Missä on Jeesus Kristus? a) miten voimme hänet löytää B) onko hänellä valtakunta maan päällä vai taivaassa c)oikea usko ja uskon perustat,mitä se on? c) "ei kaikki jotka huutavat Herra ,Herra tule taivasten valtakuntaan ..ja jokainen joka huutaa Herran nimeä saavat avun" mitä tämä ristiriitaisuus tarkoittaa?
MIKSI TAISTELLAAN KRISTUKSESTA
sokeaReeta
141113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sehän on sama Kristus kaikilla usko tai ei.Ihan joutavia kaikki rukoushuoneet ym jokainen voi kotonaan rukoilla ,ei ainakaan tule riitoja kenenkään kanssa.Olen sitä mieltä että kaiken maaliman hengeliset seura -ja rukoushuoneet ovat vaan riidanpesiä.Kirkossa voi joskus käydä jos haluaa esim. ehtoollista.
Mahdat olla aika tavalla itseesi käpertynyt, itseriittoinen ihminen, joka ei paljon muista ihmisistä välitä. Ja mahtaako sinulla olla kovin paljon ihmistuntemustakaan, jos riita jonkun kanssa on sinusta se maailman kamalin asia.
Eihän sinua kukaan ole pakottamassa mukaan mihinkään yhteisöön, sen enempää hengelliseen kuin muuhunkaan. Seurakunnat ovat niitä ihmisiä varten, jotka tarvitsevat toisiaan ja seurakuntayhteyttä.
Siellä missä on joukko ihmisiä koolla, voi syntyä myös erimielisyyksiä, muuallakin kuin seurakunnassa. Se, mikä "kotisa"-nimimerkistä näyttää ulkopuolisena "riidanpesältä", on useimmille mukana oleville onnenpesä, jossa heitä myös rakastetaan.
Ymmärtäisin esittämäsi ristiriidan seuraavasti:
Herran puoleen pitää kääntyä vilpittömästi, lujassa uskossa, hakea häntä todella "särkynein sydämin ja murtunein mielin".
Herraa pitää muistaa yhtä paljon hyvänä päivänä kuin pahana päivän. Herraa pitää muistaa kiittää mielessään ja ylistää Häntä "alati" ajatuksissaan. Minulle se on mielentila -kiitollisuus.
Jos Herraa huutaa kun tulee paha paikka ja hätä -voi olla että Herra ei kuulekaan.
Myös on niitä jotka vain suullaan palvovat Jumalaa, mutta sydän on kaukana hänestä. tässä voisi olla toinen "porukka" jonka huutoa ei sitten kuullakaan.
Kehoittaisin sinua lukemaan raamatusta Apostolien tekoja ja Paavalin kirjeitä. Niissä on hyvin selvennetty Kristuksen opetuksia ihmisille.
Kristuksen löytää jokaikinen ihminen kuka Hänet vain haluaa löytää. Hän on juuri sinuakin varten kuollut!
"Pyydä niin sinulle annetaan, kolkuta niin sinulle avataan..."
[email protected]
a)Kristus on seurakunnan pää ja Herra, joten Hänet voidaan löytää perustamastaan seurakunnasta, johon Hän on jättänyt taivaanvaltakunnan avaimet. Luther on sanonut, että jos tahdot löytää Jumalan, niin etsi ensin seurakunta.
b)Matt.6:33. Vaan etsikäät ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, ja niin kaikki nämät teille annetaan.
Luukkaan Evankeliumi 9
1. Mutta hän kutsui kokoon kaksitoistakymmentä opetuslastansa, ja antoi heille voiman ja vallan kaikkein perkeleiden ylitse, ja taudit parantaa,
2. Ja lähetti heitä saarnaamaan Jumalan valtakuntaa ja parantamaan sairaita.
Matt.12:28. Mutta jos minä ajan ulos perkeleitä Jumalan Hengellä, niin Jumalan valtakunta tuli teidän tykönne.
Mitä siis luulet, kummasta se löytyy?
c)Raamatusta saa vaikka minkälaisia oppeja, jos ottaa sanan sieltä ja toisen täältä. Asiayhteys ratkaisee paljon ja se kelle kirjoitus on tarkoitettu. Sanojakin ratkaisee paljon. Tässä lainaamasi kohdat laajemmalti:
Room.10:13. Sillä jokainen, joka Herran nimeä avuksensa huutaa, tulee autuaaksi.
14. Mutta kuinka he sitä avuksensa huutavat, jonka päälle ei he uskoneet? Ja kuinka he sen uskovat, josta ei he ole kuulleet? Mutta kuinka he kuulevat ilman saarnaajaa?
15. Ja kuinka he saarnaavat, ellei heitä lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: oi kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka rauhaa julistavat, niiden jotka hyvää julistavat.
16. Mutta ei he ole kaikki evankeliumille kuuliaiset; sillä Jesaias sanoo: Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?
17. Niin tulee siis usko kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta.
Matt.7:13. Menkäät ahtaasta portista sisälle; sillä se portti on lavia ja avara tie, joka vie kadotukseen, ja niitä on monta, jotka siitä sisälle menevät;
14. Ja se portti on ahdas, ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat, jotka sen löytävät.
15. Mutta kavahtakaat teitänne vääristä prophetaista, jotka teidän tykönne lammasten vaatteilla tulevat, mutta sisältä he ovat raatelevaiset sudet.
