuolevat suht. nuorina.
Eläkkeenmaksua ei tule, jos tajuat ja hoitopaikan saa henkilö, joka ei ole itse aiheuttanut sairauttansa.
pitäis järjestää saattohoitoleiri,saisivat
juoda ilmaista viinaa niin kauan kun henki
lähtee.
ruokaa.Saisivat mellastaa ja juoda niin että kusi kynnellä palaa.Sitten raadot haudattaisiin toiseen saareen mikä olisi mielellään lähellä.Sitten me hyvät ihmiset saamme lyödä rintoihimme.Pois silmistä ja pois mielestä.
puliukot, minusta he ovat hiljaisia ihmisraunioita, alemmuudentuntoisia ja sairaita.
Mutta jos on ollut naimisissa alkoholistin kanssa ei pysty tuntemaan sääliä niitä kohtaan.
Ei ne välitä kun viinasta, syyttelelevät omasta heikkoudestaan muita.
Tekevät kaikkien läheistensä elämän helvetiksi.
Sinne heille jonkinlaiset mökit ja pusikko mihin sammuskella,puhdistaisi katukuvaa?
Kyllä jokainen haluaisi hyvän elämän.Järkyttäviä ihmiskohtaloita.
Jotkut holistit ovat hirviöitä ja toiset niin mukavia kuin vain olla voi.En haluaisi vaihtaa osia holistin kanssa.Mutta elämässä mikään ei ole niin varmaa kuin epävarma.
Heillä olisi siellä ihan oma elämänsä.Kyllä hekin elävät omalla tavallaan ja se on hyvä jos heillä olisi paikka missä olisivat yhdessä samalla aaltopituudella.
pyrkisi sinne puistoon ja mökkeihin ja kohta olis enemmän pultsareita.
oliko se junnu vainio joka aikoinaan lauloi että "ovi käy ja sosiaalihuolto soppaa tuo"
Mikäs siellä olis ollessa, täysin vailla huolia, paljon ystäviä ja yhteenkuuluvuuden tunne, että ollaan samaa jengiä, jesss...!
Ei mitään puistoja heitä varten. Jos heillä on niin paljon oltava yhteistä, se tarkoittaa sitä että heidän elämäntapansa olisi hyväksyttävää (he luulisivat niin), näin heillä ei ole sitten enää mitään mahdollisuuksia selvitä ongelmistaan, eikä haluakaan enää!
Paras yhteinen paikka heille on AA-kerho, jossa yrittävät edes päästä kuiville!
että niin he luulisivat että alkoholistina oleminen on jotain hienoa ja hyväksyttävää, kerran muutkin siellä ovat. Eikä heillä olisi enää mitään haluja päästä siitä kuiville vesille elämään normaalia elämää.
liian myöhäistä,pulstsarithan ovat asunnottomia,ei heitä enää kiinnosta selvin päin oleminen ja työttömänä,hampaattomana ja asunnottomanahan olisikin selvin päin aika ankeaa;D
voi varmaksi tietää mitä he ajattelevat? Ihmisiä hekin ovat! Ankeampaa sitä varmaan on olla pultsari kuin selvinpäin ja hampaaton. Asuntoja saa kaupungilta, kun vain pyytää,s illä ketään ei saa jättää tässä yhteiskunnassa heitteille, joka apua tarvitsee ja sitä pyytää.
kaupungilta kun vain pyytää" ;DDD
Ja kuinka monen luulet haluavan naapurikseen työttömän pultsarin jonka kaverisakki alkaa sitten myös siellä majailemaan;D
Eivätkä pultsarit sitäpaitsi useimmiten halua asua asunnoissa tai olla missään kirjoissa ja kansissa!
pultsarina olosta, kun luulet tietäväsi että eivät halua asua asunnoissa. Missä sitten kirjoittelet juuri nyt, kadullako?
Naapurit eivät voi kaupungin asunnoissa valita naapureitaan omien halujensa mukaan. Tiedän tapauksia, eli näitä pultsareita joita asuu samassa talossa kuin ei pultsarit ja ne ovat kaupungin taloja ja asuntoja. Huomatuan vielä että tiedän, mikä ei tarkoita että näitä pultsareita henkilökohtaisesti tuntisin.
