Gradua on puskettu eteenpäin puoli vuotta ja nyt valmiina reilu puolet. Väliin tuntuu, ettei tästä tule mitään, vaikka alun epätoivosta on jo päästy aikoja sitten. Kyllähän tästä tulisi, jos vaan jaksaisi painaa.
Vaan pienenkin ajattelua vaativan kohdan tullen pakenen nettiin. Hidastaa älyttömästi tätä projektia. Osa-aikainen työ, jota teen vaihtelevasti, kuitenkin yli 20 tuntia viikossa, vie myös aikaa.
Seminaarit syksyllä meni kivasti ja työ eteni. Nyt kun ei ole enää pakkoa tehdä mitään, koko homma on hidastunut. Tämän gradun piti olla jo valmis.
Masentaa myös se, ettei töistä gradun jälkeen ole mitään tietoa. Varmaan potkisi vauhtia, jos olisi tiedossa mukava duuni tai edes toiveita saada sellainen. Vaan ei kun ei. Jotenkin helpompaa roikkua opiskelijastatuksella kuin olla työtön.
Mutta kertokaa omia kokemuksianne ja ajatuksianne te vastaavassa tilassa olijat. Piristetään yhdessä toistemme päivää :)
Vaan pienenkin ajattelua vaativan kohdan tullen pakenen nettiin. Hidastaa älyttömästi tätä projektia. Osa-aikainen työ, jota teen vaihtelevasti, kuitenkin yli 20 tuntia viikossa, vie myös aikaa.
Seminaarit syksyllä meni kivasti ja työ eteni. Nyt kun ei ole enää pakkoa tehdä mitään, koko homma on hidastunut. Tämän gradun piti olla jo valmis.
Masentaa myös se, ettei töistä gradun jälkeen ole mitään tietoa. Varmaan potkisi vauhtia, jos olisi tiedossa mukava duuni tai edes toiveita saada sellainen. Vaan ei kun ei. Jotenkin helpompaa roikkua opiskelijastatuksella kuin olla työtön.
Mutta kertokaa omia kokemuksianne ja ajatuksianne te vastaavassa tilassa olijat. Piristetään yhdessä toistemme päivää :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
gradua kolme vuotta ja olin ihan varma, ettei se ikinä valmistu.
Minulla on mennyt 2,5 vuotta. Tosin välissä oli jonkinasteinen "perhekriisi". Niin ja gradun aihekin on muuttunut tai tarkentunut tuona aikana jonkin verran. Ja lisäksi opintotukikuukaudet loppuivat, joten piti mennä töihin. No, nyt on kasassa n. 3/4 ja valmistuminen häämöttää. Jumittamisfiiliksissä auttoi todella paljon, kun pistin n. puolet tekstistä ohjaajalle luettavaksi ja sain kommentit. Nyt tuntuu kyllä hyvältä, kun alkaa olla jo periaatteessa varmuus siitä että kohta on valmis FM, n. 6,5 vuotta siihen meni.
Muuten joo, netti on kyllä piru ja katkoo pahasti ajatustyötä - ei vaan aina löydy selkärankaa.
Ei kai kukaan puolessa vuodessa gradua teekään ja ei kai keneltäkään sellaista vaaditakaan? Itse olen reilun puolen vuoden urakan aikana kokenut hyödylliseksikin sen, että välillä on jotain ihan muuta, mikä vaatii huomiota. Siis en tarkoita nettiä..vaan muutamaa kurssia, joita olen suorittanut. Sinulla kai työt ajavat saman asian.
Positiivisesti ajateltuna: mitä siitäkään tulisi, jos ei olisi mitään mihin olisi pakko mennä tai mitään pakosti tehtävää? Kaiket päivät pähkäilisi pelkkää gradua ja äkkiä siinä alkaisi seinät kaatua niskaan...
Aika tekee ihmeitä myös sille, miten hahmottaa koko gradun aiheen ja sen mikä siinä on oleellisinta. Alitajunta kyllä työstää asiaa, vaikka jokin muu veisikin keskittymisen. Itsekin olen ajoittain kärsinyt huonosta omastatunnosta, jos olen jotain muuta (ei niin pakollista) puuhaillut, mutta nyt olen jotenkin päässyt sellaiseen "oivaltamisvaiheeseen", että työ edistyy esim. lenkillä/koulumatkoja kävellessä, eikä siis enää vaadi pelkkää tietokoneella istumista. Lisäksi tauot kirjoittamisessa auttavat näkemään virheitä omassa tekstissä.
Tsemppiä ja kevätaurinkoa! Hiljaa hyvä tulee:)
Kiitos kannustuksesta :) Seminaarin vetäjä vaan oli "gradu jouluksi valmis" -tyyppiä (aloitettiin siis syyskuussa). Hän suositti "8h päivässä" -tyylistä omistautumista gradulle. Mutta tapansa kullakin.. Onpa mulla kuitenkin jo ihan mukavassa vaiheessa tuo gradu eikä ole tarvinnut opintolainaakaan (ainakaan toistaiseksi) ottaa.
Meille taas ei syksyllä puhuttu mitään aikataulusta. Seminaaritunnit on kuitenkin määritelty 3 lukukautta kestäviksi, joten siis ensi jouluun mennessä valmistuminen ei ole aiheuttanut minkäänlaisia paineita missään vaiheessa.
Tämän vuoden puolella ohjaaja taisi sitten vähän huolestua, kun ryhmä ei oikein edennyt töissään. (Monella on siis vielä aika paljon muitakin kursseja meneillään.) Vaatimukseksi tuli, että tämän kevään aikana pitää saada yksi osio gradusta valmiiksi, tai ainakin melkein valmiiksi. Eli vaatimukset eivät päätä huimaa. Toisaalta olisi parempi, että deadlinet olisivat tiukempia, niin saisi itseensä vähän enemmän vauhtia.
Hyvällä mallilla gradu kuitenkin jo on. Jos oikein puurtaisin, saisin sen hätäisesti tehtyä ennen kesää, mutta ei hoppu hyväksi. Kesällä taas niitä tekeleitä ei taida kukaan lueskella, joten syksyyn vierähtää tuo valmistuminen. Toisaalta, kun on näin pitkään jaksanut koulun penkkejä kuluttaa, niin ei yksi "ylimääräinen" kesä tunnu enää missään...