Kalvo akvaarion pinnalla

Vesa

Olisiko kenelläkään tietoa kummallisesta kalvosta joka on tullut uuden akvaarioni pintaan?
Perustin juuri 130-litraisen akvaarioni usean vuoden tauon jälkeen ja se on nyt kypsymässä (oolut 1,5 viikkoa). Keitin hiekan ja kivet ja niiden lisäksi pohjalla on pari puunrunkoa jotka olivat edellisessäkin akvaariossani. Ostin uuden suodattimen ja 6 kasvia. Laitoin veten vedenparannusainetta ja pohjaan kasville muutaman tabletin. Muuta ainetta en ole käyttänyt.

Nyt pinnalle on tullut kummallinen, vaalea öljymäinen kalvo. Koskiessa kalvosta jää sormeen jotain vaaleaa mönjää. Aikaisemmin en moista ilmiötä ole nähnyt.
Kaloja akvaariossani ei vielä ole. Olisin kiitollinen jos joku tietäisi mistä tuo kalvo on tullut ja miten sen saisi järkevästi pois? Imemällä vettä se ei oikein halunnut lähteä.

10

4486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amatööri

      Liekkö sulla suodatinta siinä päällä. Pistä veden pinta liikkeeseen. En tiedä mikä se kalvo on, mutta sen saa ilmeisesti pois, esim. jonkunsortin imupaperin avulla (kokeile talouspaperia asettaa siihen pinnalle, imeytyyköhän se siihen?) On tästä aiheesta ollut ennenkin tälläpalstalla, kertokoon joku viisaampi enempi. On meilläkin ollut joskus sellasta, mutta asia kyllä korjaantunee suodattimella.

      • siiri

        ...bakteerikalvo. lähtee pois sanomalehdellä tai talouspaperilla. ja säädä suodatin niin että veden pinta liikkuu, kuten amatööri tuossa jo neuvoikin.


      • villimilli
        siiri kirjoitti:

        ...bakteerikalvo. lähtee pois sanomalehdellä tai talouspaperilla. ja säädä suodatin niin että veden pinta liikkuu, kuten amatööri tuossa jo neuvoikin.

        Elikkäs tommonen kalvo johtuu yleensä liikaruokinnasta. Eli vähennä ruokintaa ja yritä saada kalvo paperilla pois akvaarion pinnalta (Aseta paperi akvaarion pinnalle ja anna imeytyä n. korkeintaan pari minuuttia ja nosta paperi tasaisesti pois -> ja tsadaa! Suurin osa kalvosta pitäs lähtee mukaan...). Nosta sitten Suodattimen ulostuoloaukkoa (jos sisäsuodatin, nosta koko kapine...) Kalvo häviää aika pian, ja vähemmällä ruokinnalla sitä tuskin enää ilmestyykään. =)


    • Vesa

      Kiitoksia kommenteista ja ohjeista. Kokeilen tänään illalla saada sen pois. Liikaruokinnasta kuitenkaan ei voi olla kyse koska ei ole vielä kalojakaan akvaariossa. Suodatin on kyllä uusi mutta ollut toiminnassa koko ajan. Palaan vielä asiaan jos ongelma ei korjaannu.

      • KatiR

        Yksi oikein hyväksi havaittu keino on laittaa ilmapumpulla toimiva "kuplakivi" akvaarioon. Ja tarkoitan siis sellaista ilmapumpulta lähtevän letkun päähän laitettavaa kiveä joka hajottaa pumpatun ilman "miliuunaksi" pieneksi kuplaksi. ;)Tällöin vesi kiertää myös ylösalaisessa suunnassa, ei vain suodattimen tekemässä vaakasuorassa liikkeessä. Joistain suodattimistakin saa puhalluksen "kupla-asennolle" jolloin pinnalla hajoavat kuplat rikkovat kalvon.

        Sekavaa... ;)


      • Satu
        KatiR kirjoitti:

        Yksi oikein hyväksi havaittu keino on laittaa ilmapumpulla toimiva "kuplakivi" akvaarioon. Ja tarkoitan siis sellaista ilmapumpulta lähtevän letkun päähän laitettavaa kiveä joka hajottaa pumpatun ilman "miliuunaksi" pieneksi kuplaksi. ;)Tällöin vesi kiertää myös ylösalaisessa suunnassa, ei vain suodattimen tekemässä vaakasuorassa liikkeessä. Joistain suodattimistakin saa puhalluksen "kupla-asennolle" jolloin pinnalla hajoavat kuplat rikkovat kalvon.

        Sekavaa... ;)

        Meillä tuli kilpan akvaan samanmoinen pinta, fiksuna pistettiin ulkosuodattimen putki veden alle ettei lorise niin isosti. Kalvohan siitä tuli joten nostettiin putki takas vanhaan paikkaan että veden pinta rikkoontuu ja ei ole enää vastaavaa ilmennyt.

        Eikä johtunut liikaruokinnasta ;)


    • teku

      Ainakin turun vesi on sen verran "huonoa" että tuo pinta tulee jo päivässä esiin ja siksi "joudun" ainakin itse käyttämään tehokkaampaa suodatinta (kuin akvaariooni normaalisti tarvitsisi).
      Ei kuitenkaan vaarallista!

    • ofelia

      Mulla oli ihan sama juttu kun akvaarion perustin. Sellainen kalvo saattaa tulla veden pinnalle vaikka suodatin olisi niin että pintavesi virtaa hyvin. Se kalvo kuulemma häviää itsestäänkin siitä ja niin mullakin tapahtui. Kärsivällisyyttä vain jollei se pintaveden kunnollinen virtaus heti auta asiaa!

    • Lillykin

      Kalvo ei siis ole kuitenkaan haitallinen?

      • Anonyymi

        Kyllä se haittaa. Minulla johti kalojen syömättömyyteen ja osan kuolemaankin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      465
      1351
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1126
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      852
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      815
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      757
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      100
      723
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      704
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      681
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      677
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      62
      664
    Aihe