Ajatuksissa oli vaihtaa tuo wanha 12 vuotias Audi farmari (4,2 litrainen 32 venttiilinen alumiininen V8) jolla ajettu jo yli 300 000 tkm uuteen turbo Saabiin kun olivat kuulopuheiden perusteella tehokkaita autoja, näin väitti muunmuassa saabeilla ikänsä ajanut naapurini.
Pettymys oli sanoin kuvaamaton, se uudenuusi turbo 93 vaikutti todella lepsulta: Ei ollut sellaista jämäkkyyttä ja kaasun pohjaabn painaessa voin vakuuttaa että vanha farmarini kiihtyy huomattavasti nopeammin,ero vain korostuu mitä enemmän vauhtia on (Audissa rajoitin 250 km/h kohdalla). Tähän kun ynnäsi vielä selvästi pienemmät tilat,köyhän perusvarustelun ja aika ilmeettömän olemuksen,niin en voinut todeta koeajon järkänneelle myyjälle kuin suoraan että mitä sitä parempaa autoa vaihtamaan ja vielä laittamaan väliin rahaakin.
Pettymys oli sanoin kuvaamaton, se uudenuusi turbo 93 vaikutti todella lepsulta: Ei ollut sellaista jämäkkyyttä ja kaasun pohjaabn painaessa voin vakuuttaa että vanha farmarini kiihtyy huomattavasti nopeammin,ero vain korostuu mitä enemmän vauhtia on (Audissa rajoitin 250 km/h kohdalla). Tähän kun ynnäsi vielä selvästi pienemmät tilat,köyhän perusvarustelun ja aika ilmeettömän olemuksen,niin en voinut todeta koeajon järkänneelle myyjälle kuin suoraan että mitä sitä parempaa autoa vaihtamaan ja vielä laittamaan väliin rahaakin.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Taisi Audin vaihtohyvitys olla todellinen syy siihen että ajat sillä edelleen.
Näistä suurista vanhuksistahan ei pääse eroon muutoin kuin ajamalla metsään ja kuittaamalla vakuutusrahat.
...se, että joku oikeasti olisi pettynyt Saabin ominaisuuksiin, eihän....
Kaikkihan maailmassa on mahdollista, mutta tällä palstalla edellisenkaltainen viesti on enemmän kuin epäilyttävä :)
Saabia ei pidä verrata Audiin. 9-3:n menestyy paremmin jos sitä verrataan vanhaan lehtijousitettuun teinikorollaan. uuden avenkin seurassa saappi jää toiseksi. Ei se saappi kestä ajoa. Sen moni karsaasti jo kokenut. Halvalla saa, muuta ajo käy lompsalle.
Usean vuoden kokemuksella voin sanoa että väitteesi eivät kestä päivänvaloa. Vertailuja Audiin voimme lukea alan lehdistä. Hinnat löytyy netistä, Saabia ei saa halvalla ja sekös teikäläistä ärsyttää :)
93:sta löytyy monta moottoria joissa on Turbo, tehot vakiona 150-250 hv.
Vertailu V8 moottoriin ja aivan eri kokoluokan Audiin ontuu, A4 kuuluu samaan luokkaan 93:n kanssa, joten yhtä hyvin voidaan sanoa että A4 Turbo vaikuttaa lepsulta.
Kilpailijoihin nähden 93:n varustaminen on suorastaan edullista mutta keskustelun avaajan tarkoitusperät ovatkin jotain muuta.
Ymmärrät varmaan että läheskään kaikki eivät halua ajaa wanhalla V8:lla vaikka siinä olisi 600 hv, itse maksan mielelläni siitä että saan ajaa uudella Saabilla, tietysti voisin "säästää" ja ajaa wanhalla pierulta haisevalla taksilla mutta onneksi ei ole tarvis.
Raha on monella todellakin se syy miksi vaihtaa tai ei vaihda. Itselläni ainakin...
Hintoja on todellakin tullut katsottua. Katson myös mitä varusteita autoissa on vakiona....
Eli minulla yksi ratkaiseva asia on se mitä saan vaihdossa vanhasta autosta..
Viimeksi vaihtaessani saman hintaluokan autoista toisesta liikkeestä sain 3000 € enemmän. Joten vaihdoin siellä koska automerkillä ei ole niin kauheaa väliä minulle. Vain se missä saan mieleiselläni kaupalle auton.
tietty on kun Saabin mallistosta ei saa sillä rahallakaan autoa joka pystyisi lähellekään 12 vuotiaan, paljon vielä isomman Audin mukana..