On monta tapaa auttaa onnettomia ihmisiä.
ja riippuvuus ovat vieneet mennessään.
Eivätkä ota asuntoa vastaan vaikka saisivat.He ovat luonnonlapsia ja he eivät halua olla sääntöihin kahlittuja.
Eivät välitä tuon taivaallista järjestyssäännöistä.Vähän ajan päästä ovat häädön kautta pihalla.
Hyvyyttään ja armeliaisuuttaan perseaukisille.
Jopa rakastuminen voi tehdä ihmeitä myös deekuille.Joku voi jopa ryhdistäytyä tai sitten ei.Jokainen kaipaa ihmistä rinnalleen.Olipa holisti tai ei holisti.Aina on toivoa loppuun asti.
AA-Kerho on paikka josta saavat apua ja tukea muilta holisteilta,tosin se kynnys on äärettömän korkea monelle.Eikä se onnistu kuin oman itsensä takia,ei vaimon,perheen, eikä pakottamalla,pitää olla itsellä halu raitistua.
Asiahan on niin ettei mikään onnistu pakolla,ainakaan pitkää aikaa,ja olisi heillä paremmat mahdollisuudet saada asunto jos onnistuvat jättämään viinan.
Samalla lailla pelaava kuin mitä oli ainakin kakolassa aikoinaan,ryhmä kokoontui tiettyinä päivinä ja ulkoa tuli joku veyämään ryhmää ja toi kahvit ja tupakat tullessaan.
Niinhän se on, että mielenvikaiset ja alkoholistit
tekevät monta ihmistä onnettomaksi. Hoito niille
pitäisi saada. Toisaalta nykyisin satsataan avohoitoon. Naapurin pitää olla tosi diplomaatti,
jos joutuu avohoitolaisen kanssa elämään seinänaapurina. Usein ne tarvii apua.
Eihän ne noudata mitään sääntöjä ja käyttäytyy miten käyttäytyy.Soittelevat ihmisten ovikelloja keskellä yötä.On se ikävää että pölhöjen hoito on täysin retuperällä ja holistien.Pölhöt ovat viellä väkivaltaisiakin toiset.Pakkohoidot takas jo turvallisuuden takia.
Minulla on sellainen naapuri.
Juodaan kahvia ja jutellaan niitä näitä.
Naureksitaan perskeikkanauruja.
eilen mielenterveyspotilaita kuusi kappaletta, ja juttelimme kahvipöydässä kuinka heidän lomansa oli mennyt.
Holisti voi hyvin.Minä alakerrassa tosi huonosti.Ei holisti ajattele että joku voi käydä töissä ja tatvitsee rauhaa.Etsin asuntoa parhaillaan.Joudun lähtemään kauniista kodistani jonkun holistin takia.Minulla on taas 23 päivä terapia ja holisti vaan tömisee ja on tyytyväinen oloonsa.
Toiset osaavat olla häiritsemättä koko taloa mutta kaikki eivät siihen pysty.Minä kaipaan kotirauhaa joka on jokaiselle luvattu perusoikeuksissamme.Mutta aina oikeus ei vaan toimi käytännössä.
Minun naapuri on tosi kiva. Se aina keittää kahvia ja lainaa mulle pelirahaa. Olen kyllä huomannut, että sillä on joskus ärtyisyyttä muita ihmisiä
kohtaan, mutta ei minua. Joskus se on vähän kiukkuinen, mutta sellaset pitää unohtaa.
yläpuolellasi asuvan alkoholistin takia? Sieppaaks sinua niin paljon että heillä on ns. hauskaa ja sinulla ei, että oikein hoitoon jouduit?
Ei heillä ole hauskaa mutta töminä on kova.Kai siellä tuskissaan ja ahdistuneena menee seiniä pitkin.
Jokaisellahan meistä heittää päästä enempi tai vähempi.
Kyllä pirujakin löytyy.Riippuu henkilöstä.Ole onnellinen että olet saanut mukavan hörhön naapuriisi.Kaikilla ei ole yhtä hyvä tuuri.
