Hei, olen saanut erittäin positiivista palautetta liittyen Espanjan Malangassa järjestettävästä "kielikurssista" Malangan yliopistossa. Olen miettinyt, että jos en pääse opiskelemaan täällä, voisin lähteä sinne lukemaan espanjaa yhdeksi lukukaudeksi.
Hinta on aika kova n.1500€, mutta toisaalta hintaan kuuluu ruoka (kolme kertaa päivässä), majoitus ja kurssimaksut.
Olisi kyllä aivan mahtava lähteä nyt, kun ei vielä ole mitään velvoitteita. Kirjoitan siis tänä keväänä ylioppilaaksi.
Kiinostaako ketään muuta? Ootteko harkinneet tällaista vaihtoehtoa?
Hinta on aika kova n.1500€, mutta toisaalta hintaan kuuluu ruoka (kolme kertaa päivässä), majoitus ja kurssimaksut.
Olisi kyllä aivan mahtava lähteä nyt, kun ei vielä ole mitään velvoitteita. Kirjoitan siis tänä keväänä ylioppilaaksi.
Kiinostaako ketään muuta? Ootteko harkinneet tällaista vaihtoehtoa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletko nyt aivan varma, että kyse ei ole Malagan yliopistosta? En ole koskaan Malangasta kuullut..
Jep, siis tarkoitan nimenomaan Malagan yliopistoa Espanjassa.
Onko tuo maksu siis lukukausi vai kuukausimaksu? Saako siihen opintotukea? Minkätasoisia kurssit ovat?
-kiitos-
Se on lukukausimaksu. Kurssille voi osallistua kuka tahansa ja sinne voi ilmoittautua milloin tahansa. Kunhan ennen kurssin alkua tietenkin. Lukukausi alkaa syyskuussa. Paikanpäällä opiskelijat jaetaan ryhmiin oman tasonsa mukaan. Opintotuesta en tiedä, mutta luulen, että ei, koska kurssin hintaan kuuluu kaikki majoituksesta ruokailuun.
Tiedän kurssista tarkemmin joskus ensiviikon lopussa, voin kirjoittaa siitä enemmä sitten, ok?
Kiitos infosta!! Ihan mielenkiintoiselta kuulostaa, mutta pitää harkita..
Moikka! Saitko lisäinfoa espanjan opiskelusta? On tässä itekin pitänyt alkaa miettiä varasuunnitelmaa syksylle jos en nimittäin pääsekään kouluun. Olen ollut vuoden verran espanjassa mutta en koskaan oppinut kieltä kunnolla, ja haluaisin siis oppia. Olen todella kiitollinen jos jaat tietosi kanssani!!!
Hei,
Tuolla on aloitettu keskustelu myöhemmin "Opiskelu Espanjassa". Tsekkaa se.