Allaolevat tiedot poimittu autotalli.comista, ainoa asia missä Audi voittaa on kulutus.
Audin S6 4.2 quattro
Suorituskyky
Teho (kW): 213
Max vääntö (Nm): 400
Huippunopeus (km/h): 249
Kiihtyvyys (sek/0-100): 7.1
Kulutus (l/100km): 8,8 11,0 17,7
Saab 95 Aero
Suorituskyky
Teho (kW): 191
Max vääntö (Nm): 350
Huippunopeus (km/h): 250
Kiihtyvyys (sek/0-100): 6.9
Kulutus (l/100km): 6,9 9,2 13,2
siinä vastaavat konekoot verratkaapa noita
saab 9-3 1.8 turbo
Teho (kW): 110
Max vääntö (Nm):
Huippunopeus (km/h): 210
Kiihtyvyys (sek/0-100): 9.5
Kulutus (l/100km): 6,2 8,1 11,5
skoda octavia 1.8 turbo
Teho (kW): 110
Max vääntö (Nm): 210
Huippunopeus (km/h): 219
Kiihtyvyys (sek/0-100): 8.5
Kulutus (l/100km): 6,2 7,9 10,7
KOnekoot ei vastaa toisiaan, Saabin mallimerkintä 1.8t hämää, moottori on oikeasti 2000 cc matalapaineturbo.
VAG moottori 1.8T on oikeasti 1800 cc.
Sitäpaitsi Octaviaa ei enää saa mainitulla koneella.
no sitten skoda rs saabbin verraten
Teho (kW): 147
Max vääntö (Nm): 280
Huippunopeus (km/h): 238
Kiihtyvyys (sek/0-100): 7.5
Kulutus (l/100km): 6,0 7,8 10,9
Saab 9-3 2.0t linear
Teho (kW): 129
Max vääntö (Nm):
Huippunopeus (km/h): 225
Kiihtyvyys (sek/0-100): 8.5
Kulutus (l/100km): 6,3 8,3 11,5
Löytyy sieltä tiukempaa Saabbiakin vaan mikä tässä on punainenlanka ?
On ihmisiä, kuten minä, joille Skodillac edustaa edelleen itäautoja. Viimeistään koeajolla viimeistelyn halpuus paistaa läpi, ei voi mitään. Saabin ratintakaa voi tyytyväisenä katsella ympärilleen, Skodillacin kuljettajat usein piiloutuu vähintään aurinkolasien taa.
Jos ei rahat riitä Audiin niin ei ne riitä Saabiinkaan, ei Skooda ole Audi eikä edes VW.
Siitä ei kehtaa nousta ulos julkisella paikalla. Näin tuumi tyttöystävä kun poikaystävä skodan osti. Ja vaihtoi saab-mieheen.
tuo alumiinikasi noilla kilometreillä. Öljyä saat lisätä sankolla ja takanatulijat köhii pilaantunutta hengitysilmaa. Sylinterejä kahdeksan kappaletta vaan montako enää pelissä mukana?
Älä tarjoa vaihdossa vaan paalaa samantien!
Varmaan petyit siihen radio-ohjattavaan versioon, jonka saa n. 50 eurolla :)
On se, että minulla ei ole SS/SC Saabia...
Hei paljon kannattaa maksaa jostain audi tai saab merkistä ylimääräistä kun saat saman tekniikan ja paljon enemmän varusteita halvemmallakin......
Muutama tonni siitä on pakko maksaa,
mukavinta siinä on että kehtaa mennä päivänvalossa kotiin eikä tarvii vakuutella nettipalstoilla itselleen.....
uusi rs skoda alkaen 35 k€ ja rapiat. 9-3 Turbo Edition jää alle kombinakin!
Vähän mietittävää skodaajille. Vuoden vanha skoda pudotti arvoaan vuodessa 4k€. Samanverran putosi VW:n hinta kahteen ja puoleen vuoteen ja kaikenlisäksi volkkari oli enemmän ajettu kuin se sokota. Molemmat vaihtui merkkiliikkeessä.
vaikka maksaakin saab alle sen niin skodaan saa enemmän tehoa ja varusteita silti halvemmalla hinnalla.
Saabiin saa 690 eurolla maptunilta virisetin, jonka ansosta tehot nousee 205 hevosvoimaan.
Itäauto se silti on, tietty jos muovipussi päässä haluaa ajaa niin mikäs siinä sitten.
Se ottaa siis itsetunnon päälle kun täällä yrität todistella skeidan hyvyyttä ?
mitään että arvo putoaa kolmeen vuoteen huomattavasti?