16. Heidän hedelmistänsä te tunnette heidät: hakeeko joku viinamarjoja orjantappuroista, taikka fikunia ohdakkeista?
17. Niin jokainen hyvä puu kasvaa hyvät hedelmät; mutta mädännyt puu kasvaa häijyt hedelmät.
18. Hyvä puu ei taida häijyjä hedelmiä kasvaa, eikä mädännyt puu hyviä hedelmiä kasvaa.
19. Jokainen puu, joka ei kasva hyvää hedelmää, hakataan pois, ja tuleen heitetään.
20. Sentähden tuntekaat heitä hedelmistänsä.
21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: Herra, Herra! pidä tuleman taivaan valtakuntaan; mutta joka tekee minun isäni tahdon, joka on taivaissa.
22. Moni sanoo minulle sinä päivänä: Herra, Herra! emmekö me sinun nimes kautta ennustaneet, ja sinun nimelläs ajaneet ulos perkeleitä, ja ole sinun nimes kautta monta väkevää työtä tehneet?
23. Ja silloin minä tunnustan, en minä teitä ikänä tuntenut: menkäät pois minun tyköäni, te väärintekiät.
Raamattua voidaan käyttää väärin näinkin: Eräs luterilainen pappi kirjoitti kirjan lestadiolaisuudesta ja totesi siinä, että pitäköön tämä vanha totuus edelliinkin paikkansa, että kuka voi antaa synnit anteeksi, paitsi itse Jumala. Pappi ei muistanut ilmeisesti, kenen sanat ne olivat ja mitä Jeesus on opettanut anteeksiantamisesta.
Sinulla oli näköjään kaksi c kohtaa. Vastauksissani on se tullut jo esille, mutta vastaan vielä, että uskon perusta on Jeesus Kristus. Ilman hänen lunastustyötän olisimme kadotuksen omat. Jeesus perusti opetuksensa profeettoihin ja perusti apostoleista seurakunnan, jolle antoi Pyhän Henkensä.
Ottakaan nyt hyvät ihmiset huomioon sellainen seikka, että ei vanhoillislestadiolaisuus ole Kristuksen perustama, eikä seurakunta ollenkaan.
Kroistus on perustanut seurakunnan ja hän on sen pää. Kristus on portti taivaan valtakuntaan, ei suinkaan vanhoillislestadiolaisuus. Sinähän sokea olet oikeasti, eikä reetta!!
Älä väärää puuta hauku,osoita se heille!
Minäkin olen sitä mieltä,että Kristuksesta taistellaan "jos et tee niin kuin me sanomme et pääse taivaaseen" Voiko joku joukko julistaa jonkin tekemisen tai tekemättä jättämisen vuoksi jonkin helvettiin.Miksi he haluaisivat viedä minulta Kristuksen.
Se on todellinen syy.
no,sehän on ainakin tosiasia ,ettei kait nyt kukaan luulis saarnaavan lestadiuksen postillasta,ei itse hänkää siitä saarnannut vaan luulisin raamatusta
Maan päälä on valtakuntakunta Jumalalla.Se ei ole missä sattuu ihmiset harhailemaan vaan siellä missä hänen omansa ovat ,lammashuoneessa ja sinne hän tahtoo eksyneet ohjata.Tämä in vaikea käsittää ihmisjärjellä koska syntiinlankeemuksessa Jumalan kuva turmeltui ,ihmisestä tuli pahaan taipuvainen ja epäileväinen ONKO JUMALA NIIN SANONUT"
Jumala yksin tietää hänen valtakuntansa rajat.
Kaikkialla missä evankeliumi Kristuksesta otetaan uskolla vastaan siellä on seurakunta ja Jumalan valtakunta.
Mikä sitten pahee ihmiset ITSE rakentamaan näitä omia pikku karsinoitaan Jeesuksen lammastarhaan?
Miksi ihmisen Jumala on kuivettunut niin pieneksi ja voimattomaksi ruipeloksi ja vielä sokeaksikin, että hänen pitää Jumalalle neuvoa miten toimitaan ja missä hänen valtakuntansakin on.
Eikö ihminen ressukka osaa tehdä vielä silloinkaan oikeita johtopäätöksiä omasta tilastaan, kun hänestä tulee opaskoira sokealle ja voimattomalle Jumalalleen, joka ei tiedä ketä ottaisi taivaaseen ja ketä jättäisi sen ulkopuolelle???
Eihän se noin vaan ole ,missä otetaan vastaan,vaikkapa helluntaiherätyksessä tai Nokian herätyksessä.Siinäpä se onkin kun ihminen luulee tietävänsä Jumalan lammashuoneen rajat,eikä sitä mihin Jumala on lammashuoneensa rajat asettanut
merkitsee suomeksi "Voideltu elämä."
Ja joka ottaa elämänsä ohjeeksi Kristuksen opin: "Älä tee toisille mitään, mitä et toivo itsellesi tehtävän", ja: "Älkää tuomitko, niin ei teitäkään tuomita", hän elää Kristuksessa.
Tämä on yleishengellinen termi jota paljon käytetään oman tilansa puolustamiseen