Ihmetyttää....

...pienenpientä kulkijaa..

Minua on jonkin aikaa vaivannut sellaiset käsitteet kuin partamonni ja maatiaispartamonni.
Mielestäni minulla on kutenut partamonni, jota kuvaileisin tummaksi, värikkääksi ja sillä on pyrstössä valkeaa. Sitten minulle kulkeutui jostain vaaleampi(ruskea) versio tätä monnia, mikä on osoittautunut melkoisen agressiiviseksi.
Annoin kultakaloilla olleen altaan pois ja siirsin kultakalat altaaseen, jossa tämä vaalea partamonni vielä oli. En kerennyt ottaa sitä/ paremminkin en löytänyt sitä ennen kuin se jo kerkesi repiä kultakalojen pyrstöt. Sen havaittuani käänsin nurin joka haon ja kiven löytääkseni sen, ja niinhän siinä kävikin. Nämä vaaleat ovat kaikki parrattomia. Nyt tämä kyseinen monni meinasi olla pian hengetön.
Olisi kiva tietää mikä tämä hirvitys on ja mistä tuntee sukupuolet? Vaikka olen vakaasti harkinnut niistä luopumista, kun tämä repiminen on jo toinen kerta. Ja onko tosiaan olenmassa kahdenlaista partaimumonnia?


Etukäteen kiittäen hämmästynyt

1

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Musti

      Partamonneja eli Ancistruksia löytyy kymmeniä lajeja ja nämä kotimaiset, harrastajilta ja kaupoista löytyvät ovat lähes poikkeuksetta risteymiä ja sisäsiittoisia sekoituksia. Näitä lajeja ei tarvitse kudettaa, ne kutevat riesaksi asti itsestään kunhan tankkiin lisää molempia sukupuolia. Yleensä koiraan tunnistaa tuuheasta "parrasta", tosin naaraillakin voi jonkinlainen sänki löytyä. Värivariaatioita on loputtomasti eikä kukaan pysty tunnistamaan näitä risteymiä omiksi lajeikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6428
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5974
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2893
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2348
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2018
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1158
    Aihe