http://www.iltalehti.fi/2006/03/19/200603194272414_uu.shtml
kyllä teidän kusipäitten pitäisi ottaa järki käteen, pieksää nyt muualta vasta muuttanut ja tapellla jumalattomalla porukalla. onko aivojen tilalla paskaa vai miksi aiheutatte joukkotappeluita ja olette niin ollakseen? mitä kuvittelette saavuttavanne typerällä käytöksellä?
kokemäen kahelit
17
2435
Vastaukset
- kakk
puhut asiaa..kokemäellä on aina ollut hieman "outoa" porukaa..ja ne puhuukin ihan hassusti..heh
- haaveet kaatuu
kommentistasi päätellen. Ennen oli sentään kunnon kylätappeluja joissa käytettiin erinäisiä välineitä pesäpallomailasta nyrkkirautaan. Nykyään ei nössöt jaksa nousta tietokoneen äärestä joten tämäkin mukava urheiluperinne on jäämässä pois.
- mutta ketä?
Tuosta jutusta en saanut muuta tolkkua kuin että perjantaina oli ollut joku tappelu ja lauantaina oli ollut joukkotappelu.
Koska perjantain tapahtumasta ei kerrota juuri mitään, on pakko olettaa sen olleen "rehellinen" nyrkkitappelu mies-miestä vastaan.
Koska lauantaina on ollut "joukkotappelu" ja taphtumat on kytketty yhteen, niin ilmeisesti joku jostain jollain porukalla on lähtenyt kostoretkelle. Jollain on ollut rautaputki mukana ja nyt kolme jotakuta on sairaalassa.
Muuta tästä jutusta on melko mahdotonta päätellä ellei parempaa tietoa ole.
Ja nurkkakuntaisuutta on todella muuallakin kuin Kokemäellä, kuten esimerkiksi Perä-Seinäjoella (noinkohan se kirjoitetaan).
"mitä kuvittelette saavuttavanne typerällä käytöksellä?"
Ketkä keistä? - Havainnut
Kokemäellä ei asu mitään kahelia, väkivaltaista porukkaa, vaan ne väkivaltaiset tulevat näyttämään kateuttaan asiallisille, rehellisille Kokemäen asukkaille. Kokemäkeläiset ovat Länsi-Suomen läänin sydämellisimpiä ja avoimimpia! He eivät loukkaa toisia väkivallalla. Varmimmin tämä väkivaltainen porukka Iltalehden kirjoituksesta on tullut Huittisista tai Porista. Ainakaan paikallisia he eivät ole!! Kokemäen kovaväki töitä teki, nälkää näki, mutta hullu mies Huittisista syö edelleen enemmän kuin tianaa!
- Ettekö tiiä
Kyllä.Siis jos joku ottaa nokkiinsa ja turpiin rehellisellä nyrkkitappelul ni kärsiköön vammansa ja ottakoon opiks.Ei nyky ajan nuoriso ilmeisesti osaa tapel nyrkkien kans kun tarvii ihme palikoitte ja kapuloitte kans huitoo..Jos erimielisyyksiä on niin ne selvittää sen kahe kese eikä joukol..Järki kätee ja viinaksien ottaminen kohtuuteen!!!!!
- noin
Trelainen haastoi pe riitaa ja sai tietysti turpaansa .... la haki kaverit auttaan tottakai ... ja sitten kävi kuin kävi ... saivat kaikki turpaansa. Kenen vika .....
- mä vaan
Anteeks vaan Make mutta...perjantaina alkanut tappelu alkoi siitä kun tämä muualta paikkakunnalle muuttanut henkilö kävi yhden paikkakuntalaisen päälle lyöden tätä pistepuikolla joten kai itseään puolustaa saa ja toisekseen seuraavana päivänä kun joukkotappelu tuli niin tämä pistepuikko kaveri toi Kokemäelle lauman kavereitaan aseidensa kanssa tappelemaan mutta saivatkin itse turpaansa joten he sieltä muualtahan Kokemäelle riehumaan tulivat joten TURPAAN VAAN....älä kirjoita asioista joista et mitään tiedä
- MUTT KOKO PERKELE ...
JOS KOKEMÄELT ! :)
- kaalto
Millä perustelet tuon antiikin aikaisen Huittisten hullun keksimän sanonnan? Tänä päivänä väite ei nimittäin pidä paikkaansa!
- tarvitse ...
kaalto kirjoitti:
Millä perustelet tuon antiikin aikaisen Huittisten hullun keksimän sanonnan? Tänä päivänä väite ei nimittäin pidä paikkaansa!
sen ihmeemmin perustella ... sanontahan se vain on . Onko sillä sinulle jotain merkityksellisyyttä ?
- kaalto
tarvitse ... kirjoitti:
sen ihmeemmin perustella ... sanontahan se vain on . Onko sillä sinulle jotain merkityksellisyyttä ?
Sanonnallasi pilaat Kokemäen avoimen paikkakunnan maineen!!!!!
- pupuja ...
kaalto kirjoitti:
Sanonnallasi pilaat Kokemäen avoimen paikkakunnan maineen!!!!!
aika yleistävä ajattelutapa sinulla ?
- Anonyymi
kaalto kirjoitti:
Millä perustelet tuon antiikin aikaisen Huittisten hullun keksimän sanonnan? Tänä päivänä väite ei nimittäin pidä paikkaansa!
Saamani perimätiedon mukaan sanonta on venäläisten rautatienrakentajien keksimä autonomian ajoilta, kun porilaiset ja kokemäkeläiset eivät helposti majoittaneet heitä.
Samoin sanonta "Hullu miäs Huittisist syä enemä ku tianaa" on hämäläisten keksimä sanonta (sananparsikirja -60-luvulta).
- Anonyymi
Hyvin pärjätään perkele!
- Anonyymi
Kokemäki on hieno paikka,hyvä että pitävät järjästystä yllä.
- Anonyymi
Turha kitistä jos jokku kaupunkien pellet tullee kokemäjelle elvistelemään ni kyll tämän pitäjän poijjaat pistää ruotuun ! Hyvä se vaan on että pitävät järjestystä yllä .
- Anonyymi
Onko tuollaisia vielä oikeasti olemassa? Käypä joskus kokemäen ulkopuolella, niin ehkä elämänkokemuksesi karttuu siinä määrin ettet enää luule ohi ajavan huittislaisen olevan KGB agentti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988