Niin otsikossa se on. uUskon että ne on hintavia.Mutta en tiedä.
siperiankissan hinta?
6
4625
Vastaukset
- hinnoissa
Eikähön nuo lie samoissa hinnoissa kun muutkin rotukissat. Soita kasvattajalle ja kysy, ei ne sua elävältä syö.
- piippaus
kyselin niitä tossa itsekin joku aika sitten kasvattajilta, hinta pyörii siinä 500-700 eurossa. saattaapi enempikin olla.
- täällästä..
MITÄ SIPERIANKISSA MAKSAA?
Näyttelytasoisen siperiankissan keskihinta vaihtelee 600-750 € välillä. Tämä arvio perustuu yhdistyksen käsitykseen tällä hetkellä pyydetyistä hinnoista. Jokainen kasvattaja määrittelee hinnan kuitenkin täysin itsenäisesti kasvatuskulujensa mukaan. Hintaan vaikuttavat mm. vanhempien testaukset perinnöllisten sairauksien varalta (esim. HCM-tutkimus), vanhempien tittelit ja sukutaulu ja pennun luovutusvarustelu (mm. onko mikrosirutettu vai ei). Kasvatukseen soveltuva siperiankissa on usein myös näyttelytasoinen, sillä varsinaisia värivirheitä tms. ei rodulla tunneta.
Lemmikkitasoinen siperiankissa maksaa yleisimmin 400-550 €. Suoranaisten näyttely- ja kasvatuskäytön estävien vikojen (esim. häntämutka) lisäksi kasvattaja voi käyttää tasomäärittelyssä kissan tyypin poikkeavuutta rotustandardiin nähden. Lemmikkitasoinen siperiankissa on silti aina rekisteröity, rokotettu ja terve. Yleensä lemmikkitasoinen siperiankissa luovutetaan leikkautussitoumuksella.
ja lisäks allergiastaki laitan
SOPIIKO SIPERIANKISSA ALLERGISELLE?
Siperiankissa esitetään useissa yhteyksissä hypoallergeeniseksi roduksi, jonka iholta puuttuu FeLD 1 -proteiini. Tämän proteiinin katsotaan olevan juuri se, joka aiheuttaa useimpien ihmisten allergiset reaktiot kissalle. Asiaa ei ole kuitenkaan tieteellisesti todistettu, ja myös allergisten henkilöiden kokemukset puhuvat sekä puolesta että vastaan. Allergia on hyvin yksilöllinen reagointitapa, ja sen oireita laukaisevat tekijät vaihtelevat suuresti. Eläimen karvan pituudella ei kuitenkaan ole mitään merkitystä, sillä allergia on elimistön vastareagointia vieraisiin proteiinihiukkasiin.
Joidenkin kasvattajien kanssa voi sopia testivierailuista, joiden aikana tai jälkeen usein selviää allergisen henkilön herkkyys siperiankissalle. Testikodissa ei luonnollisesti saa olla muita kuin vain siperiankissoja. Yhdistys suosittelee harkintaa, mikäli kissoille allergiseksi todettu henkilö toivoo siperiankissaa lemmikiksi. Mahdollisuus onnistua on olemassa, mutta mikäli oireet kissan kanssa kuitenkin alkavat, sen palauttaminen kasvattajalle tuottaa suurta murhetta niin perheelle kuin älykkäälle ja omistajaansa kiintyneelle kissallekin.
- heiheiheiheiheihei
ainakin minun siperiankissani maksoi 1000 euroa
- Anonyymi
Jos hinta onkin 2006 ollut jotakin niin 2018 ja 2019 se hyvinkin voi olla jo jotain muuta.
Hinnan muodostumiseen vaikutta mm. pennun vanhempien taso ja testaukset.- Anonyymi
Hintaan vaikuttaa kasvattaja, ostaja, kissa ja kissan käyttötarkoitus. Kasvattaja voi myös kieltäytyä myymästä pentua jollekin ostajaehdokkaalle mihinkään hintaan.
Eri rotujen välillä on jonkin verran hintaeroja. Harvinainen rotu, jossa pentueelle on haettu isä ulkomailta (ja/tai ehkä emokin), on kalliimpi. Siitokseen myytävä pentu voi olla paljonkin keskimääräistä kalliimpi. Värivirhe tai häntäknikki taas alentavat hintaa.
Kaikki rotupennut on rekisteröity, mikrosirutettu, rokotettu ja eläinlääkärin tarkastamia. Tältä osin kasvatuskustannukset ovat aina samat.
Lemmikiksi saa pennun noin 1000 eurolla.
Aikuisen kodinvaihtajan saa halvemmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201737
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991558Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy441066Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29919Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?40910Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44792Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56768Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37750