Jakopään toteutus .... ketjullako?
Imago ainakin vähän vaaleanpunainen.
Tehoero helppo hoidella www.maptun.com
Linear pro paketillakin jää kombi alle sokotan lähtöhinnan.
Pussit tyhjinä ajelen skodalla on ne naiset niin kiihkenä skodan kyytiin tulossa ja ottamassa pusseja aina käteen....
Jätepusseja jäteautoon yleensä kipataan ..... ei ne maksulliset naiset kehtaa hirveesti valittaa ....
laittakaa vaan ihmeessä jotain lastuja autoihinne. joku kaunis aamu ihmettelet miksei tää p..ka lähe käyntiin. ostakaa jo valmiiksi tehokas auto
maksullisista ei tosimies tarvitse. ilmaiseksikin saa kun osaa käyttäytyä
Mutta ei ne ilmaiseksi skeidaan kipua ...
Pieni tyttö käveli yksin koulusta kotiin, kun auto pysähtyi hänen
kohdalleen.
-Hei, saat tikkarin, jos tulet kyytiin!
Tyttö ei ollut huomaavinaan, mutta auto seurasi hänen vierellään.
-Saat kaksi tikkaria, jos tulet kyytiin!
Tyttö jatkoi matkaansa ja auto seurasi vierellä.
-Saat kolme tikkaria, jos tulet kyytiin, houkutteli mies autosta.
Viimein tyttö pysähtyi ja sanoi:
-Kuule isä, jos sinun kerran piti välttämättä ostaa Skoda, niin ajele yksin
vaan.
enää lastua. Sen kun diagnostiikkaportin kautta ohjelmoi uuden ohjelman. Yli 200 heppaa saa helposti Saab 93 SS:n 70 000 kilometriä takana BSR:n ohjelmistolla, eikä pienintäkään ongelmaa... Ohituskiihtyvyys on varsin loistava, ja bensankulutus tehoihin nähden todella pieni.
Näkyykö huollossa?
Hirchin sarjalla,225-230hv ja vääntö 310-320Nm.
Älä naurata, aika paljon enemmän löytyy
http://www.hirsch-performance.ch/Content.aspx?path=/Products/Leistung
Auton penkitys papereissa 229hv/318Nm.Lastuja on monia,mulla on tällänen.
En kokeillut ole, mutta olettaisin ja onhan siinä Aerossakin 250km/h rajoitin.
No nythän on hyvin pitkälti niin, että Audisi on ollut uutena hieno auto jonka mainitulla koneella pitäisikin mennä tavallista työsuhdesaabia huomattavasti paremmin.
Uuden vastaavan hinnalla taitaa saada kymmenkunta Saabia. Kun saksantuontisi kone poikii, niin sen tekeminen maksaa varmasti yhden uuden Saabin verran.
Ja jos ihan rehellinen ollaan, niin Aerona taitaa Saabi antaa parhaat päivänsä nähneelle farmarillesi suorituskyvyssäkin ihan täyden päivätyön veroisen vastuksen.
Poliisi odottaa teitä nurkan takana tutka kädessä. Nopeusrajoitukset ovat olemassa juuri siksi, että nuo kaduilla revittelevät aero-idiootit saataisiin järjestykseen.
Ja onneksi niin onkin. Toisaalta Saabihan on tässä jäänyt pienemmäksi pahaksi kun se Audin kuljettaja on jo tässä vaiheessa jättänyt sen taakseen jolloin luulisi Audin olevan kovemmalla nopeudella pahempi lainrikkoja. Aero taitaakin olla kirjoittajalle melkoinen kateuden kohde?
Toisaaltapa hyvinkin on niin, ettei ajoneuvon suorituskyky tee automaattisesti lainrikkojaksi.
Emmehän me Jarskin kanssa olisi vapaana päivääkään jos näin olisi. Meidän mopomme kun kiihtyvät pienellä ranneliikkeellä muutamassa sekunnissa kahteensataan...tai siis kiihtyisivät... ;-)
Kun viimeksi sakon kirjoittivat. Se että saabi kiihtyy selvästi paremmin kuin keskiverto taviskalusto pistää silmään.
Näin on!
http://www.car.ee/news/2005-11-24/chevrolet-captiva/ee/
Näyttää kyllä aika hyvältä töö SUVI. Saattaa hyvin olla että tästä aihiosta viilataan vielä tuleva Saab SUV versiokin sitten kun valmistus Vesteråsissa lopetetaan 2008.