Tuossa parisen viikkoa sitten alkoi koneen kotelon sisältä kuulua rohisevaa ääntä. Avasin kopan ja pölyvuori tupsahti silmille (kone on lattialla joten kerää pölyä). Putsailin sisustan ihan ajan kanssa mutta ruksutus vaan jatkuu. Paikansin että se tulee näytönohjaimen tuulettimesta. Näytönohjain on Ati Radeon X800XT PE. Jotain syystä ääni kuuluu kovempana kun koneen käynnistää. Noin 10-20min kuluttua ääni hiljenee, mutta on kuitenkin kuultavissa. Auttakee!
Helvetillinen meteli!
G.R.
7936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuulettimen laakerit ovat menossa paskaksi joten ei muuta ku cooleri vaihtoon joko takuun kautta tai sitten muuten jos takuuta ei enää ole.
Juu, ja jos on Club3D tekele toi sun kortti. Mä vaihtaisin coolerin saman tien.
Ja muutenkin kantsii asialle tehdä pikaisesti jotain.
Cooleri vaihtoon!
ATI VGA Silencer 5 Rev.2 24€ voisi olla jo ok.
-Hiljaisempi kuin alkuperäistuuletin [toimivana]
-Pitää lämmöt alhaisempana.
Voit yrittää rasvata/öljytä tuulettimen laakerin itse ja kuulostella miten kävi, varsinkin mikäli takuut ovat menneet. Itse sain lopetettua näyttiksen surinat täten.
Joo varmaan hyvä konsti, mutta NIKSI PIRKKA palsta on eri osastolla :)
Kaksi viikkoa toimi sitten uupui uudestaan. Kyllä tuo hätätoimenpiteenä menee ei muuten. Jos kolisee tai ääntelee eiköhän ala "laakerit" oleen entiset.
Eikös tämä ollut virittelyniksi sitten palstan mukaan :) No juu, tietenkin laakereilla on eroja. Itse olen taasen pärjännyt yli 2 kuukautta parilla tipalla öljyä. Suhteellisen halpojahan ne uudet tuulettimet ovat vioittuneeseen komponenttiin nähden.
Koneeni on myös lattialla ja imuroin sen 2-3 kertaa vuodessa sisältä varovasti.Suosittelen