Millä nimellä Englannissa kutsutaan alkoholisteja. Siellähän on suuri ongelma varsinkin nuorten ryyppäilystä. Entäs Bushin ongelma? Ei varmaan ollut pultsari, muuten vaan rahakas juoppo, ennenkuin tuli hurskaaksi. Alkoholi ongelmaisia on kaikkialla. Venäjällä ja Virossa kuolee alkoholiin taatusti tuplaten kuin meillä.
Pitäisi olla vain onnellinen ettei itse ole saanut sitä sairautta. Alkoholistit ja tupakoitsijat maksavat veroja ostaessaan näitä tuotteita. Jos ne ei tuottais valtion kassaan läjäpäin rahaa niin ne olisi loppunut aikaa sitten kauppojen hyllyiltä.
Olen sitä mieltä että älytöntä potkia jo maassa olevaa.
Ei saa ummistaa silmiään eikä jättää ketään heitteille.
Miten määritellä alkoholisti yleispätevästi?
Olenko alkoholisti kun otan 2 - 4 viikon tissutteluputkia vuodessa muutaman kappaleen. Yhteiskesto noin 3 - 4kk.
En häiriköi!
Ei sekoita työttömyyseläkeläisen arkea eikä pyhää!
Hoidan asiani!
Terveyteni on loistava! Lausunto: Tällä maksalla ei ole juopoteltu!
Muutkin veriarvot erinomaiset!
Olenko alkoholisti?
Jos olen niin älkää nyt ihmeessä viekö tätä huvia minulta pois!
Mielestäni kaikki jotka ottavat useamman päivän tai viikon pituisia tissutteluputkia ovat alkoholisteja. Viina hallitsee miestä,ei mies viina. Myöskin joka viikonloppu tissutteleva on alkoholisti, kun ei kerta voi olla ottamatta.
Kyllä minä voin olla ottamatta!
Kotimaassa olen melkein poikkeuksetta raivoraittiina. Käyn kuntosalilla.
Tissutteluputket liittyvät matkoihin.
En juo humalahakuisesti koska siinä ei ole mitään järkeä mutta alkoholin kokonaismäärä nousee kyllä huomattavaksi.
Nyt esimerkiksi 08.04. lähdemme neljäksi viikoksi Espanjan asunnollemme. Tulee tissuteltua.
Kolmen kuukauden rupeama on jo liian pitkä. Silloin noin viikon jälkeen iskee harkinta ja sen myötä "kuivia" päiviä.
Tämä nyt on tälläistä selittelyä!
Myönnän kyllä, että pelkästään oman alkoholinkäytön tarkkailu lienee merkki ylenpalttisesta viehtymyksestä siihen.
kysyisi koskaan tuollaista mitä kysyit.Tissuttele rauhassa.Verorahoja tarvitaan että voidaan hoitaa holisteja ja muita sairaita.
Nautintoaineisiin on lyöty kovat verot kylkiäisiksi.Minulla ei olisi varaa edes polttaa.On sen verran kallista touhua.
jos et pysty olemaan ilman näitä putkia.Tiedät hyvin, että sellainen henkilö, joka vetää viikonloppu pullon aina perjantaisin, on myös jonkin sortin holisti, kun ei pysty olemaan ilman sitä pulloansa. Siinäpä se,kun itse vähättelee ongelmaansa, eikä halua myöntää, luulee olevansa ongelmaton, mutta ei kuitenkaan ole. Tiedän sen omasta kokemuksesta, joka on kuitenkin johtanut täyteen raittiuteen. huraa itselleni....
En minä tissuttelun vuoksi Espanjaan, Mexicoon tai Kap Verdelle matkusta.
Kuten mainitsi niin jo kuukauden, saati sitten 3:n kuukauden reisun aikana tulee kyllä raitispätkiäkin käytännön (kuntoilun) syistä.
Eikös pakonomainen raivoraittius ole yksi alkoholistin merkki?
