Moi!
Olen harrastanut digi- ja filmivalokuvausta jonkin verran ja nyt olisi mahdollisuus käyttää pimiötä. Olen ollut muutamia kertoja pimiössä tekemässä jonkun avustuksella. Laitteita osaan käyttää ym. mutta missä järjestyksessä ja mitä nesteitä laareissa käytetään? Jos joku viitsisi laittaa vaikka vain lyhyen briiffauksen, niin olisin kiitollinen..
Valokuvien kehitys
6
5952
Vastaukset
- Johanna
Juu, elikkä tässäpä olisi ohjetta:
1. kehite 1 minuutti
2. keskeyte 1/2 minuuttia
3. kiinnite 2 minuuttia
4. pesu 2 minuuttia vedessä
Tämä on ainakin mulla toiminut, mutta en osaa sanoa riippuvatko ajat käyttämistäsi aineista. Näin ainakin minun käyttämilläni aineilla. Toivottavasti olin avuksi! - Hifi
Muistapa myös että kehite ei pidä keskeytysliuoksesta eikä kiinnitteestä. Toisin sanoen kehitteessä käytetään omia atuloita joita ei sitten kastella keskeytteessä eikä kiinnitteessä eikä tietenkään muilla atuloilla myöskään oteta kuvia kehitteestä.
- Irma Tarmo
Kemikaliopurnukoissa on ajat, eri laimennuksille ja paperi/muovipaperityypeille. Samoin kapasiteetti eli montako neliöö/litra turvallisesti syntyy taidetta.
Tärkeää on opetella oikea valotus kuvalle. Jos kehitteelle kerrotaan ajaksi pari minuttia ja kuvasi kypsyvät alle minutissa olet valottanut liikaa ja tulos on epätasainen. Ellei taas parissa minutissa sävyt ole kehittyneet loppuun asti olet valottanut liian vähän eikä se kuva siitä kummene vaikka kehittäisit viis minuttia.
Alkuun kannattaa tehdä niitä koeliuskoja kunnes silmä kehittyy kertomaan suoraa oikean valotuksen. Muutaman tuhannen kuvan jälkeen.
Liemet on niin halpoja ettei kannata nuukailla. Loppuunkäytetyn kiinnitteen käyttö kostautuu aikanaan, kun kuva tuhoutuu.
- Alfreed
Tässä on ihan hyvä perusohjeistus, googlella löytyy lisää vaikka kuinka.
http://kamerat.tky.fi/ohje.html - aloitteleva kuvaaja
Kiitos kaikille neuvojille, vastauksista on paljon apua.
- jsh54
yleensä hakeutuminen paikallisen kameraseuran porukoihin auttaa huomattavasti. heiltä saa kunnon neuvot ja mahd. tilatkin. kokeilemalla ja litkujan käyttäreitä seuraamalla tietysti oppii, mutta kokeneeman harrastajan apu on verraton.
nimim. kokemusta omaava
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3602838SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810