Lähihoitajasta sosionomiksi...

Olisiko kellään tietoa/kokemuksia, jos on pohjalla lähihoitajan koulutus ja alalta neljä vuotta työkokemusta,miten tämä vaikuttaa sosionomi opintoihin. Saako mitään hyväksiluettua esim.harjoittelujaksoja, teoriaopintoja..? Kiitos jo etukäteen!
2573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tämä saattaa nyt riippua koulusta?! Meillä on saanut toimintakyvyn tukemisen harjoittelun hyväksiluettua kokonaan, jos on ko.koulutus ja kolmen vuoden työkokemus. Teoriaopinnoissa sitten hyväksiluetaan yliopistollisia opintoja, eipä juuri muuta. Työkokemuksesta sain myös hyväksiluettua kaikki vapaavalintaiset aineet, mutta mulla on tätä työkokemusta muutama kymmenen vuotta...Ensiavun saat hyväksiluettua, jos sinulla on se voimassa. Mielestäni on täysin turhaa käydä se koulussa, sillä siitä ei saa kuitenkaan todistusta. Menin itse ea-kurssille muualle. Sorry, paljoa ei siis saa!

Äänestä
  • meillä käynnissä parhaillaan ea-kurssi (oon siis sosionomiopiskelija) ja kyllä me saadaan siitä ainakin se todistus. ammattikouluhommia ei saa hyväksluettua,miksi saisikaan,onhan amk ak:ta ylempi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johanna kirjoitti:

Olisiko kellään tietoa/kokemuksia, jos on pohjalla lähihoitajan koulutus ja alalta neljä vuotta työkokemusta,miten tämä vaikuttaa sosionomi opintoihin. Saako mitään hyväksiluettua esim.harjoittelujaksoja, teoriaopintoja..? Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu