On jäänyt tämmöinen epäselväksi..Voiko maisteriohjelmaan hakea kandivaiheen jälkeen (näin olen ymmärtänyt) vai voiko opiskella eka maisteriksi aineesta A ja sitten tehdä toisen tutkinnon hakeutumalla aineen B maisteriohjelmaan?
Maisteriohjelma?
...
6853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...kaiketi on se, että kerran kandin lukenut (mistä tahansa aineesta) ei enää kandia seuraavasti kirjoita, vaan hakeutuu suoraan maisteriohjelmaan ja suorittaa lisäksi niitä ns. täydentäviä opintoja.
Elikkäs esim näin:
tekniikan kandi maisteri hakeutuu kauppakorkeaan ja suoraan maisteriohjelmaan-> suorittaa pakolliset maisteriopinnot ja lisäksi koulun katsoman pakollisen määrän noita perusopintoja täydentävinä.
Toimii kuitenkin kaiketi parhaiten jos alat kohtaavat jotenkin: DI (tuotantotalous) ja sitten kauppatieteet....
toisinpäin ei varmaan onnistu, eli yliopistolla luonnontieteitä lukenut filosofian maisteri hakeutuisi suoraan DI-opintoihin?
Jos kandidaattiopinnot liittyvät jollakin tavalla jatkoksi ajateltuihin maisteritason opintoihin, niin jatko onnistuu. Näin esimerkiksi kemiaa, fysiikkaa, matematiikkaa tai tietojenkäsittelyä opiskellut kandi voi jatkaa tiettyjen täydentävien opintojen jälkeen diplomi-insinööriohjelmassa. Sama pätee myös jatko-opintoihin (lisensiaatti ja tohtori), jolloin jatko-opintojen sisällön myös luonnontieteitä opiskelleella maisterilla tulee olla tekniikkaan suuntautunut.
Jatko ei ole automaatio, vaan kukin tapaus tarkastellaan erikseen. Jatkoonpääsyyn vaikuttavat mm. aineyhdistelmä ja opintomenestys.
Kiitos tästä vastauksesta. Etsinkin jo itse tietoa, ja onnistuuhan tuo näköjään. Kuinkahan tarkkoja nuo esivaatimuksen on, esim. jos vaaditan kemian kandin esitiedot, niin voiko hakea, jos pääaine on biokemia, mutta on lukenut kemiaa ylimääräisenä lisäksi n.50 opintopisteen verran. Toisinsanoen tuijotetaanko tarkasti tuohon esivaatimukseen (nimikkeeseen), vai katsotaanko myös mitä opintoja hakija on suorittanut pakollisten lisäksi kanditutkintoonsa? Arvosanat on tähän mennessä ollut nelosta ja vitosta. Auttaakohan valinnassa, jos on suorittanut hakemansa koulutusohjelman kandivaiheesta jotain perusopintoja (esim. DI-linjalle haettaessa insinöörimatikkaa ja -fysiikkaa JOO-opintoina tai muita koulutusohjelman opintoja)? Kiitti vastauksista.
Useimmissa tapauksissa käytännön osaaminen on tärkeämpää kuin tutkinnon nimike. Ainakin tekniikan puolella tarkastellaan hakijan aineyhdistelmää ja verrataan sitä tekniikan kandin osaamisprofiiliin. Jos vastaavuus on suoraan riittävä tai on jo suoritettu täydentäviä opintoja, niin jatko on mahdollinen.
Tarkemman tiedon saa, kun ottaa yhteyttä alan opintoneuvojaan, joka yleensä voi kertoa hakemisen ja pääsyedellytysten yksityiskohdat.
Kiitokset vastauksista. Tämä selvensi paljon:) Itse tosin humanistisessa tiedekunnassa, mutta sama systeemi pätenee sielläkin..