Naakat ja niiden torjunta

Vittuuntunut

Tänä aamuna ne pe****leen mölytoosat teki ensi hyökkäyksen! Meillä ei ole tikkaita katolla just nyt (kesällä....) eli en pääse verkottamaan hormia. Niitä ei kai saa ampua taajamassa edes äänenvaimentimella, ok ne on yleensä korkealla joten ohilaukaukset menis minne sattuu. Millähän myrkyllä ne sais hengiltä niin ettei kissoille tule vaaraa.

Meillä on rakentaminen kesken ja kaiken maailman saamarin tsirppiäset repii villa ja möykkää. Kokematon ei voi muuten tietää millaista meteliä naakkapesue pitää piipussa.

ELI millä konstilla saisin meidän talon seudun lintuvapaaksi? En pelkää mitään pandemiaa, mutta kun noi siivekkäät on vaan niin turhia ja haitallisia... (ja niiden jälkeen pitäis tietenkin päästä eroon oravista) Mahtuis vihdoin ihminenkin tänne! Auttaisko joku haukka figuuri?

4

3455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asumaan

      Vaikka asuisit keskellä kaupunkia, et pääse eroon eläimistä.
      On tainnut rakentaminen ottaa pahasti hermoon?
      Hakeudu lääkäriin ja hae rauhoittavaa. Hanki korvatulpat.
      Opettele uusi asenne.
      Tasan ei käy onnen lahjat.
      Pihassamme käy oravia, fasaaneja, naakkoja, jäniksiä, lumikko, variksia ym. sekalaista populaa
      Niiden elintapoja on mukava seurata.
      Tämä planeetta kuuluu myös eläimille!

      • kulonen

        Auttaako joku pelotin vai myrkky???


    • mutta toimivaa

      Pienoiskiväärissä hyvä äänenvaimentaja, ja kaupunkioloissa turvallinen ns. puolipitkä paukku. Itse olen vielä ottanut tongeilla varovasti luodin irti ja hiukan ruutia vähemmäksi. Sillä kyllä lintu kuolee, muttei ole vaaraksi kaupunkiympäritössä. Laukausäänestä ei voi puhua, koska kuuluu vain iskurin naksaus ja osumatömäys on suurin ääni. Luoti jää lintuun sisään, siis turvallinen "linnuntuho"

      • menee kerralla

        Älä ainakaan tykillä ammu.
        Voit osua vahingossa omiin lapsiisi.
        Jousi ja nuoli systeemikään ei ole hyvä, jos nuoli jää naakkaan, ja se ei heti kuole vaan lentää pois, niin olet ilman muolta.
        Myrkkyjuttu on hankala myös, jos lapsesi saavat käsiinsä.
        Naakka ei mene kait loukkoonkaan.
        Ehkä katiska?
        Naakkoja ei pitäisi olla olemassakaan, ne pitäisi kai hävittää sukupuuttoon niin kuin muutkin linnut.
        Oikeastaan elukoilla ei ole mitään tekoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe