Miten pinnat lasketaan?
Voisko joku kertoa siihen neuvon,kiitos=)
Voisko joku kertoa siihen neuvon,kiitos=)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Yleensä mä olen alottanu laskemisen venttiilin jälkeen myötäpäivään katsottuna ensimmäisestä pinnasta. Siitä sitten yksitellen koko kierros ja välituloksia tukkimiehen mirjanpidolla. Tuo kiintomisteen merkkaus on tärkeää, muuten menee laskut helposti sekaisin. Mun kaveri merkaa sen aina tepinpalalla.
väliä? Fillarista saa pinnoja kerralla enemmän, kun moposta tai prätkästä, mut niissä on paksummat pinnat. Sit kyllä lyhyemmätkin, nii et voi mennä hermot... Sit on pakko mennä sänkyyn jatkamaan.
Pitäiskö teijän mennä hoitoon kun mun mielest toss pinnoje laskemises ei oo mitää järkee, paitti jos olis pyöräkorjaamos töis? Kuulostaa tosi tylsältä harrastukselta. Musta rekkarinumeroiden keräys on paljo antosempaa.
Aika tietämätöntä porukkaa täällä.
Luulin että bongaus palstalla olisi asiantuntevia harrastajia eikä tarvitsisi ihan rautalangasta vääntää.
Taisin erehtyä.
Siis kun usein LINTUJEN bongaamisessa puhutaan pinnoista,esim kuukausipinnat,lintulautapinnat,vuosi pinnat ym
Niin miten ne pinnat lasketaan?
Saako jokaisesta eri lajista yhden pinnan,jostain erikoisemmasta useamman vai miten?
Näsäviisaat hankkikaa elämä.
osoitteesta kuin www.birdlife.fi löytää tietoa.
No, se on harvinaisen yksinkertaista, ainakin periaatteessa. Jokaisesta lajista saa yhden pinnan. Eli esim. vuodenpinnoissa lasket montako eri lajia olet vuoden aikana nähnyt.
eli esimerkiksi montako lintua näet kerrostalon parvekkeelta (piste joka linnusta) jne,
Eli: laji=pinna
Talitiainen ja mustahaikara ovat yhtä arvokkaita, molemmista saa yhden pinnan. Lintujen lukumäärällä ei ole väliä, eli vaikka näkisikin 15 mehiläissyöjän parven, siitä saa vain yhden pinnan.
Myös pelkät äänihavainnot kelpaavat, määrityksen täytyy tietysti olla varma. Mutta pelkkiä jälkiä vaikka lumihangessa ei yleensä lasketa.
Lienee selvää että vain luonnonvaraiset linnut hyväksytään.
Pinnoja voi laskea niin monesta kohteesta kuin vain keksii! Esim. työ/koulumatkalla havaitut lajit, junasta havaitut lajit, lintulaudalla käyneet lajit, asuinkunnassa havaitut lajit, koko Suomessa havaitut lajit... Eräät laskevat huussipinnojakin joihin hyväksytään vain lajit jotka on havaittu itse toimituksen aikana ;) Ovea kannattaa siis pitää auki ;)
Näistä voi tehdä joko ikuisesti jatkuvia listoja tai vuosittaisia listoja. Jotkut tekevät myös kuukausilistoja tai jopa päivän listoja!
Mielikuvitusta voi käyttää mielinmäärin ja aina keksii listan, jossa on maailman paras! :)
Pinnojen laskemisen tarkoitus on olla vain hauska ajan viete, mutta voi siinä kilpailla ihan tosissaankin jos intoa riittää!
Ks. lisää www.bongariliitto.fi
Se muuten, että et saanut heti asiallisia vastauksia, saattaa johtua siitä, että viestäsi ei voi olla ihan satavarma, oletko varmasti tosissasi vai onko se joku provo. Oli niin yleismalkainen kysymys. Olisi kannattanut esittää tarkentavia kysymyksiä, kuten jälkimmäisessä viestissä teitkin.
Monet vastaajat (itse mukaan lukien) ovat kyllästyneet näihin provoilijoihin ja näsäviisaisiin muka hauskoihin kommentoijiin.