Poislukien uskonnolliset syyt!
en katso olevani pakotettu luopumaan kokonaan alkosta, olen itselleni tehnyt päätöksen, etten HALUA enää yhtään, oma päätös jota pidän varsin toimivana. Ei siitä ole yhtään haittaa, vaikka ei tissuttele, eikä ole pienessä hönössä kaiken aikaa. Ajan tuhlausta, selvinpäin näkee kaiken toisesta näkökulmasta. Olen ihan tyytyväinen tähän olotilaan.
Tulen aivan toiseksi ihmiseksi jos ryyppään joten en ryyppää.Tiedän ainakin mitä teen.Ei tarvitse laittaa töppäyksiä jurrin piikkiin.
voit sanoa sairaista ihmisistä noin tunteettoman tuntuisesti, vaikka olet sanojesi mukaan empatiaa vaativassa vapaaehtois toiminnassa, kriisipalvelun ohjaajana, profiilisi mukaan?
sekä ryyppää että vetää röökiä;DD
Sitten on vielä niitä, jotka tämän lisäksi pissaa ja kakkaakin housuihinsa ja sitten tulee vierelle bussiin tai metroon ja monet tuppaa metrossa nukkumaankin.
lähelläolevien.
Onko ikä tehnyt tehtävänsä, tappanut empatian, myötätunnon heikompiaan kohtaan. Toivottavasti jälkipolvi on pehmeämpien arvojen kannattajia.
En ihmettele ollenkaan.
Kertoisitko?
Hesassa meinaan niitä on aina ollut ja paljon, nuorta ja vanhaa alkoholisoitunutta, tenua juovia, ripulille haisevia ihmisraunioita. Miksi, mikä ajaa ihmisen juomaan ja tuhoamaan itsensä? Ihmisten jaottelu fiksuihin, juntteihin, yliopistokoulutettuihin, amislaisiin, pitkiin ja pätkiin, kova pilkkaaminen, jos et ole sitä tai tätä. Toisen ihmisen mollaaminen finskilässä osataan helvetin hyvin. Pätemisentarve, tittelinkipeys, materialismi, ihmisläheisyyden puute, rakkauttomuus, - jos et ole hyvänäköinen ja osaava, eihän sua kukaan rakasta ja halua edes puhua tollasen kanssa - kantsis porukan katsoa itteensä, jos sen pultsarin oleminen jotenkin heijastaa omia henkilökohtaisia asenteita ja nostattaisia ajatuksia, että kuinka paljon ite on tullut haukuttua toista ihmistä. "Ja mä kyllä sanon suorat sanat" tolle ääliölle ja hampaat irvessä, siinä saattaa olla alkusysäys jonkin lähimmäisen ryyppäämiselle, lääkekierteeseen, huumeidenkäyttöön. Finski pitää itseään fiksuna, mutta sillä ei ole diplomatiaa toista ihmistä kohtaan. Ja missäs sellainen taito olisi kehittynytkään, kun vasta olemme metsistä pakotettu yhteisöihin.
Joo, maailmalla ei tuollasia pultsareita, mitä esim. Hesassa asustelee, ei oikein ole. Kurjuutta, kerjäläisiä, huumehulluja maailmassa piisaa, mutta suomalainen pultsari on karmeudessaan eniten huomiotaherättävä olio, mitä missään olen matkoillani ja ulkomailla asuessani nähnyt
mutta asiaa.
Suomalaiset ajaa toisensa hermoraunioiksi.
Pilkataan, jos hieman poikkeaa raameista.
Kohdusta lähtien meidät "mitoitetaan" ja sitä punnitsemista ja mittaamista riittää kehdosta hautaan.
Pituudesta ja painosta aina ÄO:n saakka.
Voi kamala, jos normeista vähänkin poikkeaa, heti luokitellaan toisen luokan kansalaiseksi.
Lastentarhoissa, kouluissa ja mikä on kamalinta,
aikuisten ihmisten parissa työpaikoilla on kiusaamainen valloillaan.
Koko suomen kansa vähäksi aikaa johonkin "pirun
saarelle" oppimaan uusia tapoja.
Sellaisia tapoja, joita esim. englantilaisessa
kulttuurissa opetetetaan jo lastentarhoissa.
Tiedän, koska olen asunut sellaisessa kulttuuriympäristössä.
hieman jonkinlaisen hoidon tarpeessa, luettuani tämän ketjun?
Hulluja me kaikki ollaan enemmän tai vähemmän.
Hyvin monen alkoholistin onnettomuuden takana on nainen, en tiedä aina, onko myrkkynainen. Mutta nämä ihmiset ovat kai niistä herkimpiä. Ja herkkä mies on suomalaisnaiselle pahasta olevinaan, he etsivät yli 180 cm pitkiä ja roiskeja miehiä, jotka ovat kovia soittamaan suutaan. Ja sitten he valittavat hellyyden puutteesta.
Moni akka on pannut avioeron kautta ukon kävelemään metsään sen pullon ääreen.
Miltäs kuulostaa?
hintaa pitäisi laskea reippaasti ja samalla poistaa hoidoilta yhteiskunnan tuki. Ongelmaiset joisivat itsensä parissa vuodessa pois päiväjärjestyksestä kuten ilmeisesti muualla on jo ajat sitten tapahtunut.
terveydenhoitokuluja voisi nostaa niin huimiin summiin, että todellakin vain tosi varakkaat jäsivät eloon ja pitämään tätä yhteiskuntaa pystyssä. Epäilen että et kuuluisi siihen joukkoon, sillä varakkuuteen tarvitaan älykkyyttä...
vaan ja maksa myös laskusi itse.
ei älykkyys aina siirry sukupolvesta seuraavaan.
Sitten semmonen tapaus, joku vaan on syntynyt rikkaaseen sukuun, perii omaisuuksia tekemättä yhtikäs mitään, eikä silti pysy homma hanskassa, siitäkin saattaa tulla alkoholisti.
on minusta? Kun ei ole. Minua ottaa päähän ihmisten ajattelemattomuus, eikä mikään muu!
Tuijotetaan vaan omaan napaan, kuin muut eivät olisi ihmisiä ollenkaan. Katsotaan, vielä se konkurssi tai joku muu niin kamala asia voi tulla sinullakin eteen, että tartut pulloon ja sinusta tulee alkoholisti. Ei ole koiraa karvoihin katsomista.
itsensä hengiltä. Sillähän siitä kuulemma päästään.
soittaa aina kännissä ja olen huomannut että itse vähättelee juomista mutta minä kärsin:rivot sanat ja muutenkin en aina ymmärrä hänen juttuja.Pitääkö minun kestää ja kestää vai iskenkö luurin korvaan!
hoitoon hakeutumista silloin kun se ei ole juovuksissa. Juopuneen kanssa ei kannata alkaa kinaamaan, eikä parane sanoa hirveesti vastaankaan. Jos se soittaa kännykkään, niin voit sanoa että akku loppuu just, ja laturi on jossain lainassa tai hukassa just, tai että joku yrittää sulle kovasti soittaa juuri samaan aikaan, että sinun on valitettavasti nyt lopetettava tämä puhelu. Kai sen nyt jokaisen pitäisi itsekin tietää kuinka päästään eroon puhelusta siististi, mitä ei halua jatkaa...
huolehdi. Maksan kyllä laskuni itse jatkossakin. Elämää on koettu aika paljon, monta tapausta jotka ovat riittäneet toisille syyksi luovuttaa.
Se voi olla niin pienestä kiinni.
Jos kuuntelet niin känninen löpisee ja höpisee.Jos et kuuntele jää paha mieli kun et kuunnellut.Aina teet väärin.Teit mitä teit.
>varakkuuteen tarvitaan älykkyyttä...< hehe
useimmiten röyhkeyttä.
älykkyyttä, mitä sulla ei tunnu olevan, kuten jo sanoin. Montako itserikastunutta olet tavannut, joka on vain ja ainoastaa röyhkeä, eikä ollenkaan älykäs?
Kyllä luulis että kun tekee aloituksen että ottaa siihen myös OMALLA NIMIMERKILLÄÄN kantaa!
Eikö ehkä kehtaa? ;)