laitoin tänään kasvamaan

aloittelija123

salviaa, basilikaa ja meiramia pikku ruukkuihin. sitten laitoin tomaatin siemeniä myös.. saas nähä alkaako ne itää, ekaa kertaa kokeilen tällästä.. olishan se mukavaa jos parvekkeelta vois napsia tuoreita yrttejä ruokaan ja herkutella omilla tomaateilla.. olisko kellään vielä jotain käytännön vinkkejä saada juttu onnistumaan?? yrtit siis laitoin ½ sentin syvyyteen multaan, kuten ohjeessa oli ja sumupullolla pidän mullan kosteana.
tomaatin siemenet ripottelin ruukkuun ja multaa päälle ja mullan kastelin. piti peittää, niin laitoin muovikelmua, jossa oli muutamia reikiä. että näin....

3

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanna

      Vaikka muovikelmussa on reikiä, kannattaa tuulettaa välillä. Eli ota päivittäin kelmu pois joksikin aikaa. Muuten alkaa homehtua.

      Pienille versoille aluksi varovasti aurinkoa, etteivät kärvenny.

      Siirrä tarpeeksi ajoissa suurempaan kasvuastiaan että alkavat kasvaa kunnolla.

      Liika kosteus heikentää juurien kasvua

      Hieman huoneilmaa viileämmässä lämpötilassa taimet kasvavat vähän hitaammin, mutta niistä tulee tanakampia.

      Latvo (siis katko latvojen kärkiä) kun taimet ovat jo aika isoja. Näin saat tuuhemman puskan.

      Kääntele ruukkuja koska kasvit yleensä taipuvat valoa kohti

      Aloita ulkoilmaan totuttelu rauhallisesti. Pidä taimia/kasveja ulkona aluksi lyhyitä aikoja.

      • aloittelija123

        kiitos vastauksesta. oli perusteellinen. enköhän pääse taas eteenpäin!


    • Koskikara

      kun kylvin tomaatin siemenet jo tammikuulla kun koskaan eivät ole kerinneet kasvaa läheskään niin suuriksi kun alkukesästä torilla,mistä sitten olen ostanut.Eivät kovin kalliitakaan kyllä ole.Itsellä on lasitettu parveke,kylläkin enemmän itäpuolella.Olen kasvattanut tomaatteja jo kauan parvekkeella.On se todella mukava seurata kasvua kun ovat niin lähellä.Syksyllä sitten on mukava napata kypsä tomaatti suuhun.

      Joo tuo minun kylvö meinasi olla vähän hankalaa.Nähtävästi ei valoa riittänyt tarpeeksi ja moni taimi kuoli.Nyt ne toisaalta ovat jo niin pitkiä että pitää tukea.Ohjeessahan sanotaan että ne pitäisi alkuun päästyä siirtää viileään.Veinkin muutamia mökille kun siellä voi pitää alhaisempaa lämpötilaa milloin ei ole siellä.Ne taimet ovat myös pienempiä.Nähtävästi tulevat sitten tuuheammiksi jo pienempänä.

      Kyllä ne tähän aikaan varmasti itää paremmin.Ei kuitenkaan toinna lannistua jos kaikki ei nouse.Kannattaa kyllä kylvää useampia kuin on tarkoitus kasvattaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe