Tämähän on kuin murkkuiässä; hikoiluttaa, kuukautiset tulevat taajempaan ilman minkäänlaista edeltävää vatsan pingotusta ja kestävätkin lyhyemmän aikaa, ja pään sisällä on samanlainen kumma kihelmöinti "mitä tulevaisuudessa tapahtuu" kuin silloin nuorena tyttönä! Näppylät naamasta vaan puuttuu! :)
Kuin murrosiässä!
Murrosmummo
2998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tervetuloa joukkoon, Murrosmummo! Siitä se alkaa - ainakin minulla on alkanut. Hiki haisee kuin tuvalliella alokkaita, mieliala heittelehtii kuin murkulla ainakin, naama kukkii näppylöitä, rintoja aristaa kaiken aikaa, tekee mieli koko ajan syödä jne. Tätä on jatkunut nyt muutaman vuoden, kuukautiset jatkuvat säännöllisinä ja FSH-arvo on toistaiseksi alhainen. Varsinaisiin vaihdevuosiin voi sinullakin olla siis vielä vuosia aikaa - minä alan olla jo kyllästynyt odottamaan, kun tätä esioireilua on kestänyt semmoiset 3-4 vuotta.
Murrosiälle ja tälle vaiheelle on yhteistä ainakin se, että estrogeenia erittyy MELKEIN täysillä jo/vielä, mutta progesteronia ei vielä/enää ole, koska munasolua ei vielä/enää irtoa.