toistuva silmätulehdus

samojedin omistaja

Runsaan vuoden ikäisellä samojedillämme on toistuva silmätulehdus. Eläinlääkäri on hoitanut vaivaa mm. silmätipoilla (olikohan klooriheksidiini-) ja viimeksi 3.luomesta puhkottiin rakkuloita ja poistettiin karvoja. Jälkihoitona saimme jonkin rasvaisen silmävoiteen. Oireet pysyivät kuurin jälkeen melkein kuukauden poissa. Nyt rähmiminen on taas alkanut. En tiedä mikä neuvoksi.

Kysyisinkin löytyykö keski-Suomen alueelta (tai vaikka kauempaakin) hyvää koirien silmätauteihin tai samojedinkoiriin (tai pystykorviin) erikoistunutta eläinlääkäriä??

Parin kuukauden ikäisellä lapsellamme myös silmät rähmii, ja hänellä vika on kyynelkanavien ahtaudessa (=kypsymättömyydessä). Niinikään hänen oireet eivät tipoilla katoa, mutta iän myötä tilanteen pitäisi korjaantua. Tuntuu, että sekä koirien, että ihmisien silmätulehduksia on hankala saada hoidettua kuntoon. Paraneekohan koirankin tulehduskierre iän myötä...

5

3857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      löytyy Jari Aho, joka oli ennen Joensuussa. Erittäin pätevä mies.

    • mahdollista

      Että koiralalsi on vehnäallergia joka ilmenee toistuvana silmätulehduksena sekä märkimisenä???

      • juu

        olisin myös ehdottanut syyksi. Eli vehnä pois. Kannattaa kumminkin käydä vielä näyttämäs silmäeläinlääkärillä jo noiden ylimääräisten ripsien vuoksi,on periytyvää.


    • juu

      silmäeläinlääkärit.

    • nelli.a

      kuultavaa. Minulla on kaksi smojedinkoiraa ja täytyy sanoa, että rotuna tuo on sellainen, että silmät rähmivät tosi helposti. Joka aamu täytyy silmistä poistaa rähmää. Samojedillähän on mantelinmuotoiset silmät..kenellä enemmän ja kenellä vähemmän. Luulen, että sillä on myös joku merkitys asiaan..ainakin tosi monet ovat sanoneet juuri samojedin silmien rähmimisestä. Tosi ikävää, että se on teillä nyt riesana tulehdukseen asti=( Kerro joskus saitko kierteen loppumaan, tiedän nimittäin yhden naapurini joka keroi minulle yksi päivä omasta samojedinkoirastaan, joka kyllä nukkui pois kauan sitten, mutta sillä oli jatkuva ongelma silmien rähmimisen kanssa...ja tulehdusta. Tuli vaan minulta kysymän onko minulla ollut ongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4876
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2905
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2689
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2260
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1742
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1671
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe