Lohja

määääää ooon lohjaaalta

"Suuruudenhullujen pesäpaikka,esim missään muualla ei ole yhtä paljon liikennevaloja 1/2 km säteellä kuin Lohjalla,kadut on huonossa kunnossa olevia kapeita rännejä,liikaa somaleita,autoilijat ei osaa ajaa muuten kuin 20km/h siis 3 autoa =ruuhka Lohjalla,kantatie 53:lla 60 km/h,jalankulkijat hyppii ajoradalle välittämästä muusta liikenteestä,rekalla tai muutenkaan vähän isommalla autolla on mahdoton ajaa kylän läpi kaatamatta tai kolhimatta muita,eläköön hyvän liikennesuunnittelu,hienot kesämaisemat,mutta talvella lohduton peräkylä,en todellakaan suosittele kenellekkään muutenkuin jos on sinne ihan pakko itsensä änkeä....."

Tämä on valitettavasti totta, todellinen sisäsiittoisuuden ja junttiuden tyyssijä. Ravintoloissa on samat nirppanokat joka viikonloppu. Lohjalaiset pääsevät harvoin ulkomaille, joten he ovat kehittäneet eräänlaisen Lohjalta lohkeaa, nimittäin turpaan ympyrän, mikäli joku "juntti" ulkopuolinen kehtaa sanoa jotain heidän paratiisistaan. Ravintoloista suosittelen erityisesti Möljää tai Monacoa, joissa voit tavata näitä juntteja. Katsasta erityisesti Möljän portsarit, todella sivistyneen oloisia, noh eipä sisäpuolellakaan oleva jengi älyllä loista (tai iällä).

5

1304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osmo Kuvaaja

      Lohja on ilmeisesti kaupunkien Timo T.A. Mikkonen. Pieni kaupunki, isot puheet, suuri omakehu. Olen minä Lohjalla käynyt. Kaverini tuntee kaupungin paremmin.
      Usein olen nähnyt Timon ison Chevy Vanin Eerikinkadulla ja kerran se pyyhälsi ohi linja-autoni moottoritiellä. Auto on iso, mutta nuhruinen. Kaupungin mukasydän on Lohjantähti, joka huokuu tyhjyyttä ja sitten nämä fasistit Ilkka Kivikasvo etunenänä ovat päättäneet rakennuttaa keskustan umpioksi isolla ostoskeskuksella. Linja-autoasema heitetään nurkan taakse, jotta ihmiset eivät pääse pakoon Lohjalta. Ja toiselle torille on suunniteltava Anttilaa kaupungin varjoksi. Kivikasvo rasvaa hiuksiaan ja muhii vielä lisää hyviä ideoita. Ehkäpä kaupunki saa katetun kävelykadun; koko keskustan kattavan.
      Ainoa levähdyspaikka kaupungissa on Opus K, maailman paras oluthuone. Siellä voi lepuuttaa kaupungin ahdistuksen pois.
      Kaupunki nimeltä Lohja mainostaa olevansa kesäkaupunki. Tori on tulvanaan ihmisiä toriaikaan, mutta toriaika on ti, to ja pe. Siis lyhennelmät viikonpäivistä. Kuinka monet kerrat olenkaan kuullut ihmisen manaavan torialueen kuolleisuutta muina päivinä. Mutta mansikathan ja muut einekset tuntuvat kypsyvän Lohjalle vain ti, to ja pe. Puhun päivistä lyhennelminä.
      Lohjasta käytän lyhennelmää Lo.

      • mää sanoosin et..

        Erityisesti se rasvaletti-fasisti pelaa tosi törkeästi omaan pussiinsa joka paikassa sen minkä ehtii. Näinköhän se yrittää taas tunkea itsensä eduskuntavaaliehdokkaaksikin suunnattomassa vallanhimossaan?


    • Sompe

      Lohjalta on niin vitun lyhyt matka Helsinkiin, että somalitkin jäävät valitettavasti Lohjalle maleksimaan. Ja heille on annettu kaupungin paras keskustassa oleva kerrostalo asuttavaksi.
      Ojamon Anttila purettiin ja tilalle rakensivat Kitymarketin. Se on niin saatanan turha itsepalvelumyymälä. Kaikki tuntemani ihmiset karttavat sitä korkeussuuntaan avaraa, lattiapinta-alaltaan tyhjää tilaa. Ja sen perkeleen jätin alle on rakennettu tila autoille. Se tila on aina tyhjä. Myymälässä ei näy henkilökuntaa kuin kassoilla. Ihminen etsii tyhjyydestä roinaa, usein sitä samaa makkaraa ja ei löydä sitäkään. Kassoja on varmaan 20. Ulkona on parkkipaikka asvaltoitu hehtaarin alueelta. Epäilen kaupan liikevaihdon häviävän Anttilalle.
      Keskustassa autot ajavat kuin Monacon GB:ssä. Bemari törmähti seinään. Lisää bemareita Suomeen Saksasta. Hesarissa oli oikein juttu Lohjalaisesta pariskunnasta matkalla Saksaan ostamaan vähänajettua bemaria. On se hassua kuinka vähän sakasalaiset ajavat autoillaan.
      Mies haluaa perheeseen toisen kullinkohottajan. Nainen myhäilee. ”Pian saan kyrpää.” Mies ajattelee naidessaan Lohjan liikennevalojen oranssia…tuosta vielä ehdin, kunhan kaasutan.
      Menepä kesällä aamusta Lohjantähden ympäristöön, menepä torille siihen, niin näet ihmisten notkuvan kukkaruukuissa. Katsopa sumeita katseita heidän, arpia käsivarsien, tunnustele lemua, haistele röyhtäystä. Siinä on todellisuus. Käännät pääsi pois. Et ole nähnyt mitään. Lohja on yksi läntisen uudenmaan huumekaupan keskuksista. Ammattikoulussa käryävät makeat sätkät, torin laidalla kulunut mies antaa mömmön kauniin tytön taskuun, yrittää suudella…huomenna jo panee.
      Vaan omenoita…
      Omenat roikkuvat puissa yhä. Kirsikat ovat puissa. On jo melkein talvi. Talot ovat nurkka nurkassa. pellolla on avaraa tilaa. tontti on 700 neliötä.
      Ps. kotimaiset omenat torilla maksavat n. 3 euroa

    • Sari Suokas

      Lohjalle voisi suunnitella metaanivoimalan, joka tuottaisi sähköä valtakunnan verkkoon lohjalaisten pierun ja paskan hajusta, niin paskamaista porukkaa paikkakunnalla asuu.

    • Anonyymi

      Jep purkat Suomen paskin huolto tummatukkainen huora määrää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe