Kuin murrosiässä!

Tämähän on kuin murkkuiässä; hikoiluttaa, kuukautiset tulevat taajempaan ilman minkäänlaista edeltävää vatsan pingotusta ja kestävätkin lyhyemmän aikaa, ja pään sisällä on samanlainen kumma kihelmöinti "mitä tulevaisuudessa tapahtuu" kuin silloin nuorena tyttönä! Näppylät naamasta vaan puuttuu! :)
2998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tervetuloa joukkoon, Murrosmummo! Siitä se alkaa - ainakin minulla on alkanut. Hiki haisee kuin tuvalliella alokkaita, mieliala heittelehtii kuin murkulla ainakin, naama kukkii näppylöitä, rintoja aristaa kaiken aikaa, tekee mieli koko ajan syödä jne. Tätä on jatkunut nyt muutaman vuoden, kuukautiset jatkuvat säännöllisinä ja FSH-arvo on toistaiseksi alhainen. Varsinaisiin vaihdevuosiin voi sinullakin olla siis vielä vuosia aikaa - minä alan olla jo kyllästynyt odottamaan, kun tätä esioireilua on kestänyt semmoiset 3-4 vuotta.

Äänestä

Murrosiälle ja tälle vaiheelle on yhteistä ainakin se, että estrogeenia erittyy MELKEIN täysillä jo/vielä, mutta progesteronia ei vielä/enää ole, koska munasolua ei vielä/enää irtoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Murrosmummo kirjoitti:

Tämähän on kuin murkkuiässä; hikoiluttaa, kuukautiset tulevat taajempaan ilman minkäänlaista edeltävää vatsan pingotusta ja kestävätkin lyhyemmän aikaa, ja pään sisällä on samanlainen kumma kihelmöinti "mitä tulevaisuudessa tapahtuu" kuin silloin nuorena tyttönä! Näppylät naamasta vaan puuttuu! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu