Sain gyneltä clomi reseptin joka pitäs alottaa kierron kolmas päivä. Syön myös teroja epäsäännöllisiin menkkoihin. Nyt sit ku aloitin terot (15.-24.pv) niin menkat tai ainakin niukka vuoto alko jo kolme päivää siitä eli kierron 17.pv. Voiko terot aiheuttaa välivuotoja? Tosin nyt se vuoto on kestänyt kolme päivää enkä tiedä ovatko nämä menkat vai mitä kun ovat siis tosi niukat. Toisaalta mun menkatkin on tosi niukat aina. Muuten kuukautiset on alkaneet terojenkin kanssa n. kp20-24 paikkeilla eli viä terojen syönnin aikana.
Kertokaan nyt mulle onko muilla vastaavaa. Meinaa jos ne on menkat niin tänään ois sit jo kolmas päivä ja pitäs alottaa clomit!!!
Voinko mä vaan soittaa gynelle ja kysyy asiaa? SIis et vastaako ne puhelintiedusteluihinkin jos asia liittyy edelliseen käyntiin??
Helppiä rakkaat siskot!
Kertokaan nyt mulle onko muilla vastaavaa. Meinaa jos ne on menkat niin tänään ois sit jo kolmas päivä ja pitäs alottaa clomit!!!
Voinko mä vaan soittaa gynelle ja kysyy asiaa? SIis et vastaako ne puhelintiedusteluihinkin jos asia liittyy edelliseen käyntiin??
Helppiä rakkaat siskot!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aloitettiin minun hoitoni ja minulla ainakin tuo pikaisesti alkanut vuoto oli välivuotoa, sellaista ruskeaa ja niukkaa. Soitin siitä klinikalle varmistaakseni asian, niin lääkäri ei toki vannonut käsi raamatulla, että välivuotoa, mutta kyseli tarkasti määrän ja värin ja sanoi että hänen mielestään jos ovat oikeat menkat, niin kirkkaampaa/punaisempaa vuotoa pitäisi tulla parin päivän sisään tuhruttelun alkamisesta. Ei tullut ja annoin vuodon mennä ohi (sitä tuli kyllä hiukan muistaakseni ajoittain "oikeisiin menkkoihin" asti). Kyllä se oikea vuoto sitten myöhemmin alkoi. Mutta kannattanee kumminkin vielä varmistaa kyneltä tuo asia, ettei mene